BESİNE DESTEK ŞART!

İklim değişti, biz değiştik. Değişen dünya koşullarına adapte olmak için en büyük destekçilerimizden biri gıda takviyeleri. Danışanlarımda en çok kullandıklarımı sizin için listeledim.

NOT: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Uygulama ve tedavi için lütfen kendi doktor ve diyetisyeninize başvurunuz.

KOENZIM Q10

Detoks amaçlı kullanılan bu besin desteği Amazon sıralamasına göre Dünya’da en çok kullanılan besin desteği. İçinde bulunan Ubikinol hücre yenilenmesine yardımcı oluyor.

        

DOĞADA NEREDE? Brokoli, karnıbahar, lahanagiller, soğan, sarımsak düzenli olarak çiğ veya çiğe yakın tüketildiklerinde bu etkiyi gösterebiliyor.

NOT ET! Koenzim Q10 alırken dikkat etmen gereken en büyük özellik tek kapsülde içerdiği aktif madde miktarı.

OMEGA 3

         Balık yağı olarak bilinenen EPA ve DHA vücutta enflamasyonu engelleyerek bağışıklık sisteminin dışardan gelen mikroplara karşı iyi bir savunma sergilemesini sağlar. Sadece balıkta yoktur mesela ALA, bitkisel kaynaklı bir Omega 3’tür.

DOĞADA NEREDE? Keten tohumu yağı, çörek otu yağı, chia tohumu ile alınabilir. 

NOT ET! Zencefil ve zerdeçal etkisini artırır. Unutulmaması gereken en önemli nokta 1 EPA yağ asitinin 7 ALA yağ asitine eşit olduğudur.

VİTAMİN D

Bazı kaynaklar D vitaminin sadece bir vitamin değil, bir hormon olduğunu savunuyor. Çünkü bu vitamini kendimiz güneş ışığıyla da sentezleyebiliyoruz. Eksikliği, halsizlik, yorgunluk, mutsuzluk, kemik gelişimi ve uyku problemlerine kadar giden bir çok semptom yaratıyor.

DOĞADA NEREDE? Güneşli bir günde…

NOT ET! En hassas konu kullanım dozu. Her literatür farklı bilgilendirme yapsa da bana en yakın gelen kullanım şekli kanda belli bir doza gelene kadar Dvit 3 oral ampul olarak kullanmak.

B KOMPLEKS

  Hemen hemen her sebzede B vitamini bulunsa da üretim koşulları, depolama şekli, pişirme şekli derken B vitaminleri hızla yok olabiliyor. Özellik vegan beslenenlerde B12 eksikliğine bağlı ciddi semptomlar görülebiliyor. Aktif formda alınan B kompleks vitaminleri hafızadan hastalık risklerine kadar bir çok alanda etkili.

DOĞADA NEREDE? Yeşil yapraklılar ve tahıllar, kuruyemişler, baklagiller

NOT ET! Sigara içenler aman dikkat! Sentetik B ve C vitaminleri sigaradaki bazı maddelerle etkileşime girerek kanser riskini artırabiliyor.

A,C,E VİTAMİN KOMPLEKSİ-SELENYUM

Kesinlikle çok güçlü antioksidanlar…Kanserden korunmadan tutun, yaşlılık belirtilerinin azalmasına, hastalıklardan korunmadan daha parlak bir cilde kadar bir çok faydalı etkiye sahipler.

DOĞADA NEREDE? Koyu kırmızı renkli meyvelerin neredeyse hepsinde. Çilek, kiraz, nar, vişne, mürdüm eriği, böğürtlen, ahududu, acai bu antioksidanları doğal olarak alabileceğin kaynaklar arasında. Selenyum ise en çok Brezilya cevizinde.

NOT ET! En dikkat etmeniz gereken nokta dozlar… C vitamininin fazlası vücuttan atılır, oysa ki A ve E vitaminleri atılamaz, kalır. Aman diyeyim.

GLUKOZAMIN- KONDROITIN MSM

Bel, sırt, diz, boyun ağrıları yaşayanlar için eklem ve kıkırdak doku tamiri yapan bu besin desteği çok önemli. Sporcular ve ileri yaştaki bireyler tarafından çok kullanılır. MSM dediğimiz ağrı kesici bir maddedir. İleri yaştakilerin almasında bir sıkıntı yokken, sporcuların nerelerinin ağrıdığını hissetmeleri ve daha ciddi şekilde sakatlanmamak için MSM’siz formda olanları tüketmeleri gerekir.

DOĞADA NEREDE?

Hayvan eklem ve kıkırdak dokularında bulunuyor ama doğal yolla almak biraz zahmetli olabilir. Bu yüzden bu maddeleri gıda takviyesi olarak almak daha etkili.

NOT ET!  Kanda ölçülebilen bir madde olmadığı için, yaşadığınız semptomlara göre dozajını belirleyin, kür halinde uygulayabilirsiniz. Başka vitaminlerle alınabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir