DEĞİŞEN GÜZELLİK

Ünlü italyan markası Gucci, Milano Moda Haftasında  klasik güzellik kalıplarını yıkarak yepyeni bir model ile karşımızdaydı.

Güzelliğin kesin bir yargısının olmayacağını ve kişinin algısına göre değişiklik gösterdiği hep tartışılan bir konudur. Öyle ya da böyle bize dayatılan güzellik algısından hepimiz etkileniyoruz. Şimdi dünya devi olan markalara baktığımızda bu durumun yavaş yavaş değiştiğini görüyoruz. Toplumun kadınlara dayattığı ”ideal” vücut şekli ve ‘ideal’ yüz hatları farklılaşıyor. Bunlardan biri de dünyanın önde gelen moda markası Gucci. Gucci, Milano Moda Haftası kapsamında düzenlediği defilede karakteristik yüz hatlarına sahip bir model olan Armine Harutyunyan’ı podyuma çıkardı.

 Herkesin özellikle de mankenlerin birbirine benzediği, kusursuz güzellik kalıpları uğruna estetik müdahaleler yaptırdığı ve buna çok erken yaşlarda başladıkları bu dönemde böyle aykırı bir tercih yapmak elbette Gucci’nin pazarlama stratejisi.  Aynı zamanda Gucci, stratejisini diğer markaların akine mankenleri defileye makyajsız çıkararak da kuvvetlendirdi.

 

23 yaşındaki Armine, markanın Bedensel Posiztivizm akımının yüzü olarak kullanılacak. Sıfır makyaj ile podyuma çıkan Armine yeni bir akımın ve gençler arasında kendine güvenin sembolü olacağa benziyor.

KARAKTERİSTİK HATLAR ASLINDA YENİ BİR HAMLE DEĞİL!

Gucci’nin bu ilk karakteristik yüz arayışı ve sergileyişi değil. Milano’da geçen sene podyuma çıkarttığı ilk ve tek Türk mankeni Öykü Baştaş da benzer bir tartışmaya neden olmuştu. Baştaş, bir röportajında “Modelliğin seksilikle hiç ilgisi yok.  Böyle bir anlayış var. Başka modeller gibi seks objesi değilim” diye konuşmuştu. Baştaş, 97 doğumlu,  İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’nde mimarlık bölümünde okuyor.

Model olmayı küçüklüğünden beri istediğini vurgulayan Baştaş, bir ajansın kendisini fark etmesiyle hayatının değiştiğini belirtiyor.

 

ARMİNE HARUTYUNYAN KİMDİR?

Ermeni başkenti Erivan’da sanatsal bir ailenin çocuğu olan Armine

Harutyunyan ‘ın dedesi Khachatur Azizyan, Ermenistan’ın en ünlü yaşayan sanatçılarından biri. Armine aslında bir illüstratör ve grafik tasarımcısı olmayı seçmiş. Bu gördüğünüzde Armine’nin çizimlerinden biri.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir