DUYGULARINI CİLDİNE YANSIT!

YAZAR: UZMAN KLİNİK PSİKOLOG NAZ TÖZ

Cildimiz her birimiz için çok kıymetli. Kullandığımız ürünlerle, yaptığımız bakımlarla cildimize en iyi gelen her ne ise onu bulmaya çalışıyor; daha canlı, daha parlak bir cilde sahip olmak istiyoruz. Hiç şüphesiz ki duygusal olarak nasıl hissettiğimiz, içimizde neler yaşadığımız da cildimizi etkiliyor. 

Duygularımızı ifade edemediğimiz bazı zamanlarda cildimiz bir aracı işlevi görüyor sanki. Biliyoruz ki psikolojik açıdan iniş çıkışlar yaşadığımız dönemlerde; üzgün, öfkeli veya depresif hissettiğimizde cildimiz daha solgun ve cansız görünebiliyor. İçinize attığınız sizi zorlayan, üzen bir durum da ifade edilemediğinde cilt sorunlarını tetikleyebiliyor.

Yani nasıl hissediyorsak cildimize de yansıyor. Peki içinizde tuttuğunuz duygular cildinize yansımadan önce dışa vurmak için neler yapabilirsiniz? 

İşte size iyi gelebilecek 5 Öneri… 

Duygularınızı paylaşın 

Duygular ifade edilemediğinde içe atılır; konuşmaktan keyif aldığınız, sizi yargılamayacağını düşündüğünüz birisiyle nasıl hissettiğinizi paylaşın. Bazen o an sizi sıkıştıran her neyse dile dökmek bile kendi başına iyi gelir… 

Bedeninizle ilişkinize bakın

Duygusal deneyimlerimizin ipuçları bedenimizdedir. Yoga, meditasyon, mindfulness ve nefes egzersizleri yaparak bedeninizle bağlantıda kalabilir; ana davet egzersizleri ile sizi zorlayan duygular ile nasıl daha iyi başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.  

Nefes Alın

Kendimizi kötü hissettiğimizde nefesi kesik kesik aldığımızı ve bunun da bizi daha kaygılandırdığını biliyor muydunuz? Her nerede olursanız olun, rahat edebileceğiniz bir yer bulun; sırtınızı yaslayın, ayaklarınızın yere bastığını, bedeninizi hissedin. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin- her nefes alışverişinizde bedeninizi fark etmeye odaklanın!

Kendinize bakım verin 

Zorlandığınız o yoğun duygu her neyse- yoğunluğu azalana kadar kendiniz için neler yapabilirsiniz? Sizi üzen, öfkelendiren bir gün geçirdiyseniz mumlarınızı yakarak yatıştırıcı bir spa keyfi yapmayı deneyebilir, kendinize lezzetli bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. 

Size ait bir içsel alan yaratın

Zor duygularla bir arada kaldığınızda, kendinizi yatıştırabileceğiniz sadece size ait içsel bir alanınız olsun; nasıl hissettiğinizi yazabilir, mumlarınızı yakıp meditasyon yapabilir, terapiye gitmeyi düşünebilirsiniz. 

Duygularınızı ifade etmeniz ve cildinize yansıması dileğiyle… 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.