KOLAJEN KULLANMADAN ÖNCE BUNLARA DİKKAT!

Son yıllarda sıklıkla adını duyduğumuz kolajenin, insan vücudu için önemli bir yapı taşı olduğu biliniyor. Cildin daha nemli, gergin ve yumuşak olmasını sağladıkları düşünülen kolojen takviyelerinin kullanımında da artışlar gözleniyor. Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur kolejinin faydalarını hem de nasıl kullanılması gerektiğini bakın nasıl özetliyor…

YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ HAFİFLETİYOR

Cildin güçlenmesini ve elastik olmasını etkileyen önemli faktörlerin başında kolajen gelir. Yaşlandıkça kolajen üretimi azalır ve özellikle 20 yaşından sonra her yıl yaklaşık %1’i kaybedilir. Zamanla cilt elastikiyetini yitirir, ciltte kuruma, sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, ince cilt ve kırılgan tırnaklar ortaya çıkar. Kolajen takviyesi ile bu yaşlanma belirtilerini hafifletmek mümkündür. Deride en çok tip 1 ve tip 3 kolajen bulunur. Bu nedenle saç ve tırnaklarınızın bütünlüğü için onları desteklerken de tip 1 ve tip 3 kolajen karışımlarını kullanmakta fayda vardır. Kolajen düzenli bir şekilde kullanıldığında deri yaşlanmasında azalma, deri elastisitesinde artış, hidrasyon (su tutma), dermal kolajen yoğunluğunda artış sağlanır.

SIVI FORMLARI DAHA ETKİLİ

Kolajen takviyelerinin tablet, kapsül, toz, likit ve bar şeklinde farklı şekilleri vardır. Kolajen ağızdan alındığında bağırsakların yapı taşlarına yani aminoasitlere ayrılır ve aminoasit olarak kana karışır. Daha etkili olabilmesi, bağırsağın daha iyi emilebilmesi için kolajenin biraz daha parçalanmış hali olan hidrolize kolajen tercih edilmelidir. Sıvı formları bu nedenle daha etkilidir. Kullanılan kolajen miktarının da önemli vardır. Takviyenin kolajen içeriği, tercihen 10 gram veya en az 5 gramdır. Kolajen takviyesinin genellikle güvenli olduğu ve bildirilmiş bir yan etkisi olmadığı belirtilerek yine de kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. 

HANGİ BESİNLERDE BULUNUYOR? 

Takviyedeki kolajenin kaynağı balık, tavuk veya sığır olabilmektedir. Balık kaynaklı kolajen içerenler sıklıkla önerilmektedir. Balıktan elde edilen kolajen daha küçük moleküler boyuttadır ve bu nedenle bağırsak da  daha iyi emilir. Deniz ürünlerine, sığır-tavuk etine alerjisi olanlar ve diyabet hastaları da bu ürünler nedeniyle istenmeyen etkilerle karşılaşabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir