ERGENLİKTE BAKIM

ERGENLİKTE BAKIM

Yazar: Dr. Özge Gündüz – Amerikan Hastanesi – Dermatoloji

Ergenlik, kişinin fiziksel gelişimini ve cinsel olgunlaşmasını tamamlayıp çocukluktan erişkinliğe geçeceği döneme verilen isimdir. Hormonların bu dönemde salgılanmaya başlamasıyla ciltte sebum üretimi ve kıllanma artışı da başlamaktadır. Cildin yağlanmasına, ikincil olarak cilt yüzeyinde yer alan deri florasını oluşturan mikroorganizmaların dizaynının değişmesi de eklenir. Ergenlik döneminde başlayacak kişisel bakımla ilgili uygulamaların erişkinlikte de devam eden doğru alışkanlıklara dönüşmesi bu nedenle önemlidir.

Cilt bakımı genel olarak basit olmalı ve kolay uygulanabilir adımlardan oluşmalıdır. Çok veya pahalı ürün kullanmak da gerekmez. Önemli olan, etkili bir ürünü düzenli şekilde kullanmaktır. Cilt bakımı; temizleme, nemlendirme ve güneş koruyucu uygulanması adımlarından oluşmaktadır.

1- Temizleme:

Yüz bölgesi sabahları, akşamları ve terleme sonrasında, cildi tahriş etmeyen, alkol içermeyen ve cildi kurutmayan bir temizleyici ürünle mutlaka yıkanmalıdır. Bu sayede cilt yüzeyindeki kir ve yağ uzaklaştırılarak, gözeneklerin tıkanması ve buna bağlı sivilce oluşumu azaltılabilir. Yüz önce ılık suyla ıslatılır, ardından az miktardaki temizleyici parmak uçlarıyla yüze yayılır. Yüz ılık suyla durulanarak temizleyici ciltten uzaklaştırılır ve cilt yumuşak bir havluyla sürtmeden, hafif dokunuşlarla kurulanır. Temizleyiciyi yüze yayarken sünger, kese gibi cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca, cildin sık sık yıkanmasına bağlı olarak bir süre sonra hassasiyet ve tahriş gelişebileceği de akılda tutulmalıdır.

2- Nemlendirme:

Akşamları yüz yıkanıp kurulandıktan hemen sonra nemlendirici sürülür. Kullanılan ürünün gözenekleri tıkamayan ve sivilce yapmayan ürünler arasından seçilmesine dikkat edilmelidir.

3- Güneş Koruyucu:

Cilt bakımının kolay olabilmesi için, sabahları nemlendirici ve üzerine güneş koruyucu sürmek yerine, nemlendirici etkisi de olan yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu yıkama sonrası uygulanabilir.

Bu basamakları uygularken kullanılacak ürünler cilt tipine göre seçilmelidir. Cilt tipinin tayini için bir dermatoloji uzmanının değerlendirmesi uygun olacaktır. Ayrıca, ergenlik döneminde en sık görülen deri hastalığı sivilcelenme olup, tedavisinin düzenlenmesi için yine bir dermatoloji uzmanının muayenesi gerekmektedir. Eğer sivilce tedavisine yönelik kullanılması gereken topikal bir tedavi önerilmişse, verilen kremler cilt temizliğinden hemen sonra sürülmeli, ardından nemlendirici veya güneş koruyucu, tedavinin üstüne uygulanmalıdır. Sivilce ve izlerinin makyajla kapatılması gereken durumlarda yağsız, su bazlı ürünler tercih edilmesi, günlük yaşamda ise renkli güneş koruyucuların bu amaçla kullanılması daha uygun olacaktır.

Gün sonunda makyajın ciltten mutlaka temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.