EV YAPIMI ENERJİ BAR’I…

Protein ve antioksidan zengini enerji bar’lar, tatlı krizine iyi geliyor,  Yazarımız Aslı Yücealpan, bu sağlıklı atıştırmalığı evde nasıl yapacağımızı anlatıyor…

Neden genelde diyet’e baslamak için Pazartesi’yi seçeriz, hiç düşündünüz mü?

Herkes için bu sorunun cevabı farklı olabilir ama büyük bir kısmımızın ortak bir noktada buluştuğuna eminim. Çünkü haftasonu sosyalleşmenin de etkisiyle yemeği abartırız. Tatlılar ve kaçamakların da eklenmesiyle Pazar gecesi karar verilir, Pazartesi kurban edilir.

Peki haftasonu kaçamak yapmaya hiç mi hakkımız yok, elbette var. Peki dengeyi şaşırmadan , ipin ucunu kaçırmadan bunu nasıl yapabiliriz?
Benim teorim şöyle; bizi mutlu eden anlardan, aile ve arkadaş ortamlarından vazgeçmeden, bu kaçamakları masumlaştırarak bunu başarabiliriz.

Bunun için mutfakta duran kek kalıplarında bol rafine şekerle hazırlanmış kek, çörek, börek yapacağımıza bize enerji verecek başka güzel ve sağlıklı lezzetler yaratmalıyız. Ve bunu bir kere değil, çok kere yapmalıyız, hatta bir hayat tarzına dönüştürmeliyiz.

Birkaç zamandır hem kendim hem de aile bireyleri için Cuma sabahtan haftasonu için atıştırmalık birşeyler hazırlıyorum. Süper pratik oluyor, acıktığım ya da canım tatlı çektiğinde hazır gıdalara saldırmamı engelliyor. Ev yapımı Granola Bar, kuşkusuz en başarılı atıştırmalıklardan biri. Ve bizim evin vazgeçilmezi. Yapımı o kadar kolay ki, Trans yağlarla dolu muadillerini marketlerden satın almanıza değmez.

granola bar

MALZEMELER:

1 bardak ceviz

1/3 bardak ayçekirdeği

1/3 bardak keten tohumu

1/4 hindistan cevizi

1/2 bardak kuru üzüm

1 bardak hurma

1/2 bardak antep fıstığı

1 silme tatlı kaşığı kakao

1-2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (isteğe bağlı)

YAPILIŞI:

granola 2

Tüm malzemeleri mutfak robotuna atın

Malzemeler birbirine geçene kadar karıştırın.

Elde ettiğiniz karışım eğer yeterince yapışkan değilse o zaman hindistan cevizi yağın ekleyip kıvamı arttırabilirsiniz.

Elde edilen bu malzemeyi düz bir tabağa koyduğunuz yağlı kağıdın üzerine dökün, buzdolabında birkaç saat soğumaya bırakın.

Ardından dilimleyin.

Afiyet Olsun!

 

ASLI’NIN NOTU: Cevizin her 100 gramında yaklaşık 15 gr. protein olduğunu varsayarsak enerji barımızın içindeki ceviz miktarı yeterince iyi. Granola Bar’larımız özellikle sporcuların protein ihtiyacına olumlu fayda sağlayacaktır.

Biz kadınlar için de ceviz çok faydalı. Fındık ve badem’e kıyasla daha yüksek antioksidan orana sahip . Bu yüzden de hem cildimizin hem de bedenimizin dostu.

Ayrıca bu nefis enerji barının içindeki kakao çikolata yeme isteğini bir nebze de olsa gidermenize yardımcı oluyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.