RENKLEN BİRAZ!

Öfke, fedakarlık, tehlike ve sıcaklıktan aşk, tutku ve cinselliğe kadar uzanan yoğun duyguların rengi olarak kabul edilir, kırmızı… Kanımızın ve kalplerimizin rengidir ve yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde sevgi ve sadakati simgelemiştir. Renk Uzmanı Pelin Gülşen kırmızı, vişne ve fuşyanın hayatımıza nasıl etki ettiğini anlatıyor…

Yazar: Renk Uzmanı Pelin Gülşen

Kanın ve ateşin rengi kırmızı; enerjiyi, savaşı, tehlikeyi, gücü, kararlılığı, tutkuyu ve aşkı simgeler. Aynı zamanda gücün ve coşkunun rengi olan kırmızı, canlandırıcı ve eğlencelidir. Tutkulu aşkların ve cinselliğin rengi kırmızı, pozitif anlamlarının yanı sıra; şiddet, öfke ve agresiflik gibi negatif bağlamları da çağrıştırabilir. 

Kırmızı renk, tarih boyunca aşkın, şehvetin ve tutkunun rengi olmuştur. Kadınlar karşı cinste seksüel ilgi uyandırmak için kırmızıdan hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Örneğin, Amazon kadınları dudaklarını acı biberle renklendirirken, Antik Mısır’da ise kırmızı kına ve yağlardan yapılan dudak kremleri kullanılmıştır. 

Afrika’da yapılan arkeolojik araştırmalarda ise, kadınların binlerce yıl öncesinde kırmızı aşı boyası ve benzeri pigmentleri kozmetik amaçlarla kullanmalarının yanı sıra doğurganlıklarını da ifade etmek için kullandıklarını göstermektedir. Antik kültürlerden moderniteye kadar kırmızı, güç ve statü sembolü iken; kırmızı elbise, kırmızı gül, kızıl saçlar, kırmızı ruj ve Amsterdam’daki Red Light District gibi güncel fenomenler, kırmızı rengin tutku ve erotizmi çağrıştırmasında etkili olmuştur.

Kırmızının Etkileri

Tahrik Edici

Cinsellik ve iştah gibi fiziksel duyguları harekete geçiren kırmızı; seks, aşk, cesaret, nefret veya intikam gibi içinizdeki derin tutkuları açığa çıkarır. Cinsel hayatınızı canlandırmak istiyorsanız yatak odanıza daha çok kırmızı bulundurabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçıldığında tam tersi bir etki oluşturabilir.

Heyecanlı ve Motive Edici

Duygularımızı canlandırarak harekete geçmemizi sağlar.

Dikkat çekici

Sizi tehlikelere karşı uyarır, hatta bu yüzden trafik ışıkları ve uyarı levhaları kırmızıdır.

İddialı ve agresif

Kırmızı renk özgüveni arttırarak agresif bir tutuma sebep olabilir.

Vişne Çürüğü Rengi (Maroon)

Koyu mavimsi kırmızı kontrollü ve düşünceli hareket etmeyi sağlar.

Fuşya

Koyu pembe ve mavinin karışımı olan fuşya; güven, olgunluk, yoğun enerji, yeni fikirler, sorumluluk ve kontrollü beslenme aşılar. Canlı bir ton olan fuşya, beklenmedik bir şekilde dikkat çekicidir. Bu yüzden hem etkili hem de riskli bir renktir. Yoğun ve canlı bir on olduğu için duygusal bağları güçlendirir ve algıda seçicilik sağlar. Özellikle batı toplumlarında fuşya ,çiçeği ile ilişkili olarak baharı ve yeniden doğumu simgeler. Pembenin kadınsı kırılganlığı  özelliğini taşımaz, hatta isyankar bir yönü vardır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir