YENİ YIL KARAR LİSTESİ İÇİN 5 PÜF NOKTASI

Bu sene biterken kararlar listemi son derece sade ve şık tutmaya karar verdim. Öyle sade, öyle güzel bir liste hazırladım ki, o kararları ya uygulayacağım, ya uygulayacağım! Sizin de bir karar listeniz var, belki çoktan hazırladınız, belki de üzeresiniz, veya hiç bunlarla uğraşmayacaksınız.

O zaman size küçük tüyolar vereyim, küçük sorular sorayım.. Görün bakın, bu yazının sonunda sizin de benimki gibi sade ama kendinden emin bir karar listeniz olacak. 

O zaman, buyrun yazının devamına..

*Adım 1: Yola Kendinizden Çıkarsanız, Sevmediğiniz Yollardan Çıkarsınız..

Kendinizde Değiştirmeyi Hayal Ettiğiniz İki En Belirgin Özellik Desem..

Her kararın başı, almak istediğimiz kararların bizim kişisel özelliklerimize uydurulmasından geçiyor. Örneğin, her sene düzenli egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme kararı alıyor ama tatlı krizi yaşadığınız veya parti daveti aldığınız her an yoldan çıkıveriyorsanız, bu aslında sizin diyet yapamadığınız değil, yeterince dedike olamadığınız anlamına geliyor.. Buralarda değişmesi gereken bir şeyler olmalı… Belki daha konsantre, daha kararlı veya daha disiplinli olmanız gerekiyor..

Bunun gibi iki temel özelliğinizi düşünerek işe başlayın. Yalnızca iki özellik deyip geçmeyin, hayatınızın bir çok alanında olumlu değişiklikler göreceksiniz.

 *Adım 2 : Gerçek Bir Hayal Kurabilirseniz, Gerçekleştirirsiniz..

Ne Kadar Sıklıkla Hayal Kuruyorsunuz?

Bir “yeni yıl kararlar” listesinde hayal kurma maddesini görmek kulağa enteresan geliyor değil mi? Gelmesin, çünkü bir şeyler biz istediğimizde değil, hayalini kurabildiğimizde gerçek olmaya daha yakındır. Ne zaman aklıma oldurmak istediğim bir şeyler düşse, çok fazla istemek yerine, olmuşçasına hayal etmeyi seçerim. Hayaller, sizi o şeye ulaştıran patikanın ta kendisidir ve ulaşmak istediğiniz yere sizi sıkı sıkıya bağlar. Yalnızca istemek ise hayal mekanizmanızı devre dışı bırakır ve sizi körü körüne bir tutkunun peşine sürükler.

Yeni yıla girmeden önce kendinizi bir sorgulayın ve bakın bakalım, gerçekten zihninizde her bir detayı canlandırarak hayalini kurduğunuz şeyler var mı, yoksa yalnızca amaçsızca isteyenlerden misiniz? Daha çok hayal kurun, rotanızı çizin ve gerçekleştirdiklerinizin tadını çıkarın. Ah bir de, hayallerinize bir “mühlet” vermeyi de unutmayın. Böylece hedeflerinize zamanlama dahilinde koşabilirsiniz.

 *Adım 3 : Bu Cevabı Vermek Hiç Bu Kadar Zor Olmamıştı.

Hayır” Demeyi Biliyor Musunuz?

Bu sorunun cevabını bir çoğunuz “hayır” olarak cevaplıyor, neredeyse eminim. Kendinize dair ertelediğiniz her şey, umutsuzca uygulamayı beklediğiniz tüm kararlarınız ve peşine düşeceğiniz hayalleriniz, yalnızca bu sebeple bir köşede bekliyor olabilir. İnsanları memnun etmek veya çevreden kaynaklı üzerinizde hissettiğiniz baskıyı kaldırmak amacıyla yaptığınız ve “hayır” cevabı veremediğiniz her şey, kendinizden bir parçayı alıp koparmanız anlamına geliyor ve sizi büyük bir mutsuzluğa sürüklüyor.

Yeni yılda, iç sesinizin “istemiyorum” dediği her bir şey için dış sesinizle nazikçe “hayır” demeyi öğrenin. Zaman, para, huzur, kendin gibi olmanın getirdiği özgüven ve daha bir çok şey kazanacaksınız. Daha güzel bir karar var mı?

*Adım 4 : Peki Ya Yeni Yılda Güzellik?

Stiliniz Sizi İfade Ediyor Mu?

Güzellik, stil, giyim-kuşam konuları kimilerimiz tarafından arka plana itilse de, günlük hayatınızda size enerji aşılayan ve kendinizi en iyi ifade etmenizi sağlayan şey şüphesiz ki görüntünüz. Karakterinizle bağdaşan bir stil, kendinizi anlatmanın bambaşka bir yoludur. Ancak bu konuda çelişki yaşıyor da olabilirsiniz ve bunun birçok sebebi olabilir. Bu ise farkında olmadan sizi her şeye bir adım geriden başlatır.

 Yeni yılda kendinizi daha iyi ifade etmek için bir stil değişikliğine gidebilir, bunun için uzmanlardan veya yakın çevrenizde güvendiğiniz kişilerden de fikir alabilirsiniz. Hatta ve hatta, güzellikyayında ekibi olarak biz bile size destek olabiliriz, neden olmasın? 

*Adım 5 : Tüm Yeni Kararlar, Bir Kararla Başlar..

Kendinizde En Çok Değiştirmek İstediğiniz Şeyi Biliyor musunuz?

En önemli soruyu en sona saklamak istedim, çünkü mekanizmayı en başına döndürüp çarkı çevirecek en önemli cevap, bu soruya verdiğiniz cevap olacak.

Bazen öyle şeyler vardır ki, devamının çorap söküğü gibi geleceğini bildiğiniz halde, nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Başlayabildiğiniz zaman ise, olaylar ve durumlar su gibi akıp gelişmeye başlar.

İşte yeni yıl kararlarının esas noktası burada başlamalı. Şu an kendinizde neyi değiştirseniz diğer kararları uygulamak için kendinizde inanılmaz bir enerji hissederdiniz? Görüntünüz mü, imajınız mı, fiziğiniz mi, yoksa davranış biçiminize ait spesifik bir özelliğiniz mi? Biraz düşündüğünüzde mutlaka ama mutlaka tüm yolu tıkayan en önemli maddeyi bulacaksınız.

İşte, esas değişim o maddeyi değiştirdiğiniz an başlayacak ve tüm soruların cevaplarını teker teker kendinize vermeye başlayıp kararlarınızı uygulayacaksınız.

Her yeni bir yılın sonunda bu listeye bir göz atmayı unutmayın. Çünkü değişim, yıllar değişse de hiç değişmeyen tek şey, ve hayatımızın en güzel gerçeği…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.