COVİD 19 AŞILARI REGLİMİZE NE YAPIYOR?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını birçok hastalığı beraberinde getirirken, kadın sağlığını da doğrudan etkiledi. Dünyanın birçok farklı yerinde yapılan araştırmalar bazı kadınların aşı olduktan sonra adet düzensizliği yaşadıklarını belirtiyor. Aşıların adet düzenini olumsuz etkilemesi hakkında yayılan yanlış bilgiler ise birçok kadını aşı olmakta tereddüte sokuyor. Sizde durum ne? Konuyu etraflıca anlatması için uzmanına sorduk…

Dünya üzerinde Covid-19 aşısı ve yan etkileri hakkında birçok araştırma yapılırken, özellikle kadınların adet döngüsünde görülen düzensizlikler yeni araştırmaların yapılmasına neden oluyor. Bu kapsamda aşı sonrasında yaşanılan adet düzensizliklerinin geçici olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’ İki doz aşısını tamamlayan kişiler bir sonraki adet döngüsünde iki günlük gecikme yaşayabilir. Ancak bu değişiklik bir sonraki adet döngüsünde normale dönecektir’’ diye belirterek bir nebze de olsa rahatlamamızı sağladı.

Stres ve kaygı düzenin artmasıyla birlikte adet döngüsünde değişikliklerin oluşabileceği belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’Aşıya ya da salgına bağlı olarak adet düzensizliklerinin görüldüğüne dair tüm dünyada araştırmalar yapılıyor. Aşı olan kişilerde görülen adet gecikmeleri ciddi bir problem teşkil etmiyor. Bu süreçte gebelerin de aşılarını tamamlaması gerektiğini belirtiyoruz’’ dedi.

’Endişeleneceke Bir Durum Değil’’

ABD’de yapılan bir araştırmada Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson aşısının uygulandığı 2.403 kadın ve 1.556 aşılanmamış kadın arasında bir araştırma yapıldı. Aşılı ve aşısız grup karşılaştırıldığında ise, ilk aşıdan sonra ortalama 0.64 günlük döngü uzunluğunda artış, iki doz aşı yaptıranlar için de 0.79 günlük bir artışla ilişkilendirildi. İki farklı döngü arasında ortalama iki günlük artış görüldüğünü tespit edilse de, etkinin geçici olduğu da belirtildi.

Bu kapsamda adet döngüsünün gecikmesi ya da uzaması gibi süreçlerin endişelenecek bir durum olmadığını belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’İçinde bulunduğumuz süreçte kadınların regl süreçlerini ve döngülerini sıkı takip etmeleri gerekiyor. Bir ya da iki günlük değişkenlikler ciddi problemleri oluşturmasa da regl dönüsünü birkaç ay daha takip etmek gerekiyor. Bu süreçte kadınların stres seviyelerini azaltmaları da önemli rol oynuyor’’ dedi. O zaman neymiş takip edeceğiz, durum uzarsa bir uzmana görüneceğiz…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.