MERHABA BEN!

Yazın gelişiyle mi alakalı yoksa doğumun üzerinden yarım yıl geçmesiyle mi bilmiyorum ama ben artık kendime gelmeye hazırım. Emzirmeye devam ederken, vücudumu toparlamak için hayatıma birkaç minik adım kattım ve etkisini görmeye başladım bile! Siz de bir bakın bakalım…

1. İlk adım adım atmak

Her gün mutlaka uzun yürüyüşlere çıkıyorum. Eğer dışarıda bir işim varsa, yürüyerek gidebileceğim destinasyonlar seçiyorum.

2. Organik ağırlık kullanıyorum

Bebeğimi kanguruya takıyorum, böylece ağırlıklı yürüyüş yapmış oluyorum! Burada kanguru seçimi çok önemli çünkü belime fazla yük binmesini istemiyorum. Hem omuz, hem sırt, hem de bel destekli bir kanguru kullanıyorum. Hemen akşamına kalçalarımda tatlı bir acı hissettim ve doğru yolda olduğumu anladım – spor sonrası acıyı özlemişim!

Ergobaby Tula 2.500 TLoperaistanbul.com

3. Çok ama çok su içiyorum

Akşamüstü bana bir şeyler oluyor ve canım inanılmaz derecede tatlı yemek istiyor. Uzmanlar bunun vücudun su ihtiyacından kaynaklanabileceğini söylüyor. Ben de bol bol su içiyorum. Ayrıca, sabah aç karna içilen 1, 2 bardak su metabolizmayı çalıştırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

4. Şeker yemiyorum

O tatlı krizine yenik düşmüyorum! Bunun yanında emzirdiğimi unutmayarak, vücudumun ihtiyaçlarını dinlemeyi ihmal etmemeliyim. Bu nedenle evde her zaman yoğun kakaolu çikolata ve hurma bulunduruyorum. Canım çektiğinde kafeinsiz kahvemi demliyor, bir parça çikolata veya 2 hurma yiyorum. 

  Lindt Sea Salt Dark Chocolate – 39,95macrocenter.com.tr

5. Kendime 1 saat ayırıyorum

Ve bu bir saatte seriyorum matımı, telefonumu önüme koyuyorum ve kimsenin veya hiç bir düşüncenin beni bölmeyeceği şekilde yoga yapıyorum. Öncelikle, her geçen gün ağırlaşan bebeğimi kucağımda taşıdığım ve bilimum pozisyonda uyuduğum için yoğunlaşan vücut ağrılarına ilaç etkisi yapıyor. Sonra, esnekliğime yavaş yavaş yeniden kavuşuyorum ve tüm vücudumu nazik bir şekilde güçlendiriyorum. Bir sonraki adım ise kaslarımı güçlendirecek bir egzersize başlamak olacak, zira şu 6 ayda en çok özlediğim yer pilatesteki cadillac’ın üstü oldu!

AMAN DİKKAT!

Doğumdaki açılmayı kolaylaştırmak için vücut hamilelik boyunca relaksin hormonu salgılıyor. Bu, pelvis bölgesini esnettiği gibi vücuttaki diğer eklemlere de esneklik kazandırıyor ve bu durum doğumdan hemen sonra ortadan kalkmıyor. Dolayısıyla yeniden spora başlarken eklemlere (dirsek, diz, omuz gibi) çok fazla yüklenmemeye özen gösterin. Mesela tenis, koşu gibi eklemlere baskı yapacak sporlara bu etapta temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

DENENDİ, ONAYLANDI!

Gittikçe daha doğal içeriklere yönelir oldum. Sadece yediklerimde değil, kullandığım kozmetiklerde de doğallıktan yanayım. Tamamen doğal propolis içerikli BEE’O el kremi elimi gerçek anlamda ipeksi bir hisse kavuşturuyor ve çok hızlı emiliyor.

BEE’O ApiCare el kremi – 39,90TL
www.beeo.com.tr

Kafeinsiz kahve de kahvedir

Ben tam anlamıyla bir kahve tutkunuyum. Kahvesiz güne başlarsam yüzümü yıkamamış gibi hissediyorum. Olay kafeinde zannederek ilk başlarda nasıl alışacağımı düşünüyordum fakat bir baktım ki ben kafeini değil, taze demlenmiş ve mis gibi kokan kahveyi seviyormuşum!

Kafeinsiz kahve elde edilirken kimyasal bir işlemden geçiyor ve sağlığı kötü etkiliyormuş. Bu nedenle özellikle SWISS WATER tekniğiyle dekafeine edilmiş kahve tercih edilmeli.

Friendzone 3rd Wave Coffee&Roastery Mexico Decaf HB EP 250gr. – 40,00TL
coffeefriendzone.com

BEBEKLE YOLCULUĞUN OLMAZSA OLMAZLARI

Arabada bebek var ise eğer, teferruatlı bir yolculuğa çıkıyoruz demektir. 

  • Temel kural, ihtiyaç duyulan her şeye pratik bir şekilde ulaşabilmek. Sürücü koltuğunun arkasına takılacak bir düzenleyiciyle mendil, emzik ve uyku arkadaşı hemen elinin altında olabilir.
Zara Araba için düzenleyici çanta – 299,95 TL
zara.com
  • Hızını almış giderken bebeğin yüzüne bir rahatlama geldiyse eğer, ilk istasyonda durup ne yapman gerektiğini biliyorsundur.. Ortak kullanım alanlarından uzak durmaya çalıştığımız bu günlerde, arka koltuk en ideal alt değiştirme masası haline geliyor! Silinebilir mat, ıslak mendil kutusu ve bir sürü fermuarıyla Skip Hop alt değiştirme çantasına bez ve krem de koyarak her şeyi bir yerde toplamak mümkün.
       Skip Hop alt değiştirme çantası – 400,00TLarchimommies.com
  • Araba yolculuğu saatler alıyor. Bebeğinizin ara ve ana öğünlerini önceden hazırlayarak, ısı koruyucu bir çantaya koymakta yarar var.
           Kånken Mini Cooler – 589,00TLvitruta.com
  • Her an her şeyin yere düşebileceği bir dünyada taşınabilir sterilizatör şarttır diyorum.
           Sercair Wave Uvc Sterilizasyon Kutusu – 549,00TL
e-bebek.com
  • Az yere çok şey sığdırmak için her şeyin kendi çantası olması çok ideal oluyor. Hem aranan şey kolaylıkla bulunuyor hem de lego parçaları gibi kendi yerine oturuyor.
       Suco Kıyıda Maxi Çanta – 57,50 TL
mataramasu.co
  • Araba koltuğunda uzun süre geçirildiğinde bebekler çok terleyebiliyor. Bu nedenle mutlaka terletmeyen kumaştan bir örtü edinmek gerekiyor.
    Zara Anakucağı Kılıfı – 159,95TL
zarahome.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.