Gıdanın Geleceği Denilen “Etsiz Et” Nedir, Biliyor Musunuz?

imkansız et

Son dönemde dünya gıda gündeminin parlayan yıldızı et. Ama bildiğiniz gibi et değil. Hayvanların hücrelerinden üretilen ve uğruna hiçbir canlının kesilmediği ancak tadı ve kokusu ile de geleneksel etleri aratmayan bir deneyim.

‘Impossible Foods’ adlı şirket, kana kırmızı rengi veren hem maddesini mayalardan üreterek, ete benzeyen ama içinde et olmayan bir hamburger üretti. Son dönemde özellikle Amerika’da yükselişe geçen, hatta MC Donald’s ‘a kadar hemen hemen her fast food zincirinin menüsüne giren ‘imkansız et’i yakın markaja aldık.

Pek çok insan vejetaryen olsa da tekrardan et yemeye başladı! Ve bu tekrar yemeye başlanılan etler için hiçbir hayvan öldürülmedi. Bu insanların afiyetle yediği, Microsoft’un kurucusu ve CEO’su Bill Gates’in “gıdanın geleceği” olarak adlandırdığı, laboratuvarda hayvan hücrelerinden yapılan bir etti.

Beyond Meat ve merkezi ABD’nin Silikon Vadisi’nde bulunan Impossible Foods şirketleri de halihazırda ürünlerini piyasaya sürdü. Onlarca başka şirket de hayvan hücrelerinden et üretimi üzerine çalışıyor.

Bu sentetik etin aslına bakarsanız vejetaryenlikle pek de bir ilişkisi yok.

Şirket, “Vejetaryenlerin bu eti de yemek istemediklerini duyuyoruz ve onlara, şakayla karışık olarak, vejetaryenlerin ne düşündüğünün umurumuzda olmadığını söylüyoruz. Bu sıradan bir vejetaryen hamburger değil” diyor ve ekliyor “Hayvanların hücreleri hücre bankalarında tutularak sonsuza kadar çoğaltılacak. Hayvanlar ise barınaklarda yaşamlarına devam edecek.”

Bu demek oluyor ki çiftçilerin hayvan yemi için üretim yapmasına gerek kalmayınca doğaya daha uyumlu ve daha çok çeşitli ürün yetiştirmesi de mümkün olacak.

Bütün bunlar kulağa geleceğin ideal bir versiyonu gibi geliyor, değil mi?

Mekanlarda ‘İmkansız Burger!’

Burger King ABD’de 59 şubesinde Impossible Foods’un etlerinden yaptığı hamburger satışını deniyor. Satışı ülke geneline yaymak da planlar arasında.

Etin hem dokusunu hem tadını taklit eden bu hamburgerlerin sırrı, üretiminde kullanılan “hem” adlı bir molekülde. Demir içeren bu molekül bazılarına göre bu yiyeceğe et tadını veren şey.

New York’ta David Chang’in sahibi olduğu Momofuku Nishi restoranı , Temmuz 2016’da İmkansız Burger sunmaya başladı. Ekim 2016’da, İmkansız Burger, Kaliforniya’da seçili ek restoranlarda ayakta menü öğesi haline geldi. Michelin yıldızlı restoran Public ise, Ocak 2017’de İmkansız Burger’i sunmaya başladı.

Hedef vejeteryanlar mı et sevenler mi?

Piyasada devrim niteliğinde yeni bir sebzeli burger duyduğunuzda, ilk aklınıza gelen büyük olasılıkla vejeteryanlar ve veganlar için bir et ikamesi olduğudur. İmkansız Burger’de durum böyle değil. Şirket, et yemekten vazgeçenlerin değil, hâlâ et yiyenlerin peşine düşüyor. Impossible Foods’un COO’su ve CFO’su David Lee, ‘Et yiyenlerle kendi şartlarında tanışmak ve onlar için daha lezzetli bir ürün yapmak istiyoruz’ dedi.

Buraya Dikkat!

Impossible Foods’un Impossible Burger’ı yaratmasının en önemli nedenlerinden biri çevreye fayda sağlamak. Impossible Burger, bu kadar gerçekçi bir et olduğu için şimdiden dalgalar yaratırken, Impossible Foods sığır eti ile bitmeyecek gibi duruyor. Bu hayvansal ürünlerin yerini alacak birçok gıdalardan sadece ilki. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, peynir, yumurta, domuz eti de bitkilerden yapılacak ve tercih edenlerin sofralarında yerini alacak. Ülkemize ne zaman geleceğini ise bekleyip göreceğiz…

Afiyetle…

Written By
More from Burçak Şener
“MAVİ GÜZELLİK” NEDİR, BİR FİKRİNİZ VAR MI?
Muhtemelen şu anda bu yazıyı okuyorsunuz çünkü “mavi güzellik” teriminin ne anlama...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir