CİLT MİKROBİYOMUNUZ SİZE NE SÖYLÜYOR?

Portrait of a beautiful young brunette woman using skin care product.

Sağlıklı bir cilt için cildimizin nem dengesini korumak çok önemlidir. Peki cildimizin bağışıklığını nasıl koruruz? Cilt mikrobiyotası ne anlama geliyor? Derideki bakterilerin ne gibi faydaları var ? Gelin beraber bakalım. 

Editör: Gizem Şakar

Cilt Mikrobiyomu Nedir? 

Cilt florası olarak da bilinen cilt mikrobiyomu derimizin üzerinde yaşayan  bakteri, mantar ve tek hücreli canlıların oluşturduğu ekosisteme denir. Vücudumuzda yararlı mikrobiyomlar, zararlı mikrobiyomlardan sayıca dört kat daha fazla bulunuyor. Yani mikrobiyomların yüzde 80’i faydalı iken sadece yüzde 20’si zararlı. Vücudun birçok noktasında yer alan mikrobiyomlar,  beslenme ve sindirim sisteminde büyük bir rol oynuyor. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bir çok kronik hastalığın oluşmasını engelliyor. Bu mikroorganizmalar, elbette en büyük organ olan cildin korunmasında da çok önemli bir rol üstleniyor.

Mikrobiyomların Cilt için Önemi Nedir?

Cildin bir çok hastalık karşısında dirençli kalmasını sağlayan mikrobiyomlar, kanser yapıcı serbest radikallerin vücuda girmesine izin vermiyor. En yaygın cilt sorunlarının başında gelen akne, egzama, sedef ve gül hastalığı da mikrobiyomlar sayesinde engelleniyor.

Cilt Mikrobiyomunu Korumak İçin Neler Yapmalıyız? 

Cildimize kullandığımız yanlış ürünler ile cilt bariyerimize zarar vererek bir çok sağlık sorununa yol açabiliriz. Bu yüzden bu  sağlık sorunlarından kaçınmak için; 

1- El hijyenine önem gösterin: Covid 19 hastalığı ve bu pandemi süreci ile el hijyenimize daha dikkat eder olduk. El sağlığımız için el el sabunları, spreyler ve dezenfektan kullanırken seçimlerini doğru yapmalıyız.  Daha çok deterjan içermeleri açısından sıvı sabunlar yerine kalıp sabunlar tercih etmeliyiz. Elimizi yıkadıktan sonra doğal nemlendirici kremler kullanarak elimizin nem seviyesini korumalıyız.

2- Bağırsak floranızı koruyun: Bağırsak floranızda meydana gelen hasarlar doğrudan cilt mikrobiyomuna etki ediyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bağırsak sağlığının bozulmasının vücudu çok olumsuz etkilediğini gösteriyor. Akneler aslında bağırsak florası bozukluklarının en önemli göstergesi olabiliyor. Bağırsak florasını korumak için;

Fermente Gıdalar Tüketin

Bol bol Sebze Yiyin.

Kemik Suyu Tüketin

Yemeklerinizde Hindistan Cevizi Kullanın. 

Sofralarınızda Posalı Besinlere Yer Verin.

3- Cildiniz için probiyotik kullanın: Dış etkenlerle ilk temas eden organımız, cildimizdir. Bu nedenle, cilt florası, bizi dış ortamdaki hastalık ajanlarından koruyan ilk ve en önemli bariyerdir.Cildinizin  mikrobiyomunu onarmak veya yeniden canlandırmak için probiyotik kullanabilirsiniz. Probiyotiğin  cildimize bir çok yararı vardır. En büyük faydası cildimizdeki kırışıklıkları azaltmasıdır. Akne ve sivilcelere iyi gelir. Fazla kuruyan ya da yağlanan cildi dış etkenlere karşı daha güçlü hale getirir,  pH dengesini de korur ve nemlendirir. Cildin bağışıklığını sağlar. 

Cilt Sağlığımıza İyi Gelen Probiyotikli Cilt Bakım Ürünleri

1- Lancome Advanced Genifique Sensitive Dual Concentrate

Advanced Génifique’in yenilenen formülü sayesinde, sadece 7 günde cilt gençlik ışıltısına kavuşuyor ve cilt görünümü pürüzsüzleşiyor. 1 şişe kullandıktan sonra da, kırışıklıklar ve ince çizgiler fark edilir bir şekilde azalıyor. Bu serumun en önemli kısmı ise cildin mikrobiyomunu dengeliyor olması. Yenilenen formülündeki 7 yeni prebiyotik & probiyotik içeriği ile cilde ve cilt mikrobiyomumuna etki ediyor. 

2- Vichy Slow Age Nuit

Çevresel faktörlere karşı cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı Saf Resveratrol, Probiyotik türevi Bifidus ve Anti-Oksidan Baicalin içeren formülü cilt tarafından kolay emilim özelliğine sahiptir.

3- Elizabeth Arden SuperStart Skin Renewal Booster

Özel probiyotik kompleks, deniz rezenesi ve keten tohumu özleri içeren formülüyle cildin sağlıklı görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor.

4- Beauty Omelette Yüz Kremi

Yoğunlaştırılmış yeni formülü ve mikrobiyom kökenli peptit içeriği ile, yorgun ve cansız görünüme karşı onarıcı bakım kremi tüm cilt tipleri için uygundur

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir