Anneler Günü’ne Yaraşır Bir Kariyer Hikayesi: Aslı Elif Tanuğur Samancı

Güzellik Yayında’nın kariyerinde önemli başarılara imza atmış kadınlara yer verdiğimiz bu bölümü bizim için hep çok özel. Başarılı, kadın olmanın tüm zekasını ve zerafetini kurduğu markaya yansıtmış isimlerin hikayelerini sizlere aktarıyoruz. Bugün de konuğumuz gıda yüksek mühendisi ve aynı zamanda biyolog olan, BEE’O Propolis markasının kurucularından sevgili Aslı Elif Tanuğur Samancı. Anneler günü öncesi bu röportajın olmasının da özel bir anlamı var elbette. Aslı Hanım’ın girişimcilik hikayesi sıklıkla hastalanan oğluna bir çare ararken başlıyor. Aslı Hanım anneliğin verdiği cesaret ile ne yapıyor ediyor oğlunun derdine çare buluyor ve sonrasında o çare yoluna BEE’O Propolis olarak devam ediyor.

Gelin bu özel girişimcilik hikayesini bir de sahibinden dinleyelim.

 • Aslı Hanım sizinle anneler günü öncesi konuşmak istedik çünkü sizin hikayeniz aslında oğlunu sağlığına kavuşturmak için yola çıkan bir annenin hikayesi. Bu sebeple de sizinle sohbetimize “annelik” üzerine konuşarak başlayalım ne dersiniz?  

Merhaba, öncelikle size çok teşekkür ediyorum bana değerli vaktinizi ve enerjinizi ayırdığınız için… Ben anlatmayı çok seviyorum zaten. Ben, Aslı Elif Tanuğur Samancı. Gıda yüksek mühendisi ve aynı zamanda biyoloğum. Arı ürünleri konusunda uzmanım. Uzun yıllar arıcılık sektöründe direktörlük yaptım. Girişimcilik hikayem ise oğlumda yaşadığımız bir bağışıklık sorunu ile başladı. Oğlum, 2 aylıktan 5 yaşına kadar sık sık ateşleniyordu ve sık sık antibiyotik kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu, kanın damar dışına sızdığı, bir çeşit otoimmun rahatsızlığa sebebiyet verdi ve tedavisi de yoktu. Bir profesör, oğluma propolis ve arı sütü vermemi önerdi. Ancak o dönemde Türkiye’de satılan ürünler, Çin’den ithal ediliyordu ve sahteydi. Ben de bu ürünlere güvenemediğimden oğluma vermek istemedim ve kendim üretmeye karar verdim. Bir arıcıyla anlaşarak bizim için propolis ve arı sütünü üretmesini istedik. Daha sonra ham haliyle tüketilemeyen propolisi insan tüketimine uygun hale getirmek üzere patentli bir özütleme yöntemi geliştirerek propolisi özütledim. Oğluma 6 ay boyunca düzenli olarak propolis özütü ve arı sütünü verdikten sonra, iyileştiğini gözlemledik. Ardından, bu şifayı tüm dünyaya ve tüm annelere kavuşturmak amacıyla yola çıktık. Beni bu girişimcilik yolculuğunda her daim destekleyen sevgili eşim Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ve değerli hocam Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile firmamız BEE’O Propolisi 2013 yılında İTÜ Arı Teknokent’te kurduk.

 • BEE’O, Türkiye’nin ilk ve tek yerli propolis üreticisi. Ve siz de markanın kurucularından birisi ve fikir annesisiniz. Bunun oldukça zorlu bir yolculuk olduğunu biliyorum, size bu cesur adımları attıran o büyük cesaret ve inancın kaynağını anlatır mısınız?

Kurumsal bir şirketin Ar-Ge ve kalite birimindeki direktör pozisyonunda görev yapan ve sektörde 18 yılını geride bırakmış bir kadın için, hiçbir maddi dayanak olmadan, yalnızca bilgi birikimi ile böyle bir girişimcilik yolculuğuna çıkmak elbette ki sancılı bir süreçti. Bu nedenle, maddi ihtiyaçlarımızın bir kısmını devlet desteği ile KOSGEB destekli Ar-Ge projesiyle karşıladık.

Girişimciliğe ilk adım attığımda, çevremden “yapamazsın” diyenler oldu elbette. Ama ben, oğlumun sağlığı için verdiğim mücadele ve onun şifa bulmasının verdiği inançla, kararlılıkla ilerlemeye devam ettim. Kendimi arı ürünlerinde tağşiş ve sahteciliğin tespitine adamış bir Gıda Yüksek Mühendisi olarak, oğlumun şifa bulmasında arı ürünlerinin büyük rolü olduğunu bizzat görmüştüm. Bu deneyim beni, hayatımı ve kariyerimi arılara adama kararı almama yol açtı. Artık, en büyük amacım Anadolu’nun değerli arı ürünlerini tüm dünyaya tanıtmak ve bu şifayı daha fazla insana ulaştırmaktı.

 • Aslında BEE’O oğluna çok bağlı bir anne sayesinde var da diyebiliriz…

Tabii, beni bir girişimci kadın yapan hikâye, oğlumun çaresiz görünen hastalığına, bir anne içgüdüsüyle ve de bilimin ışığında çare aramaktan geçiyor. Bu nedenle, BEE’O Propolis’in ilk kurulduğu dönemdeki hedef kitlemiz de doğal ürünlere ve sağlıklı yaşama önem veren anneler, çocukları ve aileleriydi. Ancak zamanla, pazar koşullarının değişmesi ve dermokozmetik alanındaki fırsatları göz önünde bulundurarak ürün portföyümüze arı ürünleri içeren dermokozmetikleri ekledik. Bu tamamen doğal ve temiz içerikli ürünler de pazarda kendine sağlam bir yer edindi ve BEE’O Propolis’in sağlık ve güzellik alanında geniş bir kitleye hitap etmesini sağladı.

Bugün, BEE’O Propolis kullananlar sağlık ve güzellik alanında ilgi duyan, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdüren ve %100 doğal ürünleri tercih eden kişiler.

Bu başarının arkasında asıl teşekkür ise arılara gidiyor! Çünkü arılar olmasaydı, Dünya’da yaşam sürdürülemezdi! 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nün yaklaşmasıyla, bu mesajı daha sık hatırlatmalıyız ve arıların önemini vurgulamalıyız!

Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ve Aslı Elif Tanuğur Samancı
 • Piyasaya çıkan ilk ürünleriniz hangileriydi ve nasıl karşılandı?

Türkiye’nin ilk ve tek inovasyon ödüllü ve patentli Anadolu propolisi üreticisi olarak piyasaya çıkan ilk ürünlerimiz, BEE’O Propolis Damla ve BEE’O Propolis Suda Çözünür Damla oldu. Ardından, propolis ve arı sütünü doğal ve lezzetli bileşenlerle bir araya getirerek propolis arı sütü ham bal karışımlarını geliştirdik. Keçiboynuzu ve fındık gibi değerli gıdalarla zenginleştirilen bu karışımlar, tüketicilerden büyük ilgi gördü. Sadece yetişkinlerin değil, çocukların da beğenisini kazanan bu karışımlar, %100 doğal ve besleyici özellikleriyle öne çıktı.

Ülkemizde pek bilinmeyen arı ürünleri olan propolis ve arı sütünün faydalarını ve kullanımını tüketicilere anlatmak öncelikli hedefimizdi. Bu ürünleri sektöre kazandırdıktan sonra, sosyal medya hesaplarımıza gelen teşekkür mesajları ise bizim için gurur verici ve kalbimize dokunan geri bildirimler oldu.

 • Şimdi BEE’O ürün yelpazesi oldukça geniş ve her biri birbirinden değerli ve faydalı içerikleri evlerimize soktunuz. Bu çeşitlilikten bahseder misiniz?

Propolis, arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen ve arı zehri içeren 100’ü aşkın takviye edici gıda ve cilt bakım ürünlerini kovandan sofraya prensibiyle, besin içeriği ve biyolojik aktivitesi korunarak her geçen gün büyüyen bir aşkla tüketicilere sunmaya devam ediyoruz.

Ürün yelpazemizde propolis damlalar, propolisli spreyler, propolisli tabletler, propolisli şurup, propolis arı sütü ve ham ballı karışımlar; bununla birlikte nemlendirici kremler, yoğun bakım kremi, arı zehirli anti-aging yaşlanma ve kırışıklık karşıtı seri, c vitaminli aydınlatıcı serum, arı zehirli sivilce ve yağlanma karşıtı serum, arı zehirli masaj kremi, arı zehirli selülit karşıtı sıkılaştırıcı jel, doğal roll-on deodorantlar, dudak koruyucular, doğal mineral filtreli güneş kremleri, bebek pişik kremi gibi çeşitler bulunuyor.

%100 doğal ve katma değerli sprey, tablet, damla, karışım, şurup ve dermokozmetik ve tıbbi cihaz formundaki ürünlerimizi Türkiye’de BEE’O markası ile www.beeo.com.tr üzerinden ve 5000 perakende satış noktasında, BEE’O UP markasıyla 28.000 eczanede, Amerika’da ise www.beeandyou.com üzerinden; ayrıca Amazon, CVS, Wallmart, E-bay’de ve 3500 perakende satış noktasında satışa sunuyoruz.

 • Artık sadece sağlık değil güzellik alanında da varsınız…

Sektörün doğal cilt bakım ürünlerine eğilimi ve dermokozmetik pazarında arı ürünleri içeren cilt bakım formülasyonlarının eksikliğini görerek bu boşluğu iyi bir şekilde doldurmayı başardık diyebilirim. Güzellik alanındaki varlığımız, Biyoloji alanındaki doktoramın bir ürünü aslında… Doktora tezimi, arı zehri ve diğer arı ürünleri ile krem formülasyonları geliştirme üzerine yazdım. 4 yıllık bir çalışmanın sonucu olan BEE’O APIBEAUTY arı zehirli anti-aging krem ve serumlar, tüketiciler tarafından çok beğenildi. Bu ürünler, arı zehrinin yaşlanma karşıtı cilt bakımında kullanıldığı tek formül, yani Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk!

Bununla birlikte arı zehirli sivilce ve yağlanma karşıtı serum, arı zehirli selülit karşıtı jel ve arı zehirli masaj kremi şu anda en revaçtaki ürünlerimiz… Literatürde, arı zehrinin cilt bakımındaki rolünü anlattıkça, arı zehrine ve arı zehirli cilt bakım formülasyonlarına ilgi daha da artıyor.

Tamamen doğal cilt bakım ürünleri üretmek, bizim için oldukça önemli ve sektörde ayrışan yönlerimizden biri. Patentli Anadolu Propolisi Ekstraktı (A.P.E)® sayesinde ürünlerimizin raf ömrünü koruyor ve bozulmadan saklanmasını sağlıyor.

Şu anda yaz sezonu yaklaşırken hem cildini yaza hazırlamak isteyenler hem de güneşten etkili ve doğal bir şekilde korunmak isteyenler, BEE’O Arı Zehirli Selülit Karşıtı Sıkılaştırıcı Jel’e ve Anadolu Propolisi Ekstraktı (A.P.E)® ve doğal organik non-nano mineral çinko içeren BEE’O Güneş Serisi’e büyük ilgi gösteriyor. %100 doğal ve temiz içerikli cilt bakım ürünlerimizin seviliyor oluşu ve ürünlerimizle layık görüldüğümüz uluslararası ödüller, bu alandaki başarılarımızın en büyük göstergesi..

 • BEE’O hatırı sayılır bir başarıya ulaştı. Daha da uzun bir yolunuz ve göreceğiniz çok başarılar var eminim ki. Hayalleriniz neler? Markanızı yakın gelecekte nereye konumlamak istiyorsunuz?

BEE’O Propolis ailesi olarak gerçekten de önemli bir başarı elde ettik ve önümüzde daha uzun bir yolculuk ve daha pek çok başarı var. Hayallerimiz ise oldukça büyük ve heyecan verici. Öncelikle, markamızın uluslararası alanda daha geniş kitlelere ulaşmasını ve dünya çapında tanınmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Ar-Ge ve Ür-Ge kapasitemizi daha da güçlendirerek yeni inovasyonlara imza atmak ve ürün portföyümüzü genişletmek istiyoruz.

Ayrıca, markamızı dünya genelinde sağlık ve güzellik alanında önde gelen bir konuma getirmeyi hedefliyoruz. Bu, sadece ürünlerimizin kalitesi ve etkinliği ile değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk ilkelerine olan bağlılığımızla da ilgili. İnovasyon ve kaliteye olan bağlılığımızı korurken, çevresel ve toplumsal etkimizi en aza indirgemek için çalışmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, ihracat rakamlarımızı arttırarak, markamızın uluslararası alandaki varlığını daha da güçlendirmeyi ve yeni pazarlara açılmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, stratejik bir planlama ile küresel bir oyuncu haline gelmeyi amaçlıyoruz.

Son olarak, markamızın sadece bir ürün sağlayıcısı olmaktan öte, tüketicilerin yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan bir sağlık ve güzellik markası olmasını istiyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımızı sürdürerek, tüketicilerimizin beklentilerini aşan ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Biraz da BEE’O dışındaki sizi tanıyalım istiyoruz.

 • Bize kendinizi üç cümle ile anlatır mısınız?

Arı gibi çalışkan, enerjik ve üretken biriyim. Zorlukları fırsatlara çevirme konusunda kendime güveniyorum. Yenilikçi, hedef odaklı ve kararlılığım sayesinde başarılı olduğuma inanıyorum.

 • Çocuklarınızla iletişimde en çok neye önem veriyorsunuz?

Çocuklarla iletişimde en önemsediğim şey, onların duygularını ve düşüncelerini anlamak için ilgi göstermek ve onları dinlemektir. Onlarla samimi ve içten bir iletişim kurarak aramızdaki güven bağını güçlendirmeye çalışıyorum. Empati kurarak onların bakış açısını anlamaya ve duygusal ihtiyaçlarına duyarlılıkla yaklaşmaya özen gösteriyorum. Böylece, daha derin bir ilişki kurarak, onların kendilerini özgürce ifade etmelerini ve güvenli bir ortamda büyümelerini desteklemeye çalışıyorum.

 • Güzellik-bakım ritüelleriniz nelerdir? “Olmazsa olmaz” dediğiniz bakım ürünleriniz nelerdir?
 • Günlük yaşantımda hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok fuar ve etkinliğe katılıyorum ve düzenli toplantılar gerçekleştiriyorum. Bu aktif yaşam tarzı içinde, propolis, arı sütü ve poleni düzenli olarak tüketmek, enerjimi arttırmama ve vücut direncimi güçlü tutmama yardımcı oluyor. Özellikle kalabalık ortamlara gireceğim zamanlarda, propolisli spreyi kullanmayı tercih ediyorum. Mevsim geçişlerinde ise, alerjik rinit gibi sorunlara karşı Rhinapi Burun Spreyi’ni düzenli olarak kullanıyorum. %100 doğal olması ve ilaç içermemesi sebebiyle, bu mevsimlerdeki sık görülen alerjik rinite karşı harika ve doğal bir çözüm, üstelik etkisi 10.000 hastada kanıtlandı.

Cilt güzelliğimi desteklemek için ayda 1 set BEE’O Kolajen Shot kullanıyorum. Ayrıca, dudak koruyucuları, S.O.S yoğun bakım kremi, ve el kremi gibi ürünler her zaman çantamda bulunuyor. Kırışıklık ve yaşlanma karşıtı arı zehirli krem ve serumlar ile c vitamini içeren aydınlatıcı serum da cilt bakım rutinimde yer alıyor. Yaz kış demeden Anadolu propolisi ekstraktı ve non-nano mineral çinko içeren %100 doğal yüz güneş kremimizi kullanıyorum. Arı zehirli selülit karşıtı jel de favorilerim arasında. Kendim kullanmayacağım hiçbir formülü piyasaya sürmem mümkün değil!

Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın “EN”LERİ:

En Çok Sevdiğiniz…

Kitap: Harvard Business Review’in Duygusal Zekâ serisindeki kitaplardan biri Resilience. İş dünyasında meydana gelebilecek zorluklar karşısında daha güçlü ve esnek olmak için bir rehber niteliğinde. İş dünyasını daha iyiye götürmek için okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Söz: “Dünya’da her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk’ün bana güç veren sözüdür.

Mekan: Özel bir mekan yok aslında, doğaya yakın, sıcak ve samimi ortamlardan hoşlanıyorum..

Yemek: Fırında veya ızgara balık ile buharda/haşlama sebzeler.. 

Film: Hidden Figures

Şarkı: Whitney Houston -The Greatest Love of All

Renk: Sarı! Canlı ve enerji veren renkleri seviyorum.

Aksesuar: Kolye 

Hobi: Yurtdışına seyahat

———

Doğurduğun, doğurmadığın, gözlerinin içine sevgiyle baktığın bir varlığın annesi olmak çok yüce bir duygu. Ve anneler sadece bir gün öpülüp, kutlanacak, aranıp, sorulacak, dua edilecek, sevgi yollanacak varlıklar değil ama bu dünya düzeninde bir gün var adı “Anneler Günü” olan. Adet olduğu üzere kutlayalım biz de. Anneler gününüz kutlu olsun efendim!

More from Deniz Çakmakçı
Modayı Yaratan Kadın: Coco Chanel!
Girişimci olmak başlı başına bir cesaret, kararlılık ve yetenek işi. Bunlar aynı...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir