ŞEHİRDE YAZ…

Tamam gönül rahatlığıyla tatile gidemiyoruz, denize, havuza giremiyoruz ama şehirde de güneş olduğunu ve mevsimlerden yaz olduğunu da unutmayalım.

Şehir hayatında da güneşten korunmak çok önemli, çünkü farkında olmadan yanıyorsunuz. Özellikle toplu taşıma kullanımını minimize edip, yürümeyi, serin klimalı iç mekanlar tehlike de arz ettiği için dışarıda oturmayı, alışveriş merkezleri yerine sokak mağazalarını tercih ettiğimiz bu dönemde dışarıdayken daha fazla güneşin direkt ışınlarına maruz kalacağız. Hele ağzınızda maske varsa yüzünüzdeki renk farkını siz düşünün. İşin şakası bir yana plajda olmasanız da her gün güneşe karşı önlemlerinizi almanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. 

Cilt tonunuz ve yaşınız fark etmeden cildi korumak gerektiği konusunda hemfikiriz değil mi? Kullanacağınız güneş kremi üzerinde sadece UVB veya UVA olması kesinlikle yeterli değil, artık bunu da öğrenmiş olmalıyız. UVB’nin büyük kısmı Ozon Tabakası tarafından emiliyor aslında yeryüzüne ulaşan UV ışınlarının sadece yüzde beşini oluşturuyorlar. Cildin yanmasına neden olan UVB ışınları, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açabiliyor. UVB ışınları bulutlardan ve camdan geçemiyor. Oysa ki UVA, bize ulaşan güneş ışınlarının yüzde 95’ini oluşturuyor. Bulutlu havalarda dahi UVA ışınlarına maruz kalıyoruz. Cilde daha ağır nüfus ederek dermis tabakasına kadar girebiliyor. Kolajen ve elastini parçalayan da işte bu UVA ışınları.Yani yaşlandıran. Bu yüzden kullandığınız kremlerde her iki korumanın da olması çok çok önemli.

 Makyajınıza başlamadan evvel mutlaka UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan oluşturacak bir ürün kullanmanız gerekli.  Koruma faktörlü renkli nemlendirici veya fondötenler hem cilde biraz renk verecek hem de sizi koruyacaktır.

Ten makyajı istemeyenler o halde nemlendiriciniz sonrası güneş korumanızı sürün Kreminizi dışarı çıkmadan 30 dakika evvel sürmeye de özen gösterin. 

NE VAR NE YOK

Şehirde yazı yaşarken ihtiyacınız olabilecek ürünlerden bazıları;

Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense Sunscreen SPF 50  güneş kremi 269 TL

Şehrin kirliliğinin cilt üzerindeki etkilerine karşı geliştirilmiş Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense Sunscreen SPF 50 ince yapısıyla cildi nemlendirirken, ileri güneş koruma ve kirlilik karşıtı teknolojisiyle UVA/UVB ışınlarına karşı da koruma sağlıyor. 

Bioderma Photoderm Cover Touch SPF 50+ güneş kremi  139,50 TL

Bioderma Photoderm Cover Touch SPF 50+, formülündeki Hücresel BioprotectionTM patenti sayesinde zararlı UV ışınlarına karşı cildin erken yaşlanmasını önlerken hücresel korumaya da destek. İçeriğindeki yüksek orandaki mineral pigmentler sayesinde yoğun kapatıcı etki sağlayarak cilt tonunu eşitlemesine bayılacaksınız.

 The Organic Pharmacy’e ait  Cellular Protection Sunscreen  SPF 50 güneş kremi 398 TL

The Organic Pharmacy’e ait  Cellular Protection Sunscreen  SPF 50 adı üzerinde hücresel koruma sağlayan bir krem. Hem UVA hem de UVB koruması var. Yeni doğan bebekler de dahil tüm aile bireylerinin yüz ve vücuda kullanabileceği kremin  en büyük gücü, en kaliteli malzemelerin taze ve birinci hasat soğuk sıkım en güçlü bileşenlerinin kullanılması. 

Saçlara gelirsek;deniz tatilimiz sınırlı olsa da şehir hayatında da güneşten, denizden açılmış saçlara sahip olmak da fena olmaz doğrusu. Durulama gerektirmeyen L’Oréal Paris Sunkiss renk açıcı jeli uygulandıktan sonra kurutma makinesi ya da güneş yardımıyla kurutarak aşamalı olarak saçınızın rengini açabilirsiniz. 

L’Oréal Paris Sunkiss renk açıcı jel 30 TL

Stil konusunda ise güneş gözlüklerini bazen sadece stil tamamlayıcısı olan bir aksesuar olarak düşünüyoruz. Ancak gözlerimizi ultraviyole ışınlarından korumak, göze zararlı toz ve yabancı maddelerin gelmesine engel olmak için önemli. Gözlük alırken 100 UV koruması olmasına dikkat edin. 

Izıpizi gözlük 399 TL Vakkoroma

Kıyafette ise yaz aylarında açık renkli kıyafetler tercih etmelisiniz. Özellikle beyaz güneş ışınlarını yansıtır, siyah ise emer. Siz yine de güneşin dik açıyla geldiği 11.00-15.00 saatlerinde dışarıya çıkmamaya özen gösterin ve mutlaka stiline uygun bir şapka ile korunun.

Katia&Bony hasır kova şapka 99 TL 

Piknik sanatı

Bu dönem dışarıda yapılacak en güzel şey doğanın içinde, gölgeler altında  leziz bir piknik! Bunun için evinizin yakınında bir parkta sakin bir köşe bulmak yeterli. Yatın çimlere, çıkarın ayakkabılarınızı bakın keyfinize.

@bukizhepac’tan piknik ipuçları:

–   Yer örtüsü, çöp torbası, varsa piknik sepeti yoksa yiyecekleri koyacağınız bir bez çantanız mutlaka olsun.

–   Piknikte genelde her şey hızlı ısınır. Bir termosa buz koyup yanınıza alın ve ısınan yiyeceklerinizi serinletin. Güneş altında ısınınca bozulmayacak yiyecekler tercih edin, mesela makarna salatası! Biraz kabak, biraz ceviz, biraz dereotu, tulum peyniri de eklediniz mi tadından yenmez.

–   Meyvesiz piknik olmaz, mevsim meyvelerini iyice yıkayıp tüketin. Hatta kaçamak yapmak isteyenler yanına bitter çikolata da alırsa güneşte eriyen çikolataya meyveleri banarak piknik fondüsü yapabilirsiniz.

–   Sularınıza fesleğen, nane, çilek, limon ekleyip ferahlatın.

Written By
More from Lian Penso
JLO BAKIŞI YARATAN EN İYİ 5 MASKARA
    Uzatan, kıvıran, akmayan, hacim katan… Bir maskaradan daha ne isteyebiliriz...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir