MART KAPIDAN BAKTIRIR…

Hazırlayan: Uzman Psikolog Naz Töz

Baharı karşılamaya hazırlandığımız, havaların ısınmasını beklediğimiz günlerde yoğun bir kar yağışının kapıda olduğu haberini aldık. Hava şartlarına bağlı evden çok çıkamadığınız günlerde rehavete kapılabilir, enerjisiz, sıkılgan hissedebilirsiniz.

Tüm gün televizyon önünde geçirmek, sıkıldıkça telefona bakıp durmak, tok olmanıza rağmen mutfağa anlamsızca gidip buzdolabına bakmak, abur cubura düşmek, başladığınız diyeti es geçmek, hareketsiz koltukta öylesine oturmak… tam da böyle günlerde yapılmaması gereken ama yapılanlar.

İşte size böyle zamanlarda kendimize olan ilgi ve motivasyonumuzu bırakmamak adına 4 önemli öneri!

Kış heyecanını yaşayın– Sizi heyecanlandıran, kar temasına özgü aktiviteler planlayarak kışın son günlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Dışarı çıkıp karda yürüyebilir, kendinize güzel bir kahve yaparak kar yağışını izleyebilir, uzun süredir yazmayı düşündüğünüz notlarınızı bir toparlayabilirsiniz.

Uyku ve beslenme rutininizi koruyun– Karlı ve soğuk günlerde evde her zamankinden daha çok uyumak, şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklere yönelmek isteyebiliriz. Uzun vadede pişman hissetmemek için kendi rutininizi aksatmamaya çalışın.  Unutmayın pazartesine kadar evdeyiz, 4 gün yüksek kalorili beslenme sonucu kilo alınabilecek bir zaman.

Hareket edin– Havalar kapalı ve soğuk olduğunda hareket etmek, egzersiz yapmak sizi hem daha canlı hissettirir hem de metabolizmanızı hızlandırarak enerjinizi yerine getirir. Hava şartlarından dışarı çıkamadığınızda evde Güzellik Yayında’nın sosyal medya hesabında yer alan yoga ve spor hocasının derslerini yapabilirsiniz. Hareket sonrası daha az yiyecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

Kendinize bakın– Gün içinde kendinize özgü bir zaman yaratmak size iyi gelecektir. En sevdiğiniz mumlarınızı yakabilir, uzun süredir başlayamadığınız kitaba başlayabilir, atılacak verilecek düzenlenecek eşyalarınızla ilgilenebilir ve kendinize bakım günü ilan edebilirsiniz. 

Written By
More from Naz Töz
ÇOCUKLARIMIZA NORMALLEŞMEYİ NASIL ANLATSAK?
(10 yaş altı çocuklar için…) Çocuklarımıza Normalleşmeyi Nasıl Anlatsak? Bir ebeveyn olarak...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir