OKUL ÖNCESİ İÇİN EN İYİ KREŞLER

Belli belirsiz geçen yazın ardından Eylül ayı geldi çattı. Kreş zillerini duyar gibiyim! Ay ama daha çok erken değil mi? Belki de değildir…

Okul dediğimizde aklımıza sadece dersler ve akademik kavramlar gelir ancak okul, çocukları yaşamın her alanında geliştiren, 360 derece bir kurumdur. Sosyal ilişkiler, disiplin, süreklilik ve otonomi ev ortamından ziyade okul ortamında öğrenilir. Zira pandemi kısıtlamalarıyla geçirdiğimiz 2 sene içinde, okulun ders dışı öğretilerinin kıymetini fazlasıyla anlama şansımız oldu.

Eğitime ve eğitim kurumlarına çok önem veren biri olarak, bebeklerin 2 yaşını dolduracakları sene itibariyle, yani okul öncesi diye tabir edilen yaşlarda okul kavramıyla tanışmalarının çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Her çocuğun kendi gelişme hızını hesaba katarak, kendi özelinde değerlendirileceği şekilde, ona uygun olan eğitim kurumu ve şeklini bulmak mümkün.

Kendi çevremin izin verdiği kapsamda, 1-3 yaş aralığına sunulan eğitim programları arasında yaptığım araştırmalar sonucunda, bakın İstanbul’da yaşayan minikler için nasıl alternatiflere ulaştım…

Little Genius/ Tarabya

1-2 yaş arası bebeklere anne/baba/bakıcı katılımlı oyun grupları sunuyor. Her gün belirli saat aralıklarında (bu yaş grubu için iki saat) katılım gösterilen oyun gruplarında ingilizce iletişim kuruluyor. 2-3 yaş arası bebekler için oluşturulan yarım günlük kreş programlarında, ingilizcenin yanı sıra haftanın üç günü fransızcayla tanıştırılıyorlar. Bu programda çocuğun kendi otonomisini kazanması hedeflendiği için, ebeveynlerden çocukları hazır olduklarında onları teslim etmeleri bekleniyor.

Roots ELC/ Kadıköy

Doğayla iç içe yaşam vizyonuyla farklılaşan bir kurum olarak dikkat çekiyor. 2-3 yaş arası bebekler için her gün düzenli katılım ile 2 saatlik oyun grupları veya yarım günlük kreş programları bulunuyor. Ana dil olan türkçenin yanı sıra ingilizce de kullanılarak çocuklara erken yaşta çift dilli bir eğitim sunuluyor.

Le Petit Soleil /Boyacıköy

Fransız eğitim ve kültürüne uygun olarak tamamen fransızca eğitim veren, yarım gün veya tam gün seçeceği sunan ve 2 yaşından itibaren öğrenci kabul eden bir anaokulu. Her çocuğa hassasiyetle yaklaşılan, çocukların yaşayarak, oynayarak ve aktif deneyimleyerek öğrenmelerini destekleyen butik yapısıyla öne çıkıyor.

Growing Minds/ Etiler

Çocuklara 2 yaşından itibaren her gün, yarım gün ingilizce okul öncesi programı sunuyor. Kurum, çocukların eğitim hayatına mutlu bir giriş yapmalarını ve özgüven kazanarak bağımsızlaşmalarını hedefleyen bir felsefeyi sahiplenerek dikkat çekiyor.

Petit Genie ‘Küçük Dahi gündüz bakım kreşi olarak hizmet veriyor, Fransızca konuşan öğretmenler eşliğinde eğitim veriliyor.

Le Petit Génie/ Reşitpaşa

Fransız eğitim sistemin bağlı olan ve iki yaşından itibaren öğrenci kabul eden bir diğer anaokulu. Tamamen fransız dili ve kültürüyle, çocukların fiziksel ve kişisel gelişimlerini çeşitli oyun ve aktivitelerle destekleyerek farklılaşıyor.

Le Petit 100/ Etiler ve Happy Nest /Kuruçeşme

Haftanın her günü farklı yaş grupları için anne/baba/bakıcı katılımlı duyu ve veya fiziksel gelişimi destekleyen oyun grupları sunuyor. Bu gruplara haftada bir kez katılım gösteriliyor. Aynı zamanda kafe ve butik kısımlarının oluşuyla aslında eğitim kurumundan ziyade, ailelere bebekleriyle birlikte keyifli ve güvenli bir alanda aktivite dolu ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlıyor. Bu sayede aileler uzmanların ışığında bebekleriyle nasıl oynayabileceklerini öğrenebiliyor, bebekler ise kendi akranlarıyla sosyalleşmiş oluyorlar.

Her ailenin kendi dinamiklerinin de olduğunu unutmadan, farklı görüş ve arayışlara uygun kurumlardan biri seçilebilir fakat her bebek için değişmeyen bir şey varsa o da bebeğin güven ve dolayısıyla rutin ihtiyacıdır. Siz nereyi seçerseniz seçin, kuruma güvendiğinizden, verdiğiniz kararla içinizin rahat olduğundan ve düzenli yani tutarlı olduğunuzdan emin olun. Çocuklar anne/babalarının aynasıdır. Sizin güven duygunuz ona yansıyacak ve kendini, yaşamının bu yeni sayfasında emin hissetmesi daha kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra, çocukların bireysel ihtiyaçlarını karşı tarafa aktarabiliyor olmaları yani letişim kurabiliyor olmaları, kendi kendilerine basit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmaları (suluğunu alıp içebilme gibi) da, çocuğun “okul” ile tanışmasına hazır olup olmadığını belirleyecek faktörler arasında. Son olarak, minik yaştaki çocukların gidecekleri eğitim kurumuna yakın mesafede yaşıyor olmalarının da çok önem taşıdığını düşünüyorum.

Şunun da altını çizerek bitirmek istiyorum; ben uzman değil, eğitimci olan bir anneyim. Bu tip önemli adımları atmadan önce bir çocuk gelişim uzmanı veya psikologdan görüş almanın her zaman daha güvenli olduğunu düşünüyorum.

Kreş zillerinin neşeyle çalmasını, şahane bir okul yılı olmasını ve daima güven ve sevgide olmanızı dilerim!

Deniz Konuk Altınbaşak

Written By
More from Deniz Konuk
FİLTRELERLE DIŞIMIZ GÜZEL PEKİ YA İÇİMİZ!
EDİTÖR: DENİZ KONUK ALTINBAŞAK Aslında her şey çok masum bir şekilde başlamıştı....
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.