İLHAM VEREN KADINLAR VE KİTAPLAR

Onlar ellerini sürdükleri herşeyi güzelleştirmeyi başaran 5 kadın.

Beslenme şekilleri, sunumları, davetleri, tamamen onların birer yansıması..

Her biri kitaplarında sadece bir tarif değil ayrıca llham veren bir yaşam stili de sunuyorlar

Gwyenth Paltrow  /   It’s all good.

Hepimiz onu bir oyuncu olarak olarak tanıdık ama  o bundan çok daha fazlası olduğunu gösterdi. Kurucusu olduğu web sitesi Goop en çok tıklananlar ve çıkardığı yemek kitapları da en çok satanlar arasında yer alıyor.

Kitaplarını kendisinden yola çıkarak yazması sanırım başarısının asıl sebebi. Son kitabı ‘The clean Eat’ bu ay çıktı. Ama ben size  ‘It’s all good’ u önereceğim. It’s all good kitabının hikayesi, Gwyneth Paltrow’un kendini çok halsiz ve güçsüz hissettiği bir dönemde doktoruna başvurması ile başlıyor.

Yüksek stres, D vitamin eksikliği ve kansızlık  teşhisi ile doktoru tarafından kısıtlanan yiyecek listesinin sonucunda oluşan ve onu tekrar iyileştiren yemek tariflerinden oluşan bu kitap benim hala favorim ve mutfağımın doktoru olmaya devam ediyor.

 

 

Edwina Sponza  / Mimozalar ve lor peyniri.

Yaptığı her şeyi aşkla yapan ve elinin değdiği her şeyi güzelleştiren özel insanlardan.

Mimozalar ve Lor Peyniri,  Sponza’nın herkesin hayranı olduğu kendi yemek tariflerini, Noel zamanı arkadaşlarına hediye olarak vermek istemesiyle ortaya çıkmış bir proje.

Kitap için aslında bir yemek kitabından çok Sponza’nın zarif yaşantısından da parçalar taşıyan bir life style kitap desek yanlış olmaz. Onu bu kadar güzel yapanda sanırım bu..

Kolay ve uygulanabilir tarifler, sunumların ve fotoğrafların güzelliğiyle anında sizi çarpıyor ve hemen mutfağa girip denemek isteği uyandırıyor.

 

Reese Witherspoon /Whiskey in a Teacup

Akademi ödüllü oyuncu ve yapımcı güzel oyuncu Reese Witherspoon, hiç işi olmamasına rağmen o kadar güzel bir iş cıkarmış ki hayran kalmamak mümkün değil.

Kitabın ismi ‘Whiskey in a teacup’, anneannesi Dorothea’nin kadınlar dışarıdan hasas ama içlerinde güçlü ve cesurdur sözünden ilham alınarak verilmiş bir isim.

Whiterspoon kitabında ona küçüklüğünden miras kalan Güney tarzı parti, sofra ve gelenekleri daha çağdaş bir halde sunuyor.

Kitapta harika tarifler dışında evini her davette nasıl dekore ettiğini, Noel de yaptığı süslemeleri, çocukları ile olan ilişkisini, hayata karşı duruşunu ve size ilham verecek hayat enerjisini göreceksiniz.

 

Ece Zaim /Açık Mutfak

Tamamı bir çok kez denenmiş, klasik haline gelmiş tariflerden oluşan Açık Mutfak ,Ece Zaim’in küçüklüğünden beri hayalini kurduğu bir proje. Kitaptaki yemek tariflerinden fotoğraflara kadar her şey kendisine ait. Tariflere haksızlık etmek istemem ancak fotoğraflar ve detaylar o kadar güzel ki görsellere bakmaktan ben uzunca  bir süre tarifleri okuyamadım. Zaim’in kitabındaki her bir tarifin bir hikayesi ve sizden saklanmayan gizliipuçları var. Tarifler kadar farklı teknikleri de öneren Zaim’in Londra’daki Granger&Co’dan çok daha iyi avokado tost ve çırpılmış yumurta yapabildiğine ise bizzat şahidim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More from Gözde Atakoğlu
ZERDAÇAL KİMSİN SEN?
Doğu Hindistanlıdır.Potasyum, demir, B6, C vitamini, manganez gibi çok kıymetli vitamin ve...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir