Bir Marka Hikayesi: Mokoshe

Şal ve fular tutkusunun izinde yarattığı Mokoshe markasıyla Aslı Bazin, çocukluk hikayelerinin peşine düşüyor, ailesiyle yaptığı tatilleri, en sevdiği anıları rengarenk çizimlere aktararak çok şık, zarif ve sofistike ipek ve yün şallara imza atıyor. Mokoshe tasarımları, bir dokunuşta tarzınızda değişiklik yaratacak cindten, kaliteli kumaşları ve uyumlu renk skalası ile gerçekten keşfedilmeye değer bir marka, hadi daha yakından dinleyelim hikayesini…

Mokoshe’nin yaratıcısı Aslı Bazin

Kısaca tanıyalım sizi

45 yaşındayım, 19 yaşında bir kızım, 17 yaşında da bir oğlum var. Pierre Loti Lisesi’nden mezun olduktan sonra Paris’te halkla ilişkiler okudum, ardından da moda sektöründe halkla ilişkiler departmanında çalıştım. 15 yıla yakın Paris’te yaşadım.

Nasıl doğdu Mokoshe?

Mokoshe’nin hikayesi dört yıl önce başladı. Fular ve şal tutkumdan yola çıkarak kendi markamı yaratmak istedim. Kendimi istediğim gibi ifade edebileceğim, üzerlerinde özgür desenlerin çizilip canlı renklerin uçuştuğu, kolay ve pratik bir kullanım sunan ürünlerden meydana gelen bir marka meydana çıkarmaktı amacım.

  • Mokoshe fularlarını bize anlatır mısınız? Desenler ve renkler oldukça yaratıcı ve ilham verici.

Sezona göre kumaş seçimi yapıyor, ipek, yün ve pamuktan fularlar üretiyorum. Herkese hitap edebilmek için farklı boyutlarda ürün gamı oluşturmaya çalışıyorum. Boyutlar 50×50 cm’den en büyük olan 140×140 cm’e kadar gidebiliyor. Mokoshe her seferinde bir hikaye anlatıyor. Ben yaşanmışlıklarımı, geçmişimi, en güzel anılarımı bu markada hayata geçirip somutlaştırdım. Tüm desenlerin elle çizildiğini de hatırlatmak isterim.

Tasarım süreci ve koleksiyonlar hakkında
Tasarım sürecine, anlatmak istediğim hikayeyle başlıyorum. Hayatımdan çeşitli yazı veya fotoğrafları toplayıp hikayemi kurguluyorum. Çizimler çok başarılı bir ekibin elinden çıkıyor. Renklendirme konusu müşterinin en çok ilgisini çeken nokta ve dolayısıyla da benim için en heyecan verici an. Çizimlere ve desenlere dönüşen, koleksiyonları yaratan hikayelerime gelince; örneğin “Côte d’Azur”, 15 yıl boyunca o bölgede ailemle geçirdiğim yaz tatillerinden esinlenerek yarattığım bir koleksiyon oldu. “The Windows” içinse Paris’in yeni yıl ve Noel dönemlerindeki vitrin süslemelerinden ve o ihtişamdan esinlendim.

  • Mokoshe kadını ve stili hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bir kıyafeti moda olduğu için değil, bizi iyi hissettirdiği için giymeliyiz.  Mokoshe kadını kendine güvenen, şalları istediği gibi kullanan, onlarla bütünleşen ve eğlenen kadındır. İster kafasına kuyruklu bandana yapar, biraz çılgınım dedirtir, ister omuzlarından düz sarkıtır, şık ve cool bir hava katar kendine, ister boynuna dolayıp sportif bir hava yaratır.  Şal bir dokunuşta kıyafeti ve kişiyi yüceltir.

  • 2024 Yaz koleksiyonunuzda yeni olan neler var?

Bu yaz sezonu için ilk defa Fransa dışında bir hikaye anlatıyorum. Ailece tatile gittiğimiz Mauritius Adası’ndan esinlenerek ve koleksiyona da “Île Maurice” ismini vererek şahane desen ve renklerin dikkat çektiği, bölgenin de ruhunu taşıyan parçalar yarattım.

  • Mokoshe fularlarına nasıl ulaşabiliriz? Satış noktaları neler?

Beymen ve Bebek Sırr gibi selektif concept store’larda mevcut. İstanbul dışında bazı şehirlerde de satış noktalarımız var. Ayrıca Hillside ve Maxx Royal gibi yazlık otellerde de varız.

  • Sıfırdan bir marka yarattınız. Mokoshe’yle ilgili hedefleriniz neler?

Çok büyük bir arzu ve heyecanla yarattığım markayı Türkiye’nin farklı şehirlerinde görmek, Mokoshe’nin bilinirliğini artırarak onu yurt dışında var etmek, hedeflerim arasında. İnsanların ülkemizde ve dünyanın farklı köşelerinde bir Türk markası olarak Mokoshe’yle gurur duymalarını isterim. https://mokoshe.com.tr/

Mokoshe fularları bandana, fular, gömlek, pareo, bikini, çanta ve kol aksesuarı olarak kullanabilir, stilinizi bir anda değiştirebilirsiniz.
Written By
More from Selin Milosyan
Casa Nonna Bodrum’da Özel Bir Cilt Deneyimine Var Mısınız?
Bodrum’un saklı koylarından birinde yer alan Casa Nonna Bodrum’da iki unutulmaz gün...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir