HOME OFİSLİ OLDUK!

Korona virüsle paniğe kapılmadan doğru adımları atarak savaşabiliriz. Bunlardan biri de gerekli olmadıkça evden çıkmamak. Haliyle ofisler de eve taşındı. Artık home ofis kavramı hayatımızın bir gerçeği, evde iş yapmakta başlangıçta zorlanabilirsiniz ama insanoğlu her şeye alışıyor. Daha iyi organize ve konsantre olmanızı sağlayacak dekorasyon önerilerimize bir bakın bakalım…

EVDE OFİS ALANI YARATMANIN İP UÇLARI,

Önce bir İhtiyaç Listesi belirleyin!

Eğer evde çalışma masası olan şanslı bir gruba dahil değilseniz normal olarak çalışmaya. yemek masası gibi başka bir işe hizmet eden mobilyamızda başlarız. Yani genellikle evin mutfak veya salon masasında. Bu da hem konsantrasyon problemlerine yol açar hem de yemek yenildiği için sürekli eşyaları toparlamak zorunda kalırsınız. Bunun için kendinize öncellikle evde nereye mini ve sabit bir ofis kurabileceğinize karar verin. Bu yatak odanız da olur, kullanılmayan bambaşka bir oda da veya hiç yer yoksa koridor da… Ardından da ihtiyaç listenizi belirleyin.  Aslında çok fazla şeye de ihtiyacınız yok, bir masa,  rahat bir sandalye, laptop’unuz  belki çok gerekliyse bir  yazıcı, ne de olsa sokağa çıkış yasağı gelebilir yazıcı önemli bir detay.

DİKKAT!

Evden çalışırken iş hayatınızla özel hayatınızı birbirinden ayırmanız oldukça zor olabilir.  Zira evde dikkatimizi dağıtacak çok fazla unsur var ve bu bizim konsantrasyonumuzu olumsuz etkiler. Kontrol mekanizmasının olmaması fazlaca oyalanmamıza neden olabilir. O yüzden mutlaka evinizde kendinize özel ayrı bir odanın olması gerekiyor.

OFİSE GİDİYOR GİBİ HAZIRLANIN

Elbette ceket takımınızı giymeyin ama pijamayla da masanın başına geçmeyin, kendi kişisel bakımınızı yapın, cuma ofise gidiyormuş gibi casual bir şekilde giyinin, parfümünüzü bir sürün. Bu tazelenmenizi ve ev ortamının rahatlığından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

DETAYLAR ÖNEMLİDİR.

Evin ortak kullanılan bir bölümüne masanızı konumlandırdıysanız  o halde, sizinle birlikte yaşayan ev halkının da siz iş yapacakken meşgul olmasına dikkat edin. Bu sayede kimse kimseyi rahatsız etmeyecektir. Çocuklar ödevlerini yaparken veya oyun oynarken siz de o çok önemli telefon konuşmanızı yapabilirsiniz. Mini ofisinize gelirsek, şanslıysanız evin kullanılmayan bir odası sizin olabilir. O zaman zaten gerçek bir ofis masası gibi donatabilirsiniz. Hatta duvarlarına bile ilham alacağınız veya notlarınızı asacağınız eklemeler de yapılabilir. Evde hiç yer yok ve salon masasını veya mutfaktakini kullanmak zorunda kaldıysanız da sorun değil, o zaman laptop, defter ve diğer dökümanlar, kalemler kağıtlar yemek zamanı şık bir sepete konarak her an el altında ama ortalıkta dağınıklık yaratmayacak şekilde toparlanabilir.

IŞIK ALSIN

Çalışmak için mümkünse evde en çok gün ışığı alan yeri seçin. Eğer mümkün değilse  o halde  çalışma alanınızı direkt aydınlatan bir masa ışığından yararlanın.  Masa lambalarının daha konsantre olmanıza yardımcı oldukları kanıtlanmış bir gerçek.  Özellikle de gün ışığından uzaksanız. Son olarak, aydınlatma türünüz ne olursa olsun bilgisayar ekranınızın doğru konumlandığından emin olun ki ekranda parlama olmasın. Amaç göz yorgunluğunu minimuma indiren dengeli aydınlatmayı sağlamaktır.

EVDE OLMANIN AVANTAJLARI DA VAR!

 

Günlük bir rutin oluşturun ve buna sadık kalın. Yıllardır işe gitmeden spor yapmak isteyenler artık bu fırsatınız var. Evinizde koşu bantı olmasına gerek yok, kardiyo yapmanın en iyi yolu ip atlamak, esneklik kazanmak ve biraz da rahatlamak derdindeyseniz o halde şu dönem için en ideal egzersiz  kesinlikle yoga olacaktır.  Ardından duş alıp kendinize gelip zaman kaybetmeden ofis masanızda işe başlayabilirsiniz.

 

Yaratıcılık azaldığı, canınızın sıkıldığı, aklınızın karıştığı anlarda kalkın masadan istediğiniz bir müziği koyun, kahvenizi yapın, bambaşka bir şeyle ilgilenin elbette masaya geri dönüp işi bitirmek kaydıyla…

Mutfaktan uzak durun, zaten evde kapalı kalmak eşittir can sıkıntısı ve yemek yemek anlamına geliyor. Home ofis sırasında belli aralar vermek serbest ama genelde sağlıklı atıştırmalıklar olsun seçimleriniz. Hatta ofiste yapamadığınız şeyleri yapın mesela taze kesilmiş kapya biber, salatalık ve havuç tabağı hazırlayabilir, akşamüstü kahveniz yanına sağlıklı , katkısız ev yapımı kurabiyeler de pişirebilirsiniz.

Diğer uzak durulacaklar ise Netflix, İnstagram ve özellikle de what’s app grupları… Malum herkes evde what’s app ve sosyal medya gibi alanları çok daha fazla kullanıyor haldeyiz, corona virüsü hakkında devamlı bir bilgi akışı olması yapmanız gereken işi olumsuz etkiler. Önce bitirilecekleri bitirin sonra dilediğiniz kadar sosyal medaya’da takılın, What’s app’ten yollanan bilgileri ve komik videoları dostlarınızla paylaşın.

İlham alacağınız home ofis alanları,

 

Evin duvar kenarında limitli bir alanda çalışıyorsanız biraz yeşil bitkilerle farklı ve bohem bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 

Evin girişinde bir masaysa duvara mantar pano ve düzenlemeye yarayacak mektupluk tarzı bir obje şık, derli toplu bir hava yaratacaktır.

 

Duvara not kağıtlık yapıştırmak, birkaç dosyalık ve sandalye.. Girişte duran dresuarı anında bir çalışma masasına çevirecektir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.