KİLO VERMENİN EN GARANTİ YOLU: GENETİK

Hepimiz farklıyız. Aynı olaylara, aynı beslenmeye, aynı egzersiz şekline vücudumuz farklı cevaplar veriyor. Kendimiz için en doğrusu nedir? Sorusunun cevabı genlerimizde saklı.

Nereye gitsem, nerede bir grup görsem bi beslenme tartışmasının içinde bulu veriyorum kendimi.

Yok kimisi kahvaltı yapmamalı diyor, bir diğeri glutensiz hayat en doğrusu diye diretiyor, bir grup yeni çıkan tek öğün beslenmeye körü körüne inanmış, her kafadan ayrı bir beslenme programı çıkıyor

Diyetisyen olduğumu öğrenince de elbette hemen dönüp soruyorlar, peki doğrusu hangisi?

Hepsi. Evet yanlış anlamadınız, hepsi doğru.

Çünkü hepimiz farklıyız. Bu yüzden birine çok iyi gelen herhangi bir vitamin, mineral kullanımı, ya da beslenme veya egzersiz programı diğer bir kimsede hiç işe yaramıyor.

Kendimiz için en doğru yaklaşımı ise deneme yoluyla bulmak gerekiyor. Bu yol uzun ve çok uğraşlı olabilir. Hatta yıllarınızı alabilir. Ama artık onun da kolayı var.

KIRIK BARDAK Elinizde bir bardak olduğunu düşünün. Tamamen sağlıklı olmanız için o bardağı dolu tutmanız gerekiyor. Kan testleri, gıda intoleransı testleri bardağın o an ne kadar dolu veya boş olduğunu gösterir. Genetik analiz ise size bardağın yapısı hakkında bilgi verir.. Bardakta bir kırık veya çatlak varsa, zamanla sızdıracaktır. Evet bardağı sağlam bir yenisiyle değiştirmen mümkün değil, çünkü genetik yapımızı değiştirecek bir teknoloji ne yazık ki henüz keşfedilmedi. İşte bu test, bu bardağı çatlak haline rağmen nasıl dolu tutarız, hangi önlemleri almalıyız gibi detayları öğretiyor.

GENETİK ANALİZLER

Genetik analizleri diğer testlerden ayıran en büyük fark. Hayat boyu bir defa yapılması. Yani son dönemde çok iyi de beslensen, çok fena şeyler de tüketsen asıl ne olduğun hiç değişmiyor.

Genelde ağız içinden tükürük örneği alınarak yapılıyor. En geç 1 ay içinde de genetik raporlarınız çıkıyor.

Türkiye’de bunu sağlayan yerlerden biri de DNAfit, örneğiniz alınarak İngiltere’ye yollanıyor. Yeme alışkanlıklarınızdan egzersiz rutininize, vücudunuzun toksin atma kapasitesinden antioksidan seviyenize kadar pek çok konuda bilgileniyorsunuz. Daha detaylı bilgiyi www.dnafit.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

PEKİ AMA NELER ÖĞRENİYORUZ?

  1. Günde ne sıklıkla ve neleri yiyerek beslenmeniz gerektiğini

  2. Karbonhidratlar ve yağ arasında hangisinin sizin için daha tehlike oluşturduğunu

  3. Antioksidasyon ve detoksifikasyon seviyelerini

  4. İnflamasyon kişinin kendi kendini içten hiç bir neden olmadan hasta etmesidir. Bazı insanlar bu duruma çok yatkındır.

  5. Alkol, kafein ve tuzu ne kadar tüketmen gerektiği

  6. Bağırsak alışkanlıklarını etkileyen durumların neler olduğunu

  7. Gluten ve laktoz hassasiyetini

  8. Hangi sporun sana uygun olduğunu, haftada kaç gün antrenman yapman gerektiği ve ne kadar sakatlık riski taşıdıığını.

Written By
More from Nil Yurtbay
‘KLASİK DİYET’ VS ‘MODERN BESLENME’
Dünyamız son 20 yılda çok değişti. Beslenme alışkanlıklarımız, beklentilerimiz, yaptıklarımız da bu...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir