Keşif Dolu ve Sonsuz Bir Yolculuk: 4 Kadının Farklı Annelik Hikayesi

Kadınları değiştirip dönüştüren, iniş ve çıkışları, duygusal çalkantıları ve bahşettiği karşılıksız sevgiyle biricik, öğretici ve sonsuz bir yolculuk annelik. Anneler Günü’nü kutladığımız bu Pazar günü sizleri, annelik hikayelerini bizlerle paylaşan 4 başarılı kadınla baş başa bırakıyoruz.

BAHAR KONGEL / Yönetici Kreatif Direktör ve Yapımcı

Anneliği nasıl anlatırsınız?  

Anne olmak daha önce varlığını bile bilmediğiniz duygular arasında sonsuz bir yolculuk yapmak gibi… Asla varış noktası olmayan eşsiz bir yolculuk.

İlk anne olacağınızı öğrendiğiniz zaman beyniniz sizi bir sürü duygudan duyguya taşıyor (Ve sanırım bu durum hiç bitmiyor).

Hamilelik döneminde tatmadığınız büyüklükte bir sevinçten “Acaba ben anneliği başarabilecek miyim?” endişelerine uzanıyor, “Acaba ‘ben’ diye bir şey kalacak mı” korkularıyla cebelleşiyorsunuz.  

Çocuğunuzu dünyaya getirdiğiniz ve yüzünü gördüğünüz anda yaşadığınız o tarifsiz mutluluk döneminden sonra ilk bakım sürecinde bayağı yok oluyorsunuz. Duygularınız da donuyor.

Daha sonra çocuğunuz biraz ele avuca geldiğinde siz de geri geliyorsunuz. Bu ilk gelişim ve bağlanma döneminde çocuğunuza veremedikleriniz veya çok verdikleriniz nedeniyle kendi çocukluğunuzla hesaplaşma dönemine giriyorsunuz. Çocuğunuzu büyütürken bir de kendi çocukluk duygularınızla yüzleşmekle, bilinçaltınızı temizlemek ve kendinizi tekrar inşa etmekle uğraşıyorsunuz. Bunu başarabilirseniz eğer; hem siz, hem de çocuğunuz bir bütün oluyor ve çok güzel bir döneme adım atıyorsunuz. Hayattaki en yakın, en gerçek sevgiyi hissettiğiniz ilişkinizi, dostunuzu kazanıyorsunuz. Sanırım bu da ergenliğe kadar gidiyor:) Bunu henüz deneyimlemedim, bakalım göreceğiz:)

Annelik, sonsuz sevgi içeren, eğlenceli ve endişeli bir şey…

Bahar Kongel, oğlu Miro doğduktan sonra ufak şeylerle mutlu olabilen, egosunu törpüleyen bir kadına dönüştüğünü anlatıyor.

Anne olduktan sonra hayatınız nasıl değişti?

İnsan kendi içinde bu kadar yoğun ve karşılıksız bir sevgi barındırdığını anne olunca anlıyor. Anne olduktan sonra sanki hayattan kocaman bir tokat yedim ve bencillikten ve daha doğrusu hayatta her şeyin merkezi benmişim gibi düşündüğüm rüyadan uyandım. Yeni biri yarattım diyebilirim:)

Bir başka varlığı kendimden çok sevmem, her türlü fedakarlığı yapabilmem beni egosunu yönetebilen başka birine dönüştürdü.  Ayrıca bir bebeğin çocuğa dönüşümünü izlemek, onun varoluşunu ve gelişimini görmek insanoğlunun doğasını çok daha iyi anlamayı sağlıyor. Çocuğunuzu yetiştirirken ona gerçekten faydanız olmasını istiyorsanız kendi çocukluğunuza dönmeniz şart. Kendi korkularınızı ve komplekslerinizi ona geçirmemek için kendinizle yüzleşmeniz lazım. Sizi yöneten güdünün ne olduğunu çözmek önemli. Anne olmak beni hayatta doğru bulduğum şeyleri sorgulatan, daha fazla gerçek ilişki arayan, zamanını doğru kullanabilen, aynı çocukken olduğu gibi ufak şeylerle mutlu olmayı öğrenen, egosunu törpüleyen birine dönüştürdü. Hayattaki tüm önceliklerim değişti.

Şimdi gerektiğinden çok fazla çalışıp biri olup alkış almak yerine, Miro’nun büyümesini izleyen, zamanı kaçırmayan Bahar olmayı daha çok önemsiyorum.

Annenizden duyduğunuz, sizin için önem taşıyan bir öğüt.

“Çocuklar çok çabuk büyüyor, o günleri iyice yaşa, fırsatı kaçırma” der annem. Ve bunu çok doğru buluyorum.

Galiba olgun yaşlarda anne olmanın en iyi yönü de bu; kendi gençlik buhranlarımızdan biraz daha kurtulmuş, çocuğumuza odaklanabilen bireyler olabiliyoruz.

NEFİSE KARATAY / Oyuncu ve Sunucu

Anneliğinizi tanımlayan üç sıfat…

 Sonsuzluk, sorumluluk ve endişe.

Anne olduktan sonra hayatınız nasıl değişti?

Hayatımda hemen hemen her şey değişti; artık önceliğim kızım Maya.

Annenizden duyduğunuz, sizin için önem taşıyan bir öğüt.

Annem “Allah seni hepi iyi insanlarla karşılaştırsın derdi. Anne olduktan sonra bu sözün gerçekten ne anlama geldiğini çok daha iyi anladım.

FERİDE TANSUĞ / L’Appart PR Kurucusu

Anneliği nasıl anlatırsınız? 

Annelik, inanılmaz bir yolculuk… Bir taraftan çocuğunuza sevgiyle rehberlik yapmaya çalışırken diğer yandan onun ihtiyaçlarını karşılamak, onu elinizden geldiğince değerleriniz ve doğrularınız çerçevesinde yönlendirmek için 7/24 düşünüyor, planlıyor, sorguluyor ve kendinizi devamlı güncelleyerek onu anlamaya çalışıyorsunuz.

Anne olduktan sonra annemin değerini daha iyi anladım. Annelik hayattaki en özel ve en zor meslek.

Anneliğinizi tanımlayan üç sıfat…

Sevgi, keşif ve sabır.

Anne olduktan sonra hayatınız nasıl değişti? 

Sadece kendime ve isteklerime odaklandığım çok daha bireysel bir hayattan, bir sürü bilinmeyeni bulunan ve tanıdık olmadığım bir duygu tüneline doğru yol alırken, hayatıma giriş yapan yeni bireye alışmayı ve kendimi geri plana atmayı içeren bu yepyeni formata göre yaşamaya başladım. Artık program yaparken farklı refleksler geliştiriyor, gittiğim yerlerin çocuklara uygun olup olmadığını, etrafta yeşil alan bulunup bulunmadığını araştırıyorum.  

Annenizden duyduğunuz, sizin için önem taşıyan bir öğüt.

“Çocuğun her zaman sendeki sevgi ve şefkati hissetsin; her şeyi doğru yapacaksın diye bir şey yok ama yeter ki sen elinden gelenin en iyisini yaptığını bil.”

ASLI CÜREKLİBATUR / Taş, Kağıt, Makas Kurucu Ortak

Anneliğinizi anlatan üç sıfat…

Duygusal, hoşgörülü ve mutlu bir anneyim.

Anne olduktan sonra hayatınız nasıl değişti?

Planlarımdan beslenmeme, uyku düzenimden okuduklarıma hayatımdaki her şey değişti. Duygusallığım ve hassasiyetim arttı. Kendimi ve sonra da çocuklarımı geliştirmek ve büyütmek için birçok yenilik ve değişim girdi hayatıma.

Zeynep ve Sarp Can isminde iki çocuğu bulunan Aslı Cüreklibatur anne olduktan sonra daha hassas ve duygusal bir kişiliğe büründüğünü anlatıyor.

Annenizden duyduğunuz, sizin için önem taşıyan bir öğüt.

Samimi ve güler yüzlü ol. Kendini ve duygularını rahat ifade edebildiğin bir yaşamın olsun.

Written By
More from Selin Milosyan
Sevgililer Günü İçin Yapılabilecekler Listesi
14 Şubat’ı kutlamayı sevenler grubuna dahilseniz sizler için hazırladığımız yapılabilecekler listesine göz...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir