ÖFKE KONTROLÜYLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

İçinde bulunduğumuz günlerde bir yanımız o kadar öfkeli ki… Çocukluğumuzdan bugüne öfke ile nasıl bir ilişki kurmuş olursak olalım, her birimizin öfkemizi kontrol etmekte zorlandığımız anlar olabilir. Öncelikli olarak bilmemiz gerekiyor ki öfkelenmek hayatta vereceğimiz en doğal tepkilerden birisi; buradaki asıl vurgulanması gereken nokta öfkemizi nasıl dışa vurduğumuz, nasıl kontrol ettiğimiz. Çünkü kontrol edemediğimizde, o anlık öfke patlamaları insan ilişkilerimizi, psikolojik iyilik halimizi etkileyebiliyor, bir bakmışız pişmanlıkla kalakalmışız. Öfkemizi derinlere iterek veya bastırarak değil, deneyimlemeye izin verdikçe kontrol edebiliriz. Peki ama öfkemizi nasıl kontrol edeceğiz?

Yazar: Klnk. Psk. Naz Töz

İşte öfke kontrolü için her zaman uygulayabileceğiniz basit ama etkili 5 İpucu!

-10’a kadar sayın

‘‘Öfkeliyken, konuşmadan önce ona kadar sayın. Eğer çok öfkeliyseniz yüze kadar sayın.’’ demiş Thomas Jefferson. Baktınız ona kadar saymak size yetmedi, bir kez daha saymaya devam edin. 

-Bedeninize odaklanın

Siz öfkelendiğinizde bedeninizde nerede hissediyorsunuz? Baş ağrısı, mide krampları, daha hızlı nefes almak gibi bedeninizde fiziksel değişiklikler oluyorsa fark etmeye odaklanın. 

-Derin nefes alın

Diyaframdan derin bir nefes alın; mümkün olduğu kadar alıp verirken nefesinize odaklanın. Bedeniniziniz gevşediğini göreceksiniz. Yoga ve meditasyon yapıyor olmak sizi bu konuda destekleyecektir.

-Durun ve ara verin

Böyle durumlarda pause tuşumuz olsa ne kadar güzel olmaz mıydı; siz de böyle bir tuşunuz olduğunuzu ve ona bastığınızı varsayın; isterseniz bu sırada camdan bir hava alın, müzik dinleyin, açık havada bir yürüyüş yapın. Hatta imkanınız varsa bir süreliğine bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın.

-İçinize atmayın, ifade edin

Öfkenizi hissetmeye izin vermediğinizde ve ifade etmediğinizde aslında bir yere kaybolmuyor, aksine içinizde bir yerlerde birikiyor. Tam da bu yüzden biraz daha sakinleştiğinizi düşündüğünüzde öfkeli olduğunuz kişiye veya ona hazır hissetmiyorsanız güvendiğiniz birisine duygunuzu ifade edin. 

Sanki tüm bunları öfkeli bir anda nasıl yapacağız, söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim… Evet belki de yoğun bir öfke duygusuyla bir aradayken bunları uygulamak hiç kolay değil; ama tam da öfkemizi kontrol etmek için etkili adımlar… 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir