BEDEN YAPINA GÖRE BESLEN

 

Kendi beden tipini iyi tanı, başka bedenlere özenmeyi bırak artık. Başkası gibi değil, kendinin en iyi versiyonu olmaya bak. Bunu nasıl mı yapacaksın? Beden tipine göre davranıp beslenerek.  Işte birkaç tüyo…

Elma tipi : Bel bölgesinde yağlanma ve kalınlaşmanın en büyük nedeni şeker ve basit karbonhidrattır. Hemen beslenmende bunları kes ve IF (aralıklı oruç sistemine) geç. Kalp atışını hızlandıran ve yağ yakımını tetikleyen kardiyo sporları, mesela  bisiklet, yüzme ve elbette koşu senin için uygun olur.

 

 

Armut tipi : Az hareket eden ve uzun süre oturarak çalışan kadınlarda en sık görülen tiptir. Kilo fazlan da varsa mutlaka kalori alımını sınırlamalısın. Yağ, her türlü karbonhidrat ve şeker alımını limitlemelisin. Bedenin alt kısımlarını çalıştırmaya yoğunlaş. Kalça, iç-dış bacak tekrarlı antrenmanlarla şekillendirmeye bak, kesinlikle ağırlık kullanma. Üst bedeni kuvvetlendirmeye bak,  kol ve sırt için ağırlık antrenmanları yapabilirsin. İdeal kiloya ulaşana kadar da düzenli kardiyo yapmaya da özen göster.

 

 

Havuç tipi : Bu tip vücutlarda memeler genellikle büyük, basen dardır. Kişi ideal kilosunda ve karın yağlanması olmasa bile olduğundan çok daha kilolu görünür. Beslenmeyle memeyi küçültemezsiniz bu yüzden değişiklik  ancak sporla gelebilir. Bunun için hem alt, hem üst beden için ağırlık antrenmanları ideal olacaktır.

 

 

Kum saati tipi : Kardiyo egzersizleri ideal kiloya inmene yardımcı olur. Ama vücut yapında değişiklik için popo ve basen kaslarını çalıştırman gerek, squad senin en büyük yardımcın olacak. Karbonhidrat ve şeker tüketimini azaltıp, iyi proteinleri artırırsan basen kısmın çok daha hızlı bir şekilde şekillenecektir.

 

 

Ters üçgen tipi: Omuzların geniş, alt bedenin dar,  ancak en büyük derdin göbekte yağlanma olasılığın. Her gün düzenli karın kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler yapman bu bölgeyi kontrol altına almanı sağlayacaktır. Haftada birkaç kez kardiyo yapman da yağ depolamaman için gerekli. Beslenmeye gelirsek kızartmalar, sık tüketilen kırmızı et ve alkol kesinlikle uzak durman gerekenler.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.