KENDİN GİBİ FİT OL!

Kişisel gelişimimizin en önemli aracı kendimiz gibi olmak. Ne yaparsak yapalım gerçekten kendimiz olarak yaptığımız zaman, kafamızdaki soru işaretleri her geçen gün azalıyor. Yani aslında kendinde olmayanı, sana ait ve uygun olmayanı yapmaya çalışmak düştüğümüz en büyük mutsuzluk tuzağı. Hem zaten ne yaparsak yapalım, üzerimize de oturmuyor.

Aynı durumun fit kalma çabalarımızda da geçerli olması gerektiğini ise hep gözden kaçırıyoruz. Her birimizin fiziğiyle ve görüntüsüyle alakalı alabildiğine fazla problemi var. Çünkü, kendimiz gibi fit olmaya çalışmıyoruz. Başkaları gibi fit olmak ise mümkün olmuyor ve biz mutsuzluğumuzu kendimiz hazırlıyoruz.

BU SENİN FİZİĞİN!

Evet, içinde yaşadığın beden – kulağa klişe gibi gelse de – biricik ve sana ait. Birtakım genetik özelliklerle dünyaya gelmişsin ve bir vücut tipin, ortalama bir metabolizma hızın, yaptığın bir diyete veya fiziksel aktiviteye vücudun tarafından verilen ve sana özel olan cevapların var.

Şahsına münhasır olmayı seviyorsun da, fiziğinle biricik olmayı neden sevmiyorsun? Bir başkasının vücut tipine, beslenme şekline veya yaptığı aktivitelere aldanıp aynı fiziğe ulaşmak için aynı yollardan gitmeye çalışmaktan vazgeçmek başlangıç için atacağın en büyük adım.

Kafanda tabii ki idollerin, imrendiğin kişiler olsun ama bunu asla kopyala-yapıştır mantığına dökmemelisin. Dene, yanıl, gözlemle ve kendi bedenini çözmeye çalış. Bunu yaptıysan şanslısın; kendin gibi fit olmanın ilk adımını attın bile!

Jennifer Lopez, ne dar bir basene ne de çok uzun bacaklara sahip, ama kendi olabilecek en fit halde, poposunu küçültmek üzere bir çalışması yok hatta aksine dolgun ama kalkık poposunu kendi alemet-i-farikası olarak görüyor, gösteriyor…

PSİKOLOJİNLE FİT OL!

Aynadaki görüntünü sevmezsen, ulaştığın sonucu da sevemezsin. Zaten herhangi bir sonuca gidecek motivasyonu değil, ancak kötü ve zararlı bir hırsı bünyende bulabilirsin. Çünkü karşındakini sevmemek, sana onun için bir emek verme isteği sağlamaz ve o enerjiyi veremez. Kendi yolunda ve sana yakışan fit bir bedene sahip olmak için öncelikle her koşulda sen gibi olmaktan memnun olabilmelisin. Bu da kendi içinde derin bir çalışma ve sorgulamayı gerektiren zorlu ama keyifli bir yolculuk.

Hemen bugün biraz kişisel gelişim ve psikolojiye odaklanmaya ne dersin? Bu konu üzerine yazılmış kaliteli yayınlardan da faydalanabilirsin. Hem kitap okurken kendinle de oldukça fazla zaman geçirmiş olacaksın. Unutma, sen ve psikolojin arasında sınır yok. Kendinle başbaşasın, yabancılar oraya hiç ama hiç dokunmasın!

FARKINDA MISIN?

Bedeninin farkında olmadan kendin gibi fit olmanın yollarını bulman mümkün değil. Bir başkasında çok beğendiğin bir fiziğin aynısı sende yok diye mutsuz olmak ise neredeyse işten bile değil. Daha kendi bedenindeki cevheri fark etmemişken, “onda var bende yok” prensibiyle yola çıkmak sence de kolaya kaçıp kurban psikolojisiyle mutsuz olmak değil mi? Şunu unutma, hiçbirimiz mükemmel değiliz, imrendiğin o fizik ve duruş bile inan bana mükemmel değil. Ama her birimiz mükemmele en yakın noktada durmaya çalışıyoruz; fiziğimiz, psikolojimiz, tarzımız, hayatımız ve her şeyimizle..

Nerede olduğunun, hangi fizikte ve nasıl bir psikolojide olduğunun farkında ol. Olmak istediğin yeri de gerçekçi sınırlarla belirle. Sonra rotanı oluşturmak kendiliğinden gelecek.. Bu rotada ise her geçen gün yeni bir şeyler keşfediyor olacaksın. Pek tabii ki her geçen gün daha fit olmak da cabası.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir