BİLİRKİŞİ RAPORU

Son zamanlarda kiminle konuşsam onun adını duyuyorum. Öve öve bitiremiyorlar. Profesyonel masaj terapisti Sezer Arslantaş’ı hazır bulmuşken bilgisayar ve cep telefonu yüzünden gittikçe kamburlaşan omuriliklerimizi, geçmeyen sırt ağrılarımızı ve aklıma takılanları bir sormak istedim…

Editör: Gözde Atakoğlu 

Bu mesleğe nasıl başladınız? Kısa bir hikayenizi öğrenebilir miyiz? 

Mesleğime 12 yıl önce başladım. Yakın bir aile dostumun da desteği ile Kocaeli Besyo bölümünde spor sakatlıkları üzerine meslekteki ilk adımımı attım. Daha sonrasında çeşitli eğitimlerde yer aldım.

Sağlığımız için masaj yaptırmak ne kadar önemli? 

Masaj kasların rahatlamasını sağlayarak ağrı hissinin azalmasına yardımcı oluyor. Stresi azaltan masaj aktivitesi kasların gerginliğinin ortadan kalkmasını sağlıyor. Bölgesel enerji tıkanmaları, kas sıkışmaları, yanlış hareket nedeniyle yaşanan tutulmalar masaj yardımı ile yok olabiliyor.

Sizin yaptığınız sağlık masajını biraz açabilir misiniz?

Ben spor masajı uyguluyorum yoğun antrenman yapan kişilerde kas ağrıları daha fazla yaşanmaktadır. Vücudun bir şekilde yenilenmeye ve bir sonraki antrenmana
daha iyi hazırlanmasına büyük katkı sağlıyor. Vücudumuzu yenilemenin en kolay yolu iyi bir masajdır.

Uyguladığınız bir diğer yöntemde Graston masajı, nedir tam olarak biraz açabilir misiniz? Kimler yaptırmalı?

Graston Tekniği skar dokusunu, fasiyal kısıtlamalarını ve hareket aralığını iyileştirmeyi sağlayan alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu biçimidir. Fasya dokusunu düzenler. Tendonlarda kan dolaşımını artırır. Uygulama yapılırken biraz ağrılı bir süreç yaşatsa da sonrasında vücudun hareket alanını genişletir.

Ve masaj tabancası olarak da bilinen Theragun. Bunu neden kullanıyorsunuz?

Theragun antrenman öncesi veya sonrası kullanılmak için tasarlanan bir terapi cihazı. Aplikasyon üzerinden hangi kas ve hangi bölgeye nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Hareket mobilizasyonunu genişleten ve aynı zamanda kaslarınızı rahatlatan bir cihazdır.

Theragun kullanmayı bilmeyen kişiler tarafından kullanılırsa kas spazmı yaratabilir ama günümüzde artık kullanımını online öğrenebileceğimiz bir çok sayfa mevcut. Yoğun iş temposu ve spor yapan herkese önerebilirim.’

Cep telefonu ve bilgisayar kullanımı omurgamızı bozdu desek, gün içerisinde omuriliği rahatlatacak birkaç öneri verebilir misiniz? Cep telefonu ve bilgisayar kullanırken mesela nelere dikkat edelim.   

Cep telefonu ve bilgisayar kullanırken siz omurganızı her ne kadar korumakta isteseniz bir süre sonra bunun formu bozulacaktır ve omurganız hangi pozisyonda rahat ediyor ise o pozisyona geçecektir. Bizim yapmamız gereken  bilgisayarı mümkün olduğunca göz hizasında tutarak ve belimizi destekleyerek kullanmak olacaktır.

Tedaviler nasıl gerçekleşiyor siz mi evlere gidiyorsunuz? Masaj yatağı siz mi götürüyorsunuz?  Yoksa bir yeriniz var ve müşteriler oraya mı geliyor? Nasıl işliyor?

Ben freelance ve randevu sistemi ile çalışıyorum gerekli tüm ekipmanlarımı kendim götürüyorum (masaj yatağı dahil) danışanlarım ile haftalık düzenli seanslar yapıyoruz. Sporcu olmak zorunda değil herkese hitap ediyoruz.

Müşteri listenizde ünlü isimler de olduğunu biliyorum, bir kaçının ismini paylaşır mısınız?

Elbette, Mert Fırat, Can Bonomo, Burcu Esmersoy, Buse Terim, Melissa Döngel, Hazal Filiz Küçükköse gibi ünlü isimlerle ve profesyonel sporcularla çalışıyorum. @sezerarlantass hesabımda diğer çalıştığım isimleri de görebilirsiniz.

Masaj  kilo kontrolünün de bir parçası mıdır? Yani düzenli yapılan masajla kilo vermek mümkün mü? 

Masaj ile kilo vermek mümkün değildir. Fakat illa kilo vermek istiyorsanız masaj yaptırmalısınız. Son dönemlerde yağ kırma masajı, kalori yakma masajı gibi bir çok saçma sapan şeyler duyuyorum, bunlara lütfen inanmayın bunlar ticari aldatmacalardır. Masaj ile kilo verilmez!

Ve elbette tüm hemcinsim okuyucuların en merak ettiği konu, peki ya selülitler ve masaj?

En çok merak edilen soruya geldik sanırım. Selülit masajı şöyle faydalı olabilir, eğer düzenli beslenme ve egzersiz programınız
var ise masaj ile bunu destekleyip süreci hızlandırabilirsiniz. Fakat tek başına masaj selülitten sizi kurtaramaz, en etkili yol egzersiz ve beslenmedir.

More from Gözde Atakoğlu
DNA AŞISI MI DEDİNİZ?
Çok iyi bildiğimiz ve gördüğümüz üzere, yaş aldıkça ve çevresel faktörlerin etkisi...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.