SAĞLIKLI YİYORUM PEKİ AMA NEDEN KİLO VEREMİYORUM?

Overdose, yani aşırı yemek beslenmede sık karşılaştığımız bir durum.

Aşırı beslenmeden kastım haftanın 7 günü 3 öğün fastfood yemek, şekerli ve işlenmiş gıdaları tüketmek değil. O göz göre göre aşırı beslenme.

Benim değinmek istediğim; Her yediğini içtiğini sağlıklı seçeneklerden yapan ama kilo veremeyen kişi. Sağlıklı beslenmeye rağmen kilo veremeyen kişilerin yaptıkları 4 çok bilinen yanlış var, bakalım neler?

1Kişi : Sabah kahvaltıda çok sağlıklı olduğu için taze portakal suyu sıkıyorum.

Çok sağlıklı denen şey kişiden kişiye değişir önce bu konuda anlaşalım. Senin için sağlıklı olan benim sağlığımı bozabilir. Diyabet, insülin direnci ve karbonhidrat hassasiyeti olan bir kişiysen sabah aç karnına içeceğin meyve suyu çok tehlikelidir. Uzun süreli açlıktan sonra aldığın şeker içeriği yüksek bir gıda, kana daha hızlı karışır, hızlıca da düşer. İçinde kim bilir ne kadar portakal var yani tam bir Overdose!

 2. Kişi : Yulaflı ve kırmızı meyveli bir kahvaltı tabağı hazırlıyorum.

Bir öğünde tüketebileceğin maksimum yulaf miktarı değişir. Boyun, kilon, yaşın, ne sıklıkla antrenman yaptığın, bu antrenmanının ne kadarının kardiyak olduğu, bu antrenmanda ortalama nabız hızının ne olduğu, bir hastalığının olup olmadığı, ilaç veya besin desteği kullanıp kullanmaman, gluten hassasiyetin ne kadar yulaf tüketeceğini belirler. Sağlıklı diye her sabah ihtiyacından fazla alıyorsan tam bir Overdose !

3. Kişi : Öğlen yemeğinde ızgara bir et ve yanında kinoa, karabuğday veya bulgur tercih ediyorum. Beyaz pirinçten kesinlikle uzağım.

Miktarı ayarlayamayıp aşırı alım yaparsan beyaz ekmek veya patates yemiş biriyle aynı hissi yaşarsın. Çorba, ekmek, pilav, makarna hepsi aynı grup. Yemeği yedikten 1 saat sonunda uykun geliyorsa, yemek yemeden önceki durumundan daha aç hissediyorsan, bir tatlı olsa iyiydi diyorsan öğündeki miktarı fazla kaçırdığın anlamına geliyor. İşte tam bir Overdose !

4. Kişi : Öğlen ile akşam arasında meyveli bir smothie hazırlıyorum.

Yapılan en büyük hatalardan biri özellikle 4-5 ara öğününde fazla miktarda meyve tüketimi. Ara öğün ihtiyacı olan bireyler genellikle(!) karbonhidrat hassasiyeti olan bireylerdir. Bu öğünde illa meyve tüketmek istiyorsan 1 porsiyonu geçme yanına emilimi geciktirmek için ceviz, badem gibi bir kuruyemiş ekleyebilirsin. Bolca meyve tam bir Overdose!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir