GUA SHA HAKKINDA HER ŞEY…

1-Gua Sha ne demek?

Gua Sha geleneksel Çin Tıbbına ait bir tedavi yöntemi aslında. Gua sürtmek ,Sha da kızarmış cilt anlamına geliyor. Aslında tüm vücut için kullanılan bu yöntem, günümüzde daha çok  anti-aging yani yaşlanma karşıtı bakımda cilt için kullanılıyor. Kan gelen yere can gelir mantığına dayalı olan Gua Sha ‘da özel enerjisi olan taşlar yardımıyla yapılan Gua Sha masajı ciltte kan devranını artırmak, hücrelere daha fazla oksijen gelerek iyileşmesini sağlamaya dayalı. Aynı zamanda lenf drenajı harekete geçirerek toksin atımını da gerçekleştiriyor.

2-Bu taşların farklı renkleri var ne anlama geliyor, özellikleri neler? Hangisi hangi cilt tipine uygun? 

Gua Sha tekniğini uyguladığınız taşlara Gua sha taşı deniyor ve sadece belli başlı taşlardan olabiliyor. Ametist, Pembe Quartz ve Jade (yeşim )taşları en çok kullanılanları. Aslına bakarsanız siz taşları değil, taşlar sizi seçiyor. Taşlardan hangisi sizi çekiyorsa onu kullanmanız gerektiğine inanılıyor. Çünkü taşların çakralarla ilişkisi var. Pembe Quartz kalp çakrasını simgelerken pembe gua sha taşı size dinginlik veriyor, diğer taraftan ametist taç çakrayı simgeliyor ve beynimizi negatiflikten arındırmakla ilişkilendiriliyor.

3-Bu masajlar nasıl yapılıyor?

Gua Sha taşları 45 derecelik açıya sahip bir formdalar. Uygulama öncesi cildi temizleyip, tonik ile gözenekleri sıkılaştırmalısınız. Uygulamada gua sha taşının daha rahat hareket etmesi için yüz yağı kullanmakta fayda var. Ayrıca yüzünüze uygulamadan önce taşı ellerinizle biraz ısıtmakta enerjinin aktive olmasına yardımcı olacaktır. Parmak uçlarınızla yüzünüzü hafifçe dışa doğru gerin ve taşı içerden dışarıya doğru fazla bastırmadan çektiğiniz yöne doğru uygulayın, taşın 45 derecelik yapısı yüz kaslarını doğru şekilde kavramaya yardımcı olacaktır, ayrıca uygulama sırasında yüzünüz ve taş arasında boşluk kalmamasına da dikkat etmelisiniz.

4-Faydaları neler?

Hücresel faaliyetlerimiz normal olarak lenf sıvısı üretir, bu dokular içine birikir.  Bu sıvı kan dolaşımına karışır, işte lenf drenaj dediğimiz masaj yöntemöi bu sıvının kan sistemine karışmadan vücuttan atılmasını sağlamaktır. Gua Sha yöntemi ödem atmak, toksin atmak, gün içerisinde maruz kalınan serbest radikallerden kurtulmanın dışında, hücrelere, organlara daha fazla oksijen taşıyarak onların canlanması ve iyileşmesine de yardımcıdır. Aynı zamanda masajı uyguladığınız Gua Sha taşları da farklı enerjileri ve frekansları ile hem cildinizehem de ruhunuza iyi geleceklerdir.

5-Ne sıklıkta uygulanmalı?

Etkisini görmek için istikrarlı olmak önemli. Her gün kullanabilirsiniz günlük bakım rutinize ekleyebilirsiniz, mesela günlük nemlendiricinizi gua sha ile uygulayabilirsiniz. Cilde faydası olduğu kadar kendinize vakit ayırdığınız bir meditasyon etkisi de yaratacaktır.

6-Canımızı acıtıyor mu?

Çok bastırmamalısınız, çene kontürü ve alın kısmında kemik üzerine denk gelen bölgelerde özellikle çok bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Bastırırsam daha çok etki eder yanlış bir mantık,önemli olan ciltte kayarak masaj etkisi yaratması.

7-Bu taşlar güvenli mi?

Elbette.

8-Gerçekten işe yarıyor mu?

İnternette öncesi sonrası fotoğraflar var ve oldukça da etkileyiciler. Ancak bu bir yaşam stili, bakım rutinine dönüşmeli, ancak o zaman gerçek bir etkiden söz edilebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.