Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Kaçınmak Gereken Besinler Neler?

bebek beslenmesi, ek gıdaya geçiş, ek gıdaya geçir döneminde uygulanması gerekenler

Biliyorsunuz ki bebeklerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi gelişimleri için oldukça önemli. Bebeklerin 6’ncı aydan itibaren anne sütüyle beraber mama ve ek gıdaya geçiş dönemleri ebeveynler için oldukça hassas dönemler. Uzmanlar bebek beslenmesinde en önemli konunun “anne sütü” olduğunun altını mutlaka çiziyor.

Eğer süt miktarı yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütü verilebilir. Anne sütünün yeterli olmadığı zamanlarda ise devam sütü ile de bebeğin beslenmesi desteklenebilir. 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş döneminde ise anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklemeye başlanmalı.

Ebeveynler ek gıdaya geçişte ilk tadımlarına meyve püresi, sebze püresi ve yoğurt ile başlayabilirler. Bebeğin duruma göre daha sonra yumurtanın sarısı da eklenebilir.

Bebeğin ilk tadımlarını yaptığı bu dönemde tuz ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalı.

Ek gıdaya başlanması ile ilerleyen süreçte bebeğin iştahına göre verilen ek gıda çeşitlendirilebilir. Yedinci aydan itibaren ise içinde kıyma bulunan yemekler ufak tadımlar halinde bebeğe verilebilir. 8-9 aylıkken ise ciğer, inek eti ve kemik suyuyla çorbalar gibi besinler iyi pişirilerek ve ezilerek verilebilir.

Burada önemli olan nokta etin iyi pişmiş olmasıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç’tan bebekler için 11 beslenme önerisi

 • Mamanın güvenilir marka olup olmadığına ve bebeğe dokunup dokunmadığına bakılmalı. Bebeğin seveceği ve bebeğe gaz, alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadır.
 • Hiç anne sütü yoksa, sadece mama ile besleniyorsa ek gıda biraz daha erkene çekilerek dördüncü veya beşinci aylarda verilebilir. 
 • Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, taze tuzsuz peynirler veya süt kesiğinden yapılan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadıkça verilmemeli.
 • Bebeklere gece maması verilmesi şart değil. Bebek açsa verilir, değilse verilmeyebilir.
 • Gece maması ve emzirmesi için bebeği uyandırmak gerekmiyor. Bebek kucağa alınıp uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir.
 • Biberona alışan bebek tekrar memeye alıştırılabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenebilir. Biraz zor da olsa aşılabilir.
 • Bebek doymadığında aranır, huzursuzluğu gitmez, her şeyi yeme isteğiyle ağzına götürür. Bu bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişir. İlk 6 ayda bebek huzursuz olup ağlayarak bunu belli eder ve sürekli aranır.
 • Mama, bebeğin yaşına uygun seçilmelidir. İlk altı ay için 1 numara mama seçilebilirken, inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmelidir. 
 • Anason çayı bebeklere önerilmez.
 • Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gıda verilmez. 
 • Bebeklere büyük, kılçıksız, somon gibi omega değeri yüksek balıklar verilebilir.

More from Deniz Çakmakçı
Tırnak Deyip Geçmeyin!
Tırnaklarımız, aslında en göze çarpan aksesuarlarımız. Parmak uçlarımız için destek ve koruma...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir