KADIN OLMAK…

Ben şanslı bir kız çocuğu olarak geldim dünyaya. İdeolojik olarak değil, olduğu haliyle feminist bir ailede yetiştim.

Yani tuzum kuru, o yüzden Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğundan bahsetmeye pek hakkım olduğunu düşünmüyorum. Bir yandan da, tek başıma olmadığımı ve küresel çapta yaşanan büyük bir – tabiri caizse – devrimin parçası olduğumu biliyorum ve diyorum ki hadi kadınlığımızın altını çize çize, onu kalın harflerle, doya doya yaşayalım.

Kısa olan benim eteğim değil, onun aklı!

“Eteğimin boyu fazla mı kısa?”, “Dekoltem fazla mı açık?”, “Ay dur göğüs uçlarım belli oluyor, bunu giymemeliyim.” Bunları unut. Kendini en beğendiğin halinle çık sokağa, başkalarının seni nasıl değerlendireceğini düşünerek değil. İlla dekolteli giyinmelisin diye bir şey de yok. Alıştık ya baskıya, şimdi de feminizm baskısıyla yerini değiştirmeyelim. Sadece sen ne istiyorsan o olsun üzerinde!

Kısa veya dar giyseniz de giymeseniz de erkekler kalçalara bakar zira bu bir içgüdü. Çünkü yuvarlak kalçalar doğurganlığı simgeliyor. İçgüdüsel olarak erkeklerin ilgisini çekiyor, sizin giydiklerinizle bir ilgisi yok.

İçinden geldiği gibi gül

Kadınlar fazla dikkat çekecek şekilde gülmezmiş. Anlamadım?! Ben içimden geldiği gibi, ne kadar dikkat çekeceğimi düşünmeden gülüyorum. Çok eğleniyorsam koskocaman açılıyor dudaklarım ve ‘KAH KAH’ sesler çıkıyor içimden. Kontrol etmiyorum yani neşemi, içimden geldiği gibi yaşıyorum. Sen de dene, çok rahatlatıyor.

Bir elimde cımbız, bir elimde ayna

Kadın olarak ne kadar şanslıyız, güzellik sektörü her sabah bizim kendimizi iyi hissetmemiz için yeni ne yapabileceğini düşünüp duruyor! Utanmadan, kendini en beğendiğin halinde olmak için ne gerekiyorsa yap.

Güçlüyüm, güçlüsün, güçlü

Kim demiş kadınlar ağır iş yapamaz diye? Köy hayatındaki kadınlar tarlada traktör sürüyor! Eğer daha önce denemediysen, şehirli bir kadın olarak kendini spora ver. Ne kadar güçlü olabileceğine inanamayacaksın. Sadece yaz yaklaşırken fit olmak için değil, kendi gücünün sınırlarını keşfetmek için hareket et. Belki de gücünün sınırsızlığını mı demeliydim?

Bas gaza

En dayanamadığım önyargılardan biri kadınların kötü sürücü olduğudur. Hayır efendim, ne münasebet! Göğsümü gere gere her yolda, her tip arabayı kullanabilirim. Belki bu kadınların zihnine bile derinlemesine işlediği için trafikte tutuk davranıyor olabiliriz ama gayet dikkatli, özenli ve güvenli sürücüler olduğumuzu düşünüyorum. Kendine güven!

Yarattıkça özgürleş

Doğum kadar mucizevi olan çok az şey vardır herhalde hayatta. Bu nedenle annelik kimliğimiz çok ağır basıyor ve bir çoğumuz buna odaklı yaşıyor. Buna sonsuz saygı duyuyor ve fakat bunun yanında, yaratmanın sadece çocuk doğurmak demek olmadığını düşünüyorum. İş hayatında bir fikir veya ticari bir ürün yaratabilirsin, bir yöntem veya sanat eseri yaratabilirsin. Yaratım özgürleştirir. Şimdiye kadar bir çöp adam bile çizmemiş ol, kendine bir sanat atölyesinde şans ver. Yaratmak sabrını, sınırlarını, görgünü, bilinçaltını yani kendini keşfetmeni sağlayacak. Unutma, sen doğuştan yaratıcısın.

İç dünyana can vererek yaratmayı deneyimleyebilirsin.

Atölye Etiler Hobi Hayattır sanat atölyesi. +90 542 253 52 18 @atolyeetiler

Vajina değil vulva

Toplumsal ve bireysel bilincimize “kadın olmanın gerektirdikleri” başlığı altında yaşadığımız baskı o kadar çok işlemiş ki, kendi organımızın adını dahi doğru kullanmıyoruz. Genel kanının aksine, kadın organının ismi vulvadır, vajina değil. Vajina, doğum kanalı demektir. Kadınlığı üreme odaklı değil bir bütün olarak düşünen biri olarak öncelikle kendimizi daha yakından tanıyalım derim.

Yani maruz kaldığımız tüm baskıları ters çevirelim diyorum. İnat olsun diye değil biz gerçekten özümüzde neyi istiyorsak, içimizden ne geliyorsa onu yapalım diyorum. Karar mercii kendimiz olalım yani.

Ben kendi bedenim, bir içimlik hayatım ve bütünlüğüm için alacağım kararlar için yalnızca kendimden izin almayı seçiyorum. Siz de benimle misiniz?

İZLE!

Biraz öğrenmek, biraz da ilham almak işte bütün mesel bu. Bu konularda ufkunuzu açacağını düşündüğüm bazı önerilerim var…

Ebru Baki’nin Türkiye’de kadının konumu ve şans verildiğindeki gücünü anlattığı Tedx konuşması kaçmaz.

Youtube – Tedx talks ; Ebru Baki “Adı Kadın kendi güç”

 Goop Lab ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow’un lifestyle ve sağlıklı yaşam konularını işlediği bir belgesel. Netflix’te yayınlanıyor. 6 bölümden oluşan ilk sezonunda, 3. Bölümü Vulva ve vajina konularına yakından bakmamızı sağlıyor. Merak edenlere…

Written By
More from Deniz Konuk
HASTA DEĞİL HAMİLESİN!
Bu konuda anlaşalım, hamilelik çok doğal bir süreç ve durumu abartmaya gerek...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.