BESLENME KURALLARINI YIKAN BELGESEL

“The Games Changers” adlı yeni belgesel,  “bitkisel temelli protein” yaşam tarzını benimsemiş sporcular ve onların başarılarını konu ediyor. Film, et, balık, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere herhangi bir hayvansal ürünü yemenin atletik performansı engelleyebileceğini, kalbinize zarar verebileceğini, cinsel işlevi bozabileceğini ve erken ölüme yol açabileceğini savunuyor.

Sebze yiyen gladyatörler;

Filmde, eski bir MMA savaşçısı olan James Wilks, hayvansal ürünleri içeren bir  diyet programından, içermeyen bir diyete geçiş dönemi deneyimini anlatıyor. Antrenman sırasında yaralanan Wilks, 6 ay boyunca antrenman yapamamış ve iyileşme sürecinde en iyi diyeti araştırmaya başlamış. İlk önce az miktarda et veya hiç et tüketmeyen Roma gladyatörleri hakkında yapılan bir araştırmaya rastlamış. Wilks, kas dokusunu oluşturmak, enerji seviyelerini korumak ve yaralanmadan kurtarmak için hayvansal proteinin gerekli olduğuna inananlardan.. Bitkisel protein kaynakları onun için oldukça uzak bir diyet sistemi..  Bu yüzden, araştırmacılarla buluşmak için Avusturya’ya kadar gitmiş ve o zamanlar  Romalı gladyatörler mezarlığından çıkarılan 5000’den fazla kemik üzerindeki çalışmalar gladyatörlerin çoğunlukla vejetaryen olduğuna bilimsel veriler sayesinde ikna olmuş. Gladyatörlere diyetlerinden dolayı gladyatörlere ‘arpa ve fasulye yiyen’ anlamına gelen ‘Hordearii’ deniliyormuş.

 

Erkek adam et yer;

Şu ana kadar Wilks’e öğretilen bilgiler birer birer yıkılmaya başlayınca, diğer vegan sporcuları araştırmaya başlıyor. En iyi koşucularından Scott Jurek, World Series ve  olimpiyat sporcularından Morgan Mitchell, ABD milli bisiklet şampiyonu Dotsie Bausch ve motor sporlarının en başarılı sporcularından Lewis Hamilton ile yapılan görüşmeler ona ilham vermiş. Kas adam olarak anılan Arnold Schwarzenegger’in senelerce hayvansal ürünle beslenmiş olmasının, ‘erkek adam et yer’ mitinin ne denli yanlış olduğunu söylemesi ise çok önemli.

 

Bu  belgeselden öğreneceğimiz çok şey var;

Vegan olmayanların veganlara karşı senelerdir tehtit olarak kullandığı bazı başlıklar da ele alınmış. Et tüketen bireylerin amino asit, östrojen, köpek dişi, B12 içerikli bazı ezber sorularını net bir şekilde cevaplayıp, popüler algıları yıkarak izleyenlerin hayatında bir değişiklik yapmaları için oldukça güçlü veriler oluşturuyor.. Ve en çok kullanılan köpek dişi gerçeği! “Köpek dişi” denen dişimiz aslında sadece bir isim. Diğer goril, at ve su aygırı gibi otçulların da köpek dişleri var. Hatta neredeyse vegan olan şempanzelerin bizimkilerle kıyasla çok daha büyük köpek dişleri var. Siz de köpek dişinin et için olduğunu sanıyor olabilirsiniz, ama hayır. Cevabı belgeselde. Özellikle internet, televizyon aracılığıyla bazı doktorlar tarafından sayısız bir şekilde kararlarından bahsedilen soyanın östrojen seviyesini yükselttiğine de inanıyor olabilirsiniz ama hayır. Gerçek östrojen içeren gıdaların aslında tavuk, yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerde olduğunu bilim söylüyor..

Sonuç olarak; Sağlığımız ve gezegenimiz için bu film daha iyi bir zamanda gelemezdi.. İzlenecekler listenize mutlaka ekleyin.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir