AYIN BURCU: BALIK

Yöneticisi: Neptün

 Doğal evi: 12.ev

 Elementi: Su

 Polaritesi: Yin

 Niteliği: Değişken

 Perspektifi: Evrensel

Ana Mottosu ” Ben Hissediyorum”

Yazar: Melis Yamanlar @mire.melo

Balıkların psikolojik ihtiyacı sonsuz sevgidir, tüm sınırları aşma eğiliminde olurlar. Sevgi ile güzelliği birleştiren bir bilince sahiptirler, sevilen güzeldir, güzel sevilendir onlar için…

Affedicilik,fedakarlık,teslim olma onlardan sorulur. Onlar teslim olurlar, doğaya, hayata, aşka… Onlar için bu üçlü kutsal olandır. Kutsalı tanımlarlar, dünyaya bambaşka gözle bakarlar. Gönül gözü dediğimiz şey Balık’larda vardır.

Sessiz, utangaç, sıkılgan, şeffaf, değişken Balık, kafası hülyalı ve karışık olur genelde.. Kırılgandır, narindir, yumuşaktır,iyi niyetlidir, saftır, naiftir, kabullenicidir, empatiktir,akışkandır… Gölgeli tarafında ise ifadesiz, yavan, cansız, dalgın, çabasız, güçsüz, dirayetsiz, belirsiz, muğlak, şaşkın, kararsız, yanıltıcı, çelişkili, esrarengiz, mantıksız olabilir.

Hakikatle aynı akışta olmayı arzu eder,varsın olsuncular genelde Balık’tır. Akışına bırak, Tanrıya havale et, kısaca Tanrıya evrene, ilahi olana güven derler. Onlar için akışta olmak tutkulara yapışmadan çabasız bir çaba içinde olmaktır. 

 Bütün ile bir olmak isterler, kişisel sevgiyi aşan bir sevgileri vardır. Herkesi kapsamak kimseyi bunun dışında tutmamak isterler. Her şeyi kabullenebilmek, içselleştirebilmek hali günün sonunda hiçbir şey ile özdeşleşmeden arzu seline kapılmama durumuna haline gelir. Birleştirici zihin yapısı mükemmel olamayacak bir gerçekliği yani ideal olanı bize anlatır, Balıklar idealin ta kendisidir. Her şeyi idealize etme eğilimleri vardır.

Rihanna

Balıklar bazen kurtarıcıdır, bazen kurban… Kendini sevgiyle adama dürtüleri onları her iki taraftada var edebilir. Psikolojide biz buna bağımlılık diyoruz. En çok bağımlılık geliştiren burçtur. Balıklar bilinçaltındaki her şeyi de temsil ettiği için her tip insan ve onların hissettikleri ile ilgili bilinçsiz bir şekilde bağ kurabilir, algılayabilir, özdeşleştirebilir, üzülebilir kısacası psikolojik olarak insanlardan ve olaylardan en yoğun şekilde etkilenenlerdir Balıklar..

Balıklar mistiktir, biraz sislidir, pusludur, derindirler. İnanç seviyeleri yüksektir, neye inandıklarının bir önemi yoktur mühim olan insanda inancın olması gerektiğine inanırlar.  İnançları da sevgiye ve evrensel birliğe dayalıdır. İnsanların inançlarına ve varlıklarına da en saygılı burç bu sebeple Balıktır.

Drew Barrymore

Alice Harikalar Diyarında zihniyetine sahiptirler. Onlar için ideal olanın yanı sıra bir de sihirli olan vardır. Bazen kendilerini o kadar çok kaptırırlar ki yarattıkları gerçek dışı dünyalara, fantezi alemine dalıp giderler. Hakikatten en güzel kaçanlar Balıklardır, gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalmak onlar için herkesten daha zordur.Kafalarındaki ideallere uymayan ne varsa görmemezlikten gelebilirler, bunu da bilinçsizce yaparlar. Bu yüzden bazen onları anlamak zordur, mantığa aykırı düşünebilirler, ezoterik, esrarlı olabilirler.

Balıklar aynı zamanda hayalperesttirler, rüyalar, hayaller onlardan sorulur. İmgelerler, gönülden arzu ederler. Yaratıcılık konusunda Terazi ve Aslan’dan da çok farklıdırlar. Aslan sanatı, Terazi güzelliği ifade ederken, Balıkların yaratıcılığında bir aşkınlık vardır.

Elizabeth Taylor

Balık aşkınlıktan ve tüm duygusal zihinsel çözülmelerden sorumludur, bunu sanata yansıtmayı çok iyi bilir. Bilinçaltından beslenen rüyalar, masallar diyarıdır Balık’ın sanatı.. Fotograf, sinema, müzik, dans, şiir hepsinde Balık farkı mutlaka görülür.  Frederic Chopin, Johnny Cash, Victor Hugo, Michalengelo, John Steinbeck, Michel de Montaigne,  David Gilmore, Anais Nin, Nina Simone, James Blunt, Rihanna, Kurt Cobain, Justin Bieber, Sharon Stone, Elizabeth Taylor.. Balık burcunda olanlardan sadece bir kısmı…

Steve Jobs

Balıklar sadece sanatsal alanda değil birçok önemli konuda  gelişmiş sezgileri, zekaları, içgörüleri ile tarihe isimlerini yazmışlardır. Copernicus, Galileo Galilei, Einstein, Alexander Graham Bell, Steve Jobs, George Washington,  ve hatta Hz İsa’da  Balık burcudur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.