KOZMETİK ÜRÜNLERİMİZ NEDEN VEGAN OLMALI?

Vegan beslenmenin günden güne popüler olup artmasıyla beraber  kullandığımız  makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinin vegan olmasına dikkat ediyoruz. Peki kozmetik ürünlerimiz neden vegan olmalı gelin beraber bakalım. 

Vegan Cilt Bakım Ürünü Nedir?

Vegan kozmetik ürünler , içeriğinde hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen (süt, yumurta, bal gibi) bileşenler içermeyen bakım ürünleridir.

Vejeteryanlıktan Farkı Nedir ?

Vejetaryenler hiçbir bir hayvansal ürün ( et,balık, tavuk)  gibi gıdalar tüketmezler. Ama bal, yumurta ve balmumu gibi hayvansal yan ürünleri tüketip kullanırlar.

Vegan Cilt Bakım Ürünü Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’de Vegan ürün markaları son senelerde  daha çok karşımıza çıksa da daha çok yeni. Öncelikle en belirgin özelliği markanın “Vegan” vurgusunu ambalajında açıklama olarak dile getirmesidir. Kullandığınız ürünün mutlaka içindekiler bölümünü okuyun. Bunu her zaman  bilmeniz de fayda var. 

Vegan Cilt Bakım Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 

Cilt bakım ürünlerinin vegan olması, o ürünün üretim aşamasında hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test yapılmadığını, hayvansal kaynaklı hiç bir şeyin olmaması demektir. Bir ürünün hayvanlar üzerinde test yapılarak üretilmediğini anlamanız için, o ürünün “Cruelty-free” logosu olup olmadığına dikkat etmelisiniz fakat o ürünün üzerinde yazan bu ifade, ürünün tamamen vegan içeriğe sahip olduğunun kanıtı değildir. Bu nedenle satın almadan önce detaylıca içeriğini okumalısınız. Çünkü üzerinde “Cruelty-free” yazan ancak içeriğinde süt ürünleri veya hayvansal jelatin barındıran birçok ürün karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden bir ürün satın alırken kontrol etmemiz gereken hem ürünün hayvanlar üzerinde denenmiş olup olmadığıdır hem de içeriğinde hayvansal malzemeler olup olmadığıdır.

Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Neler Var?

Keratin (Vegan vurgusu yoksa hayvan kaynaklıdır)

Vitamin D3 (Cholecalciferol)

Gliserin (Glycerin) Allantoin

Cetyl Alcohol

Hyalüronik Asit (Hyaluronic Acid)

Biotin

Lanolin (E913) (Vegan vurgusu yoksa hayvan kaynaklıdır)

Skualen (Squalene)

Laktik Asit (Lactic Acid)

Sentetik Balmumu (Synthetic Beeswax)

Stearic Acid

Üre (Urea/Imidazolidinyl Urea)

Vegan bir ürün aşağıdaki hayvansal maddeleri kesinlikle içermemelidir:

  • Bal (Honey)
  • Salyangoz özü (Snail Secretion Filtrare)
  • Shellac (E904)
  • Balmumu (Beeswax, Cera Alba)
  • Kollajen (Hydrolyzed Collagen)

Güzellik Yayında Öneriyor

En Sevilen Vegan Kozmetik Markaları

1-MILK MAKEUP

Sonunda ülkemize adım atan, ferah, doğal makyajın ve eforsuz cilt bakımının meşhur markası Milk, tamamı vegan formüllü ürünleriyle hızlı ve pratik bir güzellik sunuyor. Markanın koleksiyonundan favorilerimiz ise stick serumlar.

2- THE BODY SHOP

Hayvan dostu makyaj ürünlerini %100 vejetaryen içeriklerle hazırlayan The Body Shop’un makyaj ürünlerinin yarısından fazlasıda vegan.

3-JEFFREE STAR COSMETICS

Yaptığı makyajlarla adından söz ettiren  eski şarkıcı yeni makyaj artisti ve Youtuber Jeffree Star’ın kendi kozmetik markası tamamen vegan ürünlerden oluşuyor. 

4-NYX COSMETICS

Vegan makyaj markalarının öncü isimlerden biri olan NYX Cosmetics de  vegan formüller içeren oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

5- ECO TOOLS

EcoTools, 1947 yılında kurulan Paris Presents Incorporated bünyesindeki toprak dostu malzemeler içeren kozmetik aksesuarlar, banyo ve cilt bakım ürünleri  olan tamamen vegan bir markadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir