ANNELİK, EN GÜZEL DELİLİK!

EDİTÖR : UZMAN KLİNİK PSİKOLOG NAZ TÖZ

Annelik, anne olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren oldukça heyecan verici, sizi dönüştüren, kendinizi yeniden keşfettiğiniz bir deneyim. Hiç şüphesiz ki her annenin deneyimi biricik ve kendine özgü. Ama bildiğimiz bir şey var ki anne olunca korku, kaygı, suçluluk gibi duygular da hayatımız boyunca bizimle oluyor. Anne olduktan sonra duyguların daha yoğun yaşandığını, daha hassas olduğumuzu da düşünürsek zaman zaman bu durum zorlayıcı bir hal alabilir. İşte böyle anlar için kendinize hatırlatabileceğiniz 5 Öneri.

-Duygularınıza alan açın, duygularınızı ifade edin. Örneğin zor geçen bir hafta sonundan sonra pazartesi sabahı bir yanınız işe gitmeyi iple çekerken bir yanınız da daha evden çıktığı an yoğun bir özlem ve suçluluk hissedebilir. Çocuğunuza karşı aynı anda çelişkili duygular hissedebilirsiniz. 

-Sizin için zor geçen anlarda, örneğin öfkeli hissettiğinizde, çocuğunuz size bir taleple geldiğinde veya sizinle bir şeyler yapmak istediğini söylediğinde sakince o an için bunu yapamayacağınızı, biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. 

-Anne olmak bazen çok yorucu, fedakarlıklarla, sorumluluklarla dolu bir deneyim halini alabilir ve bunalmış hissedebilirsiniz. Böyle hissettiğiniz için de kendinizi suçlayabilir, kendinize yüklenebilirsiniz; bu sizi daha da bunaltır ve kısır döngüye sokar. İşte böyle anlarda bıkkın, tükenmiş hissetmeye de hakkınız olduğunu kendinize hatırlatmayı ihmal etmeyin. 

-Çocuğunuzla ilgili kaygılı hissettiğiniz bir an düşünün… Ne kadarı durumla ilgili ne kadarı sizin kaygınız? Kaygı bulaşıcıdır; siz çok kaygılıysanız, çocuğunuz da dış dünyayı güvensiz ve tehlikeli bir yer olarak algılar. Tam da bu yüzden kendinize ait kaygının adını koymak, yoğunluğunu azaltmak için size iyi gelecek her neyse onu yapmak oldukça önemlidir. 

Ve son olarak..

-Kendinize iyi bakmayı, ihtiyaçlarınızı duymayı ihmal etmeyin. Eğer tek başınıza baş etmek zor oluyorsa profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın siz daha iyi hissettiğinizde çocuğunuza olan sevginizi, desteğinizi daha iyi gösterebileceğiniz için bağınız da daha güçlü olacaktır… 

Her ne kadar zaman zaman zorlayıcı olsa da annelik her haliyle çok özel bir süreçtir. 

Annelik deneyimini yaşayan, anne olduğunu hisseden tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.