YENİ NORMALLE UYUM…

ADAPTE OLDUK MU?

Neye mi? Tabii ki yeni normale. ilk online okul zili çaldı. Sokaklarda maskeli yürüyor ama hemen yanından geçtiğimiz cafede maskesiz takılıyoruz. Akıllar karışık. İş, okul, sosyal hayat derken hepsi beslenmemizi etkiliyor. Ne yapacağız?

MASKESİZ ÇIKMAM!

Maske kendimi koruyacağımız tek elle tutulur şey. Kesinlikle kullanılmalı, bu konu tartışmaya  açık bile olmamalı. Allısı, güllüsü, dallısı hangisiyle daha rahatsan o şekilde. Bana sorarsan yaz dönemini bir şekilde atlatttık ama açık hava büyük avantajdı. Kışın için bez maskelerden şimdiden bir kaç tane edinmekte fayda var.

Peki sence kafeye girer girmez o maskeyi çıkarınca yaptığımız onca şeyin anlamı kalıyor mu? Bence burada tenha yerleri seçmek önemli, çok kalabalıksa girmemek daha boş alanlara yönelmek mantıklı. Siperlikle de olsa, cam bölmeler de gelse hava yoluyla bulaşan bir virüsten bahsediyoruz.  

KİMSİN SEN COVİD 19?

Virüsler canlı cansız ortamda yaşayabilirler, bu çok önemli. Canlı bir konaktan çıktıktan sonra cansız ortamda, tekrar bir canlı konak bulana kadar kendini koruyan bir kılıfa sahip. Bu yüzden senden biraz önce birinin kalktığı masa ve sandalye de dezenfekte edilmeli. Yanında minik bir dezenfektan bulundurarak kendin de bunlara özen gösterebilir, çatal, bıçağını belki gözden geçirebilirsin. Hatta keşke kendine ait olan çatal-bıçak setin olsa, ne güzel olur. 

EVE, EVDE, EVDEN… 

Bu yeni normal şeye benziyor? Eskiye. Yani eskiden olduğu gibi evde pişirmek, taşırmak, taşımak mantıklı. Zorunlu değilse çalışma saatlerin dışında evde geçirmek, evde kendine güzel alanlar ve zamanlar yaratmak en güzeli. Dışarıda geçireceğin süre için yanına ara öğün, atıştırmalıklar alabilirsin. Belki bir öğünü tamamen kaldırır, 2 büyük ara öğün koyabilirsin. Ara öğünlerin miktarı büyüğünde öğün olurlar. Örneğin yoğurt ve meyve yemek yerine, yoğurt, meyve, yulaf, kuruyemiş, tahin-pekmez den oluşan bir kase artık öğün büyüklüğündedir.

EKONOMİ YAPMALIYIZ!

Çok haklısın, bu yeni normalle, karantinayla dün aldığımız ekmek fiyatını unutacak kadar da aklımızı yemedik, bunları yutmuyoruz. Olayın aslında bir ekonomik krizi tetiklediğini , bu krizin biyolojik krizi büyüttüğünü ve bunun bir kısır döngü olduğunu biliyoruz. E ne yapmalı ?

Bırakalım artık elin kinoasını, beluga mercimeğini. Normal kırmızı mercimek, bulgur yiyelim. Şimdiden domatesleri konserveleyelim. Hatta hazır bolken meyveleri, minik minik kesip donduralım. Olay aslında çok zor değil, sadece eskiyi çok unuttuk. Şimdi hatırlamanın tam zamanı. 

YERLİ MALI HERKES ONU KULLANMALI!

Biz çocukken okullarda yerli malı haftası olurdu. Gerçekten yerli malı piyasada rakipsizdi. Şimdi seçim yapma zamanı.  Ucuz diye evleri doldurduğumuz her şey çöp oluyor, 1-2 yılda kullanılmaz hale geliyor. Bunun yerine 1 tane alıp kalitelisini seçmek mantıklı. Beslenme için de aynı şey geçerli. Daha çok pazara gidip, yediklerimizin nerden geldiğini sorgulayarak, satıcıyla konuşarak yerli malına ulaşabiliriz.

YENİ BİR KARANTİNA MI?

Tatil bitti, evlere geri döndük, evlere kapanmadan son bir iki nefes aralığı var. Üzerinde hala atamadığın karantina kiloları varsa, yazın da bunlara yenilerini eklediysen, bir karantina daha seni yerle bir edebilir. Sıkı bir diyetin, sağlıklı beslenme döneminin tam zamanı. Hızlı ve kolay nasıl kilo veririm diyorsan şunlara dikkat et.

– Her gün aynı saatlerde yemek ye, düzen bu iş için olmazsa olmaz.

– Karbonhidratı bir anda kesmek açlık krizleri yaratabilir, iyi kaynaklarını al, basit şekeri bırak. Meyve yiyebilirsin mesela.

– İşlenmiş paketli ürün evine sokma, bak tüketme demiyorum, evine de sokma. Her şey önce el alışkanlığıyla başlar.

– Ara öğün yapma. 2-3 ana öğünün olsun. Sürekli atıştırmak çok tehlikeli.

– Bir anda sihirli bir formülle zayıflamayı bekleme, kendine süre tanı, kendine dürüst ol. Bütün gün dikkat edip gece bir şeyler kaçırıyorsan yine etkili olmayacaktır.

– Hızlı zayıflamak sende motivasyon artırıyorsa vücuttaki ödemden hızlıca kurtulabilirsin. Bunun için güzel bir tarifim var.

ÖDEM SAVAR 

Gün içerisinde tüketebileceğiniz, içmesi keyifli ödem sökücü bir tarifim var, buzdolabında bekletip soğuk soğuk veya kışa doğru sıcak sıcak tüketebilirsiniz.

1 demet maydanoz, 1 demet dereotu, 1 ananasın kabukları, 3-4 dal kabuk tarçın,  bir tutam mısır püskülü, biraz kiraz sapı, kakule, bir, iki diş karanfil , 1 elmanın kabukları, 1 limonun kabuğu. Hepsini 2-3 litre suda kaynat. Günde 2-3 fincan içmeye çalış.

YENİLİK!

Ödem atmak istiyorum ama pişirmekle hazırlamak la uğraşamam diyenler, harika bir haberim var.Akdeniz Üniversitesi Teknokentte geliştirilmiş. Yerli malı. İçeriği çok güzel. Hem antioksidan, hem de diüretik yani vücuttan sıvı atımını artırıyor. Bir deneyin derim!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.