Mob Wife Trendini Stilimize Nasıl Uyarlayalım?

TikTok’ta fırtınalar koparan, sosyal medya ve moda dünyasında şu sıralar sürekli karşımıza çıkan mob wife trendi, gösterişli, abartılı ve dikkat çekici bir giyim tarzının dışavurumu. Sessiz lüksün tam zıddı bir noktada konumlanan mob wife akımını stilimize nasıl uyarlayabileceğimizi, körü körüne bir kopyadan öte kişisel yorumumuzu getirerek nasıl özgün ve biricik kalabileceğimizi konuşalım.

Mob Wife Stiline İlham Veren Kadınlar

“Mafya eşi” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz mob wife trendi, adının da anlattığı üzere ilhamını mafya patronlarının eşlerinden ve onların abartılı ve lüks stilinden alıyor. The Sopranos, Scarface, Married to the Mob, Godfother of Harlem ve son olarak Griselda gibi dizi ve filmlerdeki mafya eşlerini hatırlayın; kürkler, leopar elbiseler, seksi kıyafetler, abartılı şapkalar, devasa gözlükler ve ışıltılı mücevherler içinde hepsi de çekici ve iddialı bir görünüme sahip. Entrikacı, cesur, tehlikeyle oyun oynayan ve risk almaktan korkmayan bu kadınlar statülerini dikkat çekici ve provokatör görünümleriyle daha da sağlamlaştırıyor, gücün en şık temsilciliğine soyunuyor.

Mob Wife Stilinin Giyim Kodları

Hacimli saçlar, uzun tırnaklar, koyu makyaj ve belirgin dudaklar, devasa güneş gözlükleri, gösterişli gold aksesuarlar, ışıltılı mücevherler, büyük boy suni kürk mantolar, hayvan baskıları ve özellikle leopar, deri tasarımlar, seksi elbiseler, uzun çizmeler; mob wife estetiğinin öne çıkan özelliklerinden. Kısaca gösteriş ve abartıdan kaçınmayan parlayan, ışıldayan ve tüm dikkatleri üzerine çeken cesur bir stilden bahsediyoruz.

Balmain
Kendall Jenner
Dolce & Gabbana
Siriano
Schiaparelli
Dua Lipa

Mob Wife Neden Eleştiriliyor?

Dua Lipa, Hailey Bieber ve Kendall Jenner gibi ünlü isimlerin üzerinde görülen ve popülerleşen yapay vintage kürkler, mob wife trendinin en dikkat çekici stil kodlarından biri. Söz konusu yapay kürk olsa da bu trendin genel olarak kürk kullanımını yeniden normalleştireceğine şüphe yok. Ayrıca yapay kürkün, sadeliği ve minimalizmi savunan sürdürülebilirlik felsefesine aykırı düştüğü de yadsınamaz bir gerçek. Sahte kürklerin sera gazı emisyonuna katkıda bulunan fosil yakıtlardan elde edilen sentetik elyaftan yapıldığı, sahte kürk üretimi için kullanılan malzemenin karbondioksit salınımına katkısı düşünüldüğünde, bu gösterişli parçaların hiç de çevreci olmadığı anlaşılıyor.

Mob wife trendinin ilham aldığı mafya kadınlarının stilini bir yana bırakıp yaşam tarzlarını ele aldığımızda çok da özenilecek bir manzara görülmediği aşikar. Eşlerinden ya da sevgililerinden dolayı, uyuşturucu ticaretinin ve şiddetin kol gezdiği uluslararası suç örgütleriyle iç içe yaşayan mafya kadınlarının yanıltıcı bir ışıltı ardında ayrıca eşlerinden de gördükleri şiddeti hesaba kattığımızda hiç de ilham alınacak bir hayatları olmadığını fark ederiz. Kısaca zenginlik ve bolluğun yarattığı imrenilecek bir hayatın gerisindeki toksik ilişkiler, mob wife trendi üzerinde ayrıntılı bir şekilde kafa yormayı, bu trendi körü körüne uygulamak yerine kimliğimize uygun parçaları kişisel stilimize uyarlamayı ve özgün olmaktan vazgeçmemeyi gerektiriyor.

İtalyan bir mafya ailesinin hikayesini anlatan Baba filminin bir sahnesinde kürküyle dikkat çeken Talia Shire’ın filmde eşinden şiddet gördüğünü biliyoruz.

Written By
More from Selin Milosyan
Casa Nonna Bodrum’da Özel Bir Cilt Deneyimine Var Mısınız?
Bodrum’un saklı koylarından birinde yer alan Casa Nonna Bodrum’da iki unutulmaz gün...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir