ELVEDA PORTAKAL SUYU!

bd54c6b89ea057a8895df265f2147f42Gün geçmiyor ki doğru bildiklerimizin aslında tamamen yanlış olduğu gerçeğiyle sarsılmayalım. Özellikle de sağlık konusunda ne çok hatalara maruz kalmış bir jenerasyonuz. Önce UHT’li süt kara listeye alındı şimdi de taze sıkılmış portakal suyu. Çocukluğumuzdan beri sağlıklı olduğuna inandığımız, hastalandığımız an güç kazanmak adına ağzımıza dayanan portakal suyunun aslında sanıldığı kadar  masum olmadığını öğrendik. Aslına bakarsanız çok da şaşırmadım, ben zaten kendi deneyimlerimden biraz anlamıştım, Hamileyken demir hapını C vitaminiyle alırsam daha hızla bünyeye karışacağını söylemişlerdi. Ben de sevimsiz demir haplarımı bir bardak portakal suyuyla tüketmeye başlamıştım, ilk alışta bir sorun yoktu sonra ayılmalara bayılamalara başladım, hamileyken bu durumlar bebeğe bağlanıyor ama kendimi biraz dinleyince suçluyu bulmuştum, portakal suyu.
Çok güvendiğim sevgili arkadaşım, diyetisyen ve beslenme uzmanı Güneş Aksüs’e portakal suyunu anlat bana dedim, süper noktalara değinmiş, kısa bir özetini geçiyorum.

•    Portakal suyu C vitamini almak üzere tükettiğimiz bir içeçek, ancak maydanozda portakal suyuna oranla kat be kat C vitamini mevcut.
•    Hem maydanozun kalorisi neredeyse yok.
•    Portakal suyu vitamin alalım derken çok fazla şeker ve kaloriye maruz bırakıyor bizi
•    Eğer kilo kontrolü istiyorsan C vitaminini maydanoz, domates, biberden de alabilirsin. Hem de daha az karbonhidrat alarak.
•    Eğer insülin direnci, diyabet, hipoglisemi gibi bir sorununuz var ise glisemik indeksi yüksek olan portakal suyu bir tehlikedir, kan şekerini yükseltir ve kilo aldırabilir.
•    Meyvanın suyunu içmek yerine kendisini yemek çok daha fayda sağlayacaktır.

More from Gözde Atakoğlu
Sıcak Kolajenin Farkı Nedir? Ne İşe Yarar?
Gün geçmiyor ki bakım ve kozmetik dünyasında bir yenilikle karşılaşmayalım. Kolajen sürmek,...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir