NEDİR BU KOMBUCHA ÇAYI?

Kombucha Kombu mantarından elde edilmiş fermante bir çay.

Zor bir yapım aşaması var.

Siyah çay veya yeşil çayı 1 litre suda demleyip, soğutuyoruz. Oda ısında kombu mantarını ekleyip bir miktar şeker koyuyoruz. Kabın ağzını bir streçle örtüyoruz. Mantara kesinlikle metal değmemeli, o yüzden bu işlemleri kaliteli bir plastik veya cam malzemeyle yapmanızı öneririm.

İçinde şeker olmasına rağmen tadında şeker yok. Çünkü fermantasyon işlemi sırasında mantar bu şekerden besleniyor. Hazır olduğunda tadı çaylı sodaya benziyor.

Özellikle yaz için soğuk tüketilecek güzel bir alternatif.

Gelelim faydalarına,

Fermante bir ürün olduğu için sinidirim sistemi ve bağırsaklar için süper bir içecek. Sık sık kabızlık problemi yaşıyorsan bu çayı düzenli tüketebilirsin.

Diyetin ilk günlerinde ödemden kurtulmak, bağırsak hareketlerinizi arttırmak istiyorsan sıvı ağırlıklı bir diyetin yanında günde 200- 300 ml içebilirsin.

En önemli faydalarından biri insülin direncini önlemeye yardımcı olması. Şeker hastaları için de rahatça kullanıabilecek bir şeçenek.

İyi bir iltahap önleyici. Mevsim geçişlerinde immün sistemi güçlendirmek için düzenli kullanılabilir

İçebildiğin gibi cildine ve saçına da sürebilirsin. Cilt yenilenmesine, saçın kırılmadan uzamasına yardımcı.

Paketli, raf ömrü olan, içine katkı maddeleri, şeker, tatlandırıcı eklenmiş içecekleri bıraktıracak harika bir içecek. Hala tanışmadıysanız bence büyük hata yapıyorsunuz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.