1 AYLIK ŞEKERSİZ DİYETİN SONUÇLARI

Bu tatlı sevdasından kurtulmak için denemediğim kalmadı ama bir şekilde hep başarısız oluyorum. Yine ve yeniden başarısız oldum! Geçtiğimiz ay sizlere 1 ay şekersiz diyeti uygulayacağım ve kaleme alacağımı yazmıştım, uyguladım uygulamasına ama sadece 10 gün, Ne yazık ki nasıl başardığımı değil nerede hata yaptığımı yazabiliyorum, hatalardan ders çıkarmak dileğiyle…

f7ba935380b460ef8388b6a2223c5c4f

Başlangıç tarihine dikkat!

Kendi kurduğunuz düzenin şaşması durumunda her diyet bozulabilir. Bu ne demek? Tatile çıkacağınız bir aralıksa diyete başlamayın, gittiğiniz yerin yerel mutfağını, tatlılarını tatmak istemek en büyük hakkınız. Az bile tatsanız, istikrarı kaybettiğiniz anlamına geliyor ve motivasyon eksiliyor. Bir de ne olursa olsun ev ortamı olmadığı için dışarda, tatilde düzen oturtmanız oldukça zor.


Gerçekten istemek gerekiyor

Belki de en önemlisi, gerçekten istemek ve istikrarlı olmak, aslında her konu öyle değil mi? Çok beğendiğiniz bir fotoğrafınızı alın ve cep telefonunuzun duvarına yerleştirin. Sonra kendi kendinize sorun o zaman nasıl hissediyordum, yine o duyguyu hissetmek istemez miyim? Hissedilen duyguları unutmak gerçekten zordur ve insanı motive eder.

 

Neden bunu yapıyorum?

 Birkaç kilo vermek ve elbette en önemlisi sağlıklı olmak ve kalmak için. Çünkü tatlı kanseri besliyor ve bu bana çok büyük zararlar verebilir. Diyetin ana fikrini kendinize hatırlatmak da sizin yarıştan kopmamanıza yardımcı olacaktır.

 

Alternatifler koymalısınız, yoksa olmaz

Beni en zorlayan akşamüstü saatleri, şekerimin iyice düştüğü kalkmak için benden yardım istediği saatler. O halde bana neyin iyi, neyin kötü geldiğini bulup o saat aralığına koymalıyım, asla atlamamalıyım. Atlarsam akşamüstü trafiği sonrası eve aç kurt gibi gelirim ve en istemediklerimi yerim. Peki beni her an tok tutan sütlü-kahve olur mu? Hayır olmuyor aksine içimi buruyor, sabahları o kadar iyi gelirken öğle yemeği sonrası içmemem gereken bir içeceğe dönüşüyor. Hurma aslında en sağlıklı tatlı atıştırmalık olabilir, güzel bir bitki çayı eşliğinde, ama öyle 5 tane yemeyeceksin, maksimum 2. Az biraz da kilo vermek istiyorsan fazla doymayacaksın.

Tamamen çıkartırsan sonrası daha kötü olabilir.

Yemedikçe tadı unutuluyor, hatırlıyorum tatlısız 2 ay geçirmişliğim var, hayatımın en güzel vücut hatlarına sahip olduğum 1999 yılı. 2 ayda hızlıca verilmiş 9 kilo. Peki sonra ne oldu? Tatlıya geri dönüş, hem de eskisinden daha beter şekilde, kendimi düzene oturtmam zaman almıştı. O zaman neymiş? Tamamen değil yavaş yavaş çıkmalı, minik bir kaçamak olmalı, canın çekerse.

Yarın değil şimdi

Az önce koca bir pastayı gümletmiş olabilirsiniz. Sorun yok, yarın başlarım demeyin, şimdi başlayın. Yarın yolu yarılamış olursunuz.

Bir ay sonraki yazımda görüşmek üzere, bence bu sefer nasıl başardığımı yazayacağım, bakın görün…

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir