MAKYAJDA PİN UP MODASI

‘Pin up’ akımının nasıl doğduğunu, ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?  Beni neşelendiren ve bana ilham veren bu akımı biraz anlatmak ve aslında geçen onca yıla rağmen nasıl etkisini sürdürdüğüne dikkat çekmek istiyorum.

Pin up ismini, “Duvara asılması niyetiyle üretilmiş” fotoğraflarından ya da illustrasyonlarından alıyor. Türkçe’deki karşılığı tam olarak iğnelemek ya da raptiyelemek olan Pin-up akımı, İkinci Dünya Savaşı sırasında dönemin ünlü Amerikalı aktristi Betty Grable ile  ortaya çıktı ve sonrasında tüm dünyaya yayıldı. Her dönem tartışmaları beraberinde getiren bu seksapeli kuvvetli akım, en gözde moda kavramlarından biri olarak hayatımızda ki yerini hala koruyor. Neşeli figürleri ve renkleri ile insanın enerjisini yükselten bu modaya gelin bir göz atalım…

1

Betty Grable, Ava Gardner, Marilyn Monroe.. gibi unutulmaz pin-up kadınlarından biri olmak kim istemez ki? Ben en çok 50’lerin sonu ve 60’ların yılların başındaki pin up stilini seviyorum. Ne farkı mı var? feminenliği neşeli bir dille ortaya çıkarıyor, mizahi bir yanı var, seksilikle hem etkiliyor hem de kendince bu seksiliği tiye alıyor.

Günümüzün pin up kadınına en iyi örnek ise kesinlikle Dita Von Teese. Birçoklarına  ilham kaynağı olacak tarzı geçmiş pin up kadınlarına göre çok daha ciddi, anlaşılan seksi olmak günümüzde ciddiyet gerektiriyor.

Seksi, cesur ve özgüven sahibi bu kadınlar gibi olmak isteyenler için sadece moda sektörü çalışmıyor, kozmetik markaları da bu akımdan oldukça etkilendiler. Yurtdışında birçok örneklerini gördüğümüz Pin up esintili makyaj ve bakım markalarına bu sene bir Türk markası olarak Flormar da eklendi.  Sonbahar- Kış koleksiyonunda tamamen pin up akımının etkisi hissediliyor.
Koleksiyonu hızlıca yorumlamak istiyorum: 

pin upInstant Invisible Pore Minimizer isimli ten makyajı ürünü, gözenek görünümünü kapatarak  Pin-up makyajının o kusursuz görünümüne sizleri hazırlamayı hedefliyor.

Pin up Collection’ın en ilgi çeken ürünlerinden bir diğeri ise Flormar’ın ilk likit allığı olan Smooth’n Blush . Jel formülü ile yanaklarda neşeli, çocuksu bir etki ve sağlıklı bir renk bırakıyor. Ben dudaklara da kullanmayı seviyorum.

Pin-up konseptinin akıllara yerleşmiş olan çekici bakışlarını yaratmak için  Miracle Pen isimli keçeli eyeliner yaratılmış.   Bu tarz keçeli eyeliner’lar son dönemde kozmetik dünyasının yükselen trendi, kendi adıma konuşursam uygulaması o kadar da kolay değil. Mesela ince bir çizgi çekmek neredeyse imkansız,  genelde kalemin kalınlığından çektiğiniz kuyruk da kalın oluyor.

Eyeliner sonrası  göz makyajını tamamlamak için koleksiyonun Too Volume isimli maskarasını kullanmanızı öneririm. 5 ayrı renk yaratılmış, mavi, yeşil, siyah, bordo ve kahverengi maskaralarla Pin up akımının neşesi gözlerde yakalanabilir.
Pin-up makyajı ile buluşmamızı sağlayan Flormar’ın ambalajları ne yalan söyleyeyim ilk bakışta Benefit’i andırıyor. Yine de markanın kendi çizgisinin dışına çıkması bende merak uyandırdı ve tüm koleksiyonu satın almamı sağladı. Tebrikler Flormar…

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.