CİLDİ GÜNEŞTEN KORUYAN MEYVELER

EDİTÖR: DİYETİSYEN ESİN BAŞKAYA

Doğanın canlılar arası uyumu beni her zaman kendine hayran bırakmıştır. Biz cildimizi güneşten koruyabilmek için hangi güneş kremlerini, şapkaları, giysileri kullanalım diye kafa yorarken, doğa bizi çoktan düşünmüş. Yaz sebze ve meyveleriyle, cildimizi dıştan koruduğumuz kadar içten de koruyabilmek mümkün. Gelin cildimizi güneşin zararlarından koruyan sebze ve meyvelere bakalım.

Domates ve Karpuz

Likopen, güçlü bir antioksidandır ve anti-aging etkisi ile bilinir. En çok domates ve karpuzun içinde bulunur. Yapılan araştırmalar, domates ve karpuzun içinde bulunan likopenin, güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruduğunu gösteriyor. Hatta bir araştırmada yaz boyu her gün domates salçası tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre UV ışınlarından %40 daha az zarar gördüğü tespit edilmiş. Domatesteki likopenden daha çok faydalanabilmek için domateslerinizi pişmiş tüketin.

Kayısı ve Şeftali

Beta-karoten, meyve ve sebzelere turuncu rengini veren bir pigment ve aynı zamanda UV ışınlarına karşı güçlü bir koruyucudur. Kayısı ve şeftalinin içerisindeki beta-carotenin güneşe maruz kalan ciltte kızarıklığı azalttığı ve UV hasarına karşı koruduğu bilinmektedir. Kayısı ve şeftalinin içindeki beta-karotenden en fazla faydayı alabilmek için tek seferde fazla tüketmenin değil, her gün düzenli tüketmenin önemli olduğunu unutmayın!

Yaban mersini- Kara dut- Siyah üzüm

Antosiyanin, meyvelere koyu mor rengi veren bir flavanoiddir ve güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu etkisi vardır. Araştırmalar, antosiyanin tüketiminin kolajen yapıyı koruduğunu ve güneşe bağlı yaşlanmayı geciktirdiğini göstermektedir. Antosiyaninden en fazla faydayı alabilmek için de gibi tek seferde çok fazla değil, her gün düzenli tüketmenin önemi var.

Tavsiyem, güne bu meyve ve sebzeler ile ufak bir smoothie yaparak başlamanız olur. Yanına da kaliteli bir protein kaynağı ile güzel yaz kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede her sabah güneşe çıkmadan cildinizi dıştan olduğu kadar içten de korumuş olursunuz!

Kaynaklar:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5506060/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12239422/
  3. https://www.researchgate.net/publication/281031602_Role_of_Anthocyanins_in_Skin_Aging_and_UV_Induced_Skin_Damage

More from Gözde Atakoğlu
4 HAFTADA DAHA KALKIK BİR POPO MU DEDİNİZ!
Kalça kasları vücudumuzdaki en büyük kaslar ve daha fit bir bedenin temel...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir