VENÜS RETROSUNA DOĞRU YOL ALIYORUZ…

19 Aralık günü Venüs retrosu başlıyor.

Venüs retrosu ne demek ona bakalım ama önce Venüs Oğlak doğasını hatırlayalım.

Venüs haritalarımızda sevgiyi anlama, hissetme gösterme şeklimiz, zevklerimiz, gustomuz, bize mutluluk keyif veren şeyler, estetik değerlerimiz, ilişkilerdeki duruşumuz, şehvet, aşk, tutku , cinsellik, çekicilik gibi meseleler, barış, huzur, memnuniyet, tatminkarlık gibi konuları konuları temsil ediyor. Peki Venüs Oğlak’ta nasıldır?

Öncelikle Venüs Oğlak’ta mutlu olduğu pozisyonlarından birindedir. Öyle yorumlar görüyorum ki sanki Venüs Oğlak’ta kötüymüş, retrosu da beter olacakmış gibi.

Teknik detaylara hiç girmek istemiyorum ama Venüs doğası ile Oğlak doğası birbirine uygun; Venüs dişi, gecedir, Oğlak’ta dişi ve gecedir. Venüs Oğlak’ta birçok sebepten ve teknik durumdan dolayı iyi işler.  Oğlak’ın aşki ilişkilere ciddi bakışı, sadakati, zarafeti, ağırbaşlı üslubu, seçici olması, dişiliğini sakin sade şekilde taşıması ama sevdiği insana birebir dişiliğini sunması bunlar Venüs’ün istek ve arzularına uygun şeyler. Erkekler içinde geçerli bunlar, ayran gönüllü olup ona buna mavi boncuk dağıtmazlar, seçici olurlar, kaliteli kadın arzusu içinde olurlar. Akıllı mantıklı seçimler yapmak isterler, basit tarzda kadınlardan da hiç haz etmezler. Haritasında çok aykırı enerjiler yoksa örneğin Mars’ın, Ay’ın kötü pozisyonları gibi genelde böyle olurlar.

Oğlak ilişkiler içinde saygıyı, dengeli davranışları, güveni ön planda tutar, bunlar olmadan aşk meşk olamaz bilir. İlişkilerinde de bu sebeple sadakat ve güven teması çok öndedir. Ayrıca Oğlak genel anlamda her yaptığı şeyde & duruşunda kaliteyi arzu ettiği için kendi adına doğru insanı seçmek için çok sık eleyip dokur, kendisi de kaliteli bir duruşa sahip olmak ister.

Gölgeli tarafı yok mu elbette var! Öncelikle hayata bakış açısı hedef, amaç, başarı, statü şeklinde olduğu için Oğlak enerjisi Venüsyen meselelere de bu bakış açısını işler, ilişkilere faydalı olma gözüyle bakabilir, pratik bakış açısı nedenli “çıkar” üzerine kurulu ilişkilere kayması mümkündür. Tercihini statü, başarı, para gibi kriterlere göre yapabilir. Kısacası aşktan gözü kör olmaz, samanlık seyran olmaz onun için.. Sırf bu sebeplede kendisinden yaşça çok büyük, paralı, statü sahibi kişilere doğru kayabilir. Arzuları çok derindir ama kontrol etmeyi çok iyi bilir, bu sebeple de dışarıdan soğuk mesafeli hatta ukala bile görülebilir.

Bazı insanlara göre gelenek göreneklere, geleneksel tavırlara çok takık olabilir, hatta muhafazakar bir duruşu olabilir. Aşk konusunda kendini bırakma, spontane davranma, duygu şelalesinde yüzme gibi şeyleri göremeyebiliriz.  Fakat bu duruşun bittiği yerde istediğini elde etme noktasıdır, planlı programlı hareketi dahilinde istediğini elde ettiyse arzulu, tutkulu tarafını çok daha rahat gösterir. Aşkını sadece layık olana vermek gibi bir takıntısı da vardır. Son olarakta bombayı patlatmak isterim Oğlak enerjisi çok tutkulu seksüel olarakta güçlüdür, unutmayalım Tarot’ta Şeytan kartı Oğlak burcunu temsil eder! Şehvet ve tutku derinlerden gelir, aşık olarak güçlü aşıklardır!

Retrolar genelde gezegenlerin temsil ettiği konularla ilgili muhasebe yapma dönemlerini anlatırlar. Sorgulama vardır, bunlar illaki retro anında bir sorun yaşanmasından dolayı da olmayabilir. Eskiye ait bazı meseleler akla gelebilir, üzerinde düşünülmesi gerekir, retroperspektif yapılması, yaşanan olayların yaşanma anı ile şimdiki zamanda olanlar, duygular düşünceler karşılaştırılarak gözden geçirilir.

Venüs retrosu söz konusu olduğunda; Venüs’ün temsil ettiği konularla ilgili halledilmesi gerekilen konular önümüze gelmeye başlayacak, bunlar bazen aksaklık, sorun şeklinde de olabilir, bazen fikir düşünce duygu bazında akla gelip tekrar değerlendirilmesi gerekilen şeylerde olabilir. Bu konular geçmişle ilgili, geçmişte yaşanan olaylar ve geçmişte hayatımızda olan insanlarla ilgili olacaktır. Venüs retrosunun başladığı zamanlama da çok manidar, öncesinde bir tutulma oldu, Mars ve Plüton ile de teması olacak.

En son Oğlak burcunda Venüs retrosu yanlış hatırlamıyorsam 2013 yılındaydı, ayrıca Venüs retro iken 6 Ocak 2022’de Güneş kavuşum orbunda olacak, Güneş Vega kavuşumu Ay ve Jüpiter kavuşumu da var, yaşadığımız Venüs Plüton kavuşumunu da unutmayalım.  Açıkçası Venüsyen meselelerle ilgili büyük değişim dönüşüm devinim içerisindeyiz.

Uzun zamandır gönlümüzün dibinde yatan, aklımızdan çıkaramadığımız  meselelerin, endişelerin,üzüntülerin bir kez daha gündeme gelmesi ve yüzleşmemiz söz konusu olacaktır ama sonunda kökten halledip şifa bulabileceğiz. Bu retro süreci ile ilgili söylemek istediğim ilk şey bu!

Çok arzu ettiğimiz ama bugüne kadar gerçekleşmeyen ne varsa önce nedenlerini kendimizde arayıp,bulmaya çalışıp öncelikle kendimizi iyileştirmek zorunda olduğumuzu anlayacağız. Aşk konusunda şanssız mı hissediyoruz istediğimiz gibi insan mı hayatımıza girmedi girenler hep mi yanlıştı? İşte bu noktada kendi seçimlerimizi, tercihlerimizi ve duygu yapımızı gözden geçirmemiz gerektiğini anlayacağız. Kendimizi iyileştirmek için hem kendimizle hem de başkalarıyla yüzleşeceğiz.

Sevgisiz kaldığımız veya sevgisiz olduğumuz her noktada ve zamanda bunun neden olduğunu iyi kavramamız gerekiyor.Gerekirse aile,ebeveyn ilişkilerimize kadar irdeleyeceğiz, sevgiye bakış açımızı, sevgide alma verme dengemizi, ikili ilişkilere bakış açımızı, aşkta davranış modellerimizi, kendimizi duygusal & cinsel olarak nasıl ifade ettiğimizi gözden geçireceğiz. Bizden kopup gitmesi gereken ne varsa bizi sevgisiz kılan onları bulup kurtulmamız gerekiyor. Bugüne kadar istediğimiz şeylere kavuşamadıysak belli ki bazı davranış modellerimizden, düşünce kalıplarımızdan kurtulmamız veya dönüştürmemiz gerekiyor.Şanslıyız ki bunları gerçekleştirmemiz için yukarıda saydığım enerjiler bize destek olacak, ilişkilerimizle ilgili kurduğumuz inanç, duygu, düşünce sistemini değiştirme gücümüz olacak.

İşin psikolojik tarafını bir tarafa bırakırsak günlük hayatta bizi neler bekliyor olabilir?

– Bu dönemde eski dostlar, eski sevgililer /eşler iletişime geçebilirler. İletişime geçmeyenler aklımıza düşebilirler. Bunların hepsini doğal akışta sakin karşılamamız gerekir. Retroda gelen retroda gider klişe ezber bir bilgi. Herkesin haritası ve kaderi farklıdır, bu sebeple kapımızı çalan insanları nezaket ve hoşgörü ile karşılamamız gerekir. Bir araya gelmeler olacaktır, sonucun ne olacağını retro sonrası göreceğiz, belki de eskisinden güçlü bağlar kurulacaktır. Yukarıda neden sonuç ilişkisini kurmanız için detay verdim, tekrar okuyun 🙂 Unutmayın karşı tarafta kendinde hatalar görerek sizin kapınıza gelmiş olabilir.İlişkilerin iyileşme şansı olabilir kulaklarınızı negatife ve negatif insanlara kapatın, kalbinizi sevgiye açın,  iç sesinizi sezgilerinizi dinleyin. Retro bittikten sonra Mart- Temmuz dönemi ilişkilerin ne olacağını bizlere gösterecek, acele kararlar vermeyin. Anın keyfini sürün.

– Parayla ilişkimiz ve para kazanmak durumlarımız bu dönemde gözden geçirilecek, hatta değişikliğe uğrayacaktır. Maddi yatırımlar için çok iyi düşünülmesi gerekiyor, koşullar her an değişebilir, zaten ekonomik göstergeler ülkemizde belli. Altın ile ilgili dalgalanmalar, talep artışları, fiyat artışları olabilir. Bunları kesinlikle finansal danışmanlık yönlendirme amaçlı söylemiyorum, altını önemle çizerim. Bu retronun potansiyellerinden bahsediyorum. Astroloji potansiyeller üzerine kurulu matematiksel bilginin yorumlanması sadece, istatiksel bilgi o kadar, falcılık değil net söylemler bundan dolayı etik değil.

– Sahip olduğumuz değerleri, potansiyelleri gözden geçireceğiz, gizli kalmış yeteneklerimizi ortaya çıkarabilir, paraya çevirme şansımız var mı diye düşünebiliriz. 

– Kolektifte ikili ilişkilere bakış açılarında değişiklikler göreceğiz, belki bizimde seçimlerimize yansır. Yaş farkları, çıkar ilişkileri, daha kaliteli statülü insanlara çekilme, ciddi ilişkiler, görücü usulü birliktelikler, evlilikler (mantık evlilikleri ) artabilir. Ciddiyeti olmayan ilişkiler, cinsellik amaçlı ilişkilerden sıyrılma dönemide olacaktır. Haritalarda alınan etkilere göre tutkulu, derin duyguların olduğu cinsellik temalarının olduğu ilişkilerde artabilir.

– Yukarıda saydığım ilişki modellerinin yanı sıra, ilişkilerde aldatma olayları da ortalığa dökülebilir. 2019’dan beri ite kaka giden ilişkilere son nokta koyulabilir, ilişkiler içinde yanlış anlaşılmalar, iletişimsizlik, bağ kurulamama, dedikodular, takıntılı kıskanç davranışlar görülebilinir.

– Venüs ve Mars retrosunda evlenilmez, ilişkiler resmiyete dökülmez. Sadece evlilik değil resmiyete dökülme durumlarının hiçbirine girmemek gerekir, söz nişan, aileleri tanıştırma vb.Venüs döneminde yapılan evliliklerde sevgi aktarımının, bağ kurmanın yeterli olmadığını devamının da zor getirileceği ifade edilir. Mars retrosu daha da zor;  ilişkide geçimsizlik, çatışma ve şiddet olaylarını ifade eder.

– Toprak grubu bir burçta olduğu için arazi, toprak alımlarında fırsatlar yakalanabilir, vergi konularında artışlar olabilir. Ama genel anlamda ekonomik açıdan zorlu bir süreçte olacağız o kesin, borçları olan ve iflas eden kurumların sayısı artacaktır, dolares ve diğerleri de zorlayıcı rakamlara gelecektir. Kripto dediğimiz paralara da dikkat etmemiz gerekir.

– Güzellik ve estetik faaliyetleri  içinde maalesef uygun bir dönem değil. Sonuç istediğimiz gibi olmayabilir. Güzellik ve estetik değerleriyle de ilgili sorgulamalar olacaktır. Cinsellik konularına da başka bir gözle bakılabilir.

– Doğa olayları açısından da Venüs retrosunun etkisi var, volkanik patlamalar, deprem, toprak ile ilgili sorunlar, kum fırtınaları gibi durumlara neden olabilir.

Venüs Retrosu, 19 Aralık’ta başlayacak ve 29 Ocak 2022 tarihine kadar devam edecek. Unutmayalım retro günü öncesi ve sonrası durağan pozisyonu vardır ve enerjinin en güçlü olduğu günler o günlerdir!

Venüs retrosu takvimi aşağıdaki gibi, durağan günlerde ekstra dikkatli oluyoruz, bu süreci en verimli geçirebilmek için akılcı bir bakış açısı ile bahsettiğim konularda sorgulama yapmaya gerekiyorsa son noktayı koymaya cesaret edelim.

Eski sevgililer dönebilir, zaten Merkür retrosu değil Venüs retrosu bu işin erbabıdır. Eski aşklar, yarım kalan meseleler gelebilir, başlayabilirsiniz. Gelene “gidici” gözüyle bakmak hatalı olur.İlişki başlangıcınız olursa da astroloji adına yapılan negatif yorumlara kulağınızı tıkayın. Bu süreçte yanlış yargılarda bulunmamak için akışta kalıp anın keyfini sürmek gerekir, kısacası bu insanla barıştık evlenecek miyiz gibi durumlara girmemek gerekir. Hem kendinizi bir ilişkide görün, hem de karşı tarafı görün acele etmeyin. İnsanlar elbette bir gün gerçek rengini belli ederler.

Eski sevgilimizle kavuşma anından sonra olana bitene dikkat edelim, kalbimizi dinleyelim. Belki de biz çok değiştik o kadar ilerledik adam eski yerinde sayıp durmuş (veya kadın) artık bambaşka iki insan haline gelmişsinizdir, ama içinizde bir ukte kalmıştır denemek istemişsinizdir, retro sonrası  çok farklıyız diye son noktayı hatta nihai son noktayı koyarsınız.

Bazen de görürüz ki o insan gerçekten bizi çok sevmiş, yaptığı hatayı anlamış, ona göre gönlünü size doğru devşirerek gelmiştir. Gerçek anlamda bir ikinci şansa ve aranızdakileri telafi etmeye ihtiyacı vardır. Şimdi siz üç beş popülist astrolog retroyla gelen metroyla gider dediği için bu insana hiç şans vermeden kapının önüne mi koyacaksınız, onun her dediğini umursamayacak mısınız?

Bu süreçte acele etmeden, akışta kalarak, kendimizi onu iyice gözden geçirerek devam etmemiz gerekir, istediğimiz gibi bir ilişki içinde kendimizi bulduysak ne ala. Mart Temmuz arası bakalım bir halimize bizi nereye götürecek…

Venüs retrosu yarım kalan ama karmik ilişkilerinde bir araya gelmesi için bir fırsattır.Bunu unutmayalım. 2022 yılı da bir Venüs retrosu ile açılış yapıyor, 2022 yılında ruh eşlerinin, ruh ikizlerininde bir araya gelme,barışma, kavuşma durumları var. Bunu da belirterek yazımı bitiriyorum, herkese bol şans diliyorum!

Venüs Durağan ; 18 Aralık 2021 saat 13:36

Venüs Retro ; 20 Aralık 2021 saat 13:36

Venüs Durağan ;28 Ocak 2022 saat 11:46

Venüs İleri Harekette: 30 Ocak 2022 saat 11 :46

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.