İYİ BİR UYKU İÇİN NE YAPMALI?

1. Uyku disiplini önemlidir. Buna göre, yatış ve uyanış zamanlarınızın uyumlu, sabit ve uykudan önce sizi sakinleştiren ılık bir banyo gibi rutinlerinizin olması uyku kalitesini arttıracaktır.

2. Yetişkinlerin gece uykusu dışında gün içinde uzun kestirmeler yapmaları uyku rutinlerini bozmaktadır.Bu nedenle 1 saatten uzun uyku kaçamakları yapmayın.

3. Yatağınızı uyku ile ilişkilendirin. Uyku aktivitesi dışında yemek, eğlence, televizyon gibi aktiviteleri yatağınızda yapmayın.

4. Uyku öncesi kafein, alkol gibi uyaranlar ve uykuya yakın saatlerde besin tüketmeyin. Sizi gevşetecek içecekler tüketebilirsiniz.

5. Uykunuz gelmeden kendinizi yatmak için zorlamayın.

6. Yatak odanız, sakin sizi güvende hissettiren, huzurlu bir yer olmalıdır. Uyarıcı eşyaların veya kokuların yatak odanızda olması uyku kalitesini bozacaktır. Ek olarak, yatak odanızın karanlık bir oda olmasına veya çok ışıklı olmamasına dikkat edin. 1 saatten uzun uyku kaçamakları yapmayın.

7. Gün içinde güneş ışığı almak, yeterince oksijen almak ve düzenli egzersiz yapmak gece uykusunun kalitesini arttırmaktadır.

8. UYKU HİYJENİ ÖNEMLİ!

Uyku hijyeni dediğimiz kurallara dikkat etmek gerekli. Bunlar akşam yemekten sonra uyarıcı çay kahve içmemek, akşam yemeğinde ağır yememek, akşam uyumadan önce atıştırma yapmamak olarak sıralanabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.