UZMANINDAN YÜZ YOGASI ÖĞRENİYORUZ!

Yüz yogası eğitmeni Nihan Büyükaksu

Hazırlayan : Özlem Girgin

O  oldukça başarılı bir yüz yogası eğitmeni, kimbilir belki geçtiğimiz aylarda Güzellik Yayında’nın sosyal medyasında onunla canlı yayında yüz yogası bile yaptınız. Müthiş enerjisi, her daim gülen yüzü,  konusuna olan hakimiyeti ile Nihan Büyükaksu kim, nasıl başladı yüz yogasına, nasıl karar verdi kendi markasını kurmaya hadi gelin ondan dinleyelim…

YÜZ YOGASI EĞİTMENİ
Nihan BÜYÜKAKSU

1.     Ne zaman ve nasıl başladı bu  yüz yogası macerası?

Yüz yogası ile 2017’de 32 yaşındayken tanıştım. Cildimdeki değişimlerin başladığını gözlemliyordum. Doğal yollarla ne yapabilirim diye araştırırken yolum yüz yogası ile buluştu. Egzersiz ağırlıklı olan bir yüz yogasıydı benim karşıma çıkan ve tam rutinime oturtamamıştım. Başladım bıraktım tekrar başladım… Derken 2018 yılında yurtdışı seyahati sırasında yüzüne gua sha masajı yapan bir kadınla tanıştım. Çok dikkatimi çekti ve kendisinden detayları öğrendim ve ardından ben de bir taş edindim. Gua sha masajı benim sadece cildime değil ruhuma da çok iyi geldi. Bir şeyler dönüşüyordu ve sanki yüzüm aracılığı ile bedenimle ruhumla da temasa geçiyordum. Gua sha benim için bir meditasyondan farksızdı ve beni içine aldı. Böylelikle 2018 yılında tekrar yüz yogasını rutinime dahil edip bir de gua sha masajını ekledim.

Merak duyduğu her şeye derinden bakmaya çalışan, yaşamına kattığı her güzelliği insanlarla paylaşma heyecanı duyan, insanların ruhuna dokunabilmek için önce kendi ruhunu beslemeye çalışan bir kadınım… Kendi ruhumda ve bedenimde yaratmaya çalıştığım iyilik ve güzellikleri paylaşarak çoğaltmak için de heyecan ve aşkla 2019 yılında bu şifalı yolu aktarmaya karar verip binlerce kadına yüz yogasını ve gua sha masajını sevdirdiğime inanıyorum.

2.   Peki her gün düzenli yapmalı mıyız? Yaklaşık kaç dakika  ve ne zaman yapmak ideal?

Yüz yogasından fayda görmek istiyorsak haftada minimum 3 gün rutinimizde olmalı. Ortalama 20 dakika çok çok ideal. Zaman dilimi farketmez ister sabah ister akşam uygulayabilirsiniz.

Ancak başlamak isteyen ve fırsat yaratamayanlara ise her zaman şunu söylüyorum, zaman kavramına takılmayın. Bir sıfırdan üstündür, öğrendiğiniz hareketleri pozları yüzünüzü yıkarken, kremlerinizi sürerken de uygulayabilirsiniz ve bu bile çok fark yaratır.

3.     ‘Belki de devam ettiremezsem ne olur?’ diye endişe duyuyordur başlayanlar. Yüz yogasına başladık 3 ay 5 ay yaptık peki bırakınca ne oluyor?

Yüz yogasını bir açıdan yüz sporu gibi düşünebilirsiniz. Spora başladığınız 3-5 ayda istediğiniz forma geldiniz ve sonra bıraktınız. Vücudunuzun aynı formu koruması maalesef mümkün değilse bu yüz yogası için de geçerli. Başlayıp bıraktığınızda yüzünüz daha kötü olmayacaktır ya da daha çok kırışmayacaktır ancak yüz yogası yaptığınız dönemdeki o dinamik görüntü zamanla kaybolmaya başlayacaktır.

4.     Bir çoğumuz cildimizin yaş almasını bir nebze geciktirmek için botox tercih ediyoruz, kasları durduruyoruz. Ancak yüz yogası yüz kaslarını çalıştırıyor. Kafalar karışık, mimikler çalışmalı mı durmalı mı?  

Yüz yogasıyla bizler saç kökünden dekolte bölgesine kadar var olan 57 kas grubuna odaklanırız. Bu kaslardan bazılarını uzun uzun esnetip rahatlatırız, bazılarını da hacmen büyütmek için aktif çalıştırırız.

Yaşla birlikte gevşeyen yüz kaslarımızın da sıkılaşmaya ihtiyacı var ve bu sadece yüz yogası ile mümkün. Mimik kasları çalışmalı mı durdurulmalı mı kısmında ise mimikler kontrolsüz bir şekilde sürekli aktif olursa, alın bölgesi ve iki kaş arasındaki çizgilerden maalesef sonuç alamayacağımızı söyleyebilirim.

Bu noktada yüz yogası yapıyor da olsak, mimik kontrolü önemli. Mimik kontrolü ise öyle kendiliğinden gelmiyor maalesef. Özellikle göz kaslarını kuvvetlendirerek, bazı göz ve alın pozlarını kombin çalışarak ve biraz farkındalıkla bu durumu kontrol altına alabiliyoruz. Alın bölgesi yüz yogası pozları zaten çoğunlukla bu bölgedeki kasları esnetmeye ve rahatlatmaya yönelik pozlar. Yani sürekli mimik yaparak buradaki kasları çalıştırmıyoruz.

                  

NBeauty isimli bir de markan var. Bize markanın hikayesini anlatabilir misin?

Kendi markamı oluşturma fikri ilk gua sha taşları ile olan temasımla başladı.

Son zamanlarda birçok kişinin de ilgilisini çeken gua sha masajı çoğu zaman ametist, aventurin, pembe kuvars, yeşim vb. gibi yarı değerli taşlarla yapılıyor.

Ben de kendi taşımı yurtdışından almıştım ve elimdeki taş ametistti.

Bir gün yine taşla masaj sonrası eşime şu soruyu sorduğumu hatırlıyorum,

‘Bizim ülkemizin yeraltı kaynakları bu kadar değerliyken ve yarı değerli taşlar bakımından çok zenginken neden biz gua sha taşı üretmiyor da yurtdışından ithal ediyoruz?’

Markamın ilk tohumu bu soru ile atıldı.

Bunun üzerine eşimle araştırmalara başladık ve sonrasında gua sha taşı formunda işlenebilir yarı değerli taşların neler olduğunu bulduk ve ustasına ulaştık.

Jasper, Kalsedon ve Akik taşlarından Türkiye’de ilk kez yerli üretim gua sha taşını üretmiş olduk ve bunun üzerine 2020 Ekim ayında adımın ve soyadımın baş harflerden oluşan Nbeauty markamı kurmaya karar verdim.  Devamında, markam aracılığı ile öncelikli hedefim, rutinimde olan her ürünü sevdiğim güzel ruhlarla buluşturmak oldu ve bu hedef doğrultusunda da Nbeauty ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor.

Organik soğuk sıkım Jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, ıtır uçucu yağı, melez lavanta uçucu yağı gibi cilt için çok kıymetli yağlar içeren ürün, cildi canlandırmakla kalmıyor yüz masajı sırasında kolaylık da sağlıyor

Yoga öncesi, sırası ve sonrasında kendi ürünlerinle olan rutinini de öğrenmek isteriz…

Yüz yogası yaparken egzersiz kısmında eğer o gün cildim çok kuru değilse herhangi bir ürün kullanmıyorum. Eğer çok kuruysa biraz nemlendirici sürüp sonrasında egzersiz pozlarını uyguluyorum.

Masaja geçtiğimde ise kendi markamın soğuk sıkım bir yağını kullanıyorum. Yağı cildime yedirmeden önce yüzüme bitki özlerinden oluşan bir mist sıkıyorum. Yapmış olduğum yüz masajı ortalama 15 dakika gibi bir süre tutuyor. Bu süre zarfında cildimizin kaygan olması önemli. Kremler cilt tarafından hemen emildiği için uzun masajlarda yeterli olmuyor maalesef. Bu sebeple masaj yaparken soğuk sıkım bir yağ ile masajımı uyguluyorum

NİHAN AKSU İLE YÜZ YOGASI DENEMEK İÇİN TIKLA

Editörün Notu: Sevgili Nihan ile ben de yaklaşık 1 ay önce başladım yüz yogası yapmaya.

Hayatıma güzel rutinler katmayı seviyorum ve yüz yogasının faydasını kesinlikle gördüğüme inanıyorum. Nihan’ın yüz yogası derslerine www.nbeauty.com.tr adresinde eğitimler bölümünde kayıt olabilirsiniz.

Written By
More from Özlem Girgin
Bilinmeyen Yönleri İle Öznur Serçeler
Yeteneği, duruşu, yüksek enerjisi ve uyumu ile yer aldığı her projeden hakkıyla...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir