SONBAHARDA ORTAYA ÇIKAN BEŞ CİLT PROBLEMİ

Havaların aniden soğuması ve mevsim değişikliği maalesef cildimize iyi gelmiyor. Özellikle yazdan çıkan cildimizi bu dönemde yeni cilt bakım rutinine alıştırmamız gerekiyor. Sonbaharda yaşadığımız beş cilt problemini sizler için araştırdık. 

Editör: Gizem Şakar

ÇATLAYAN DUDAKLAR

Havaların soğuması dudakların kuruyup çatlamasına neden olur. Kimi zaman bu durum, dudakların pul pul dökülmesine hatta yaralar oluşmasına bile neden olabilir. Hele birde kuru bir cilde sahipsen bu bir sağlık sorunu haline gelir. Dudak çatlamasının nedenleri şunlardır:

Vücudunun susuz kalması. Dudak yalama ve ısırma alışkanlığı. Kuru ve soğuk hava. Yaz aylarında dudakların sürekli güneşe maruz kalması. B12 vitaminin eksikliği. Dudakları yeteri kadar nemlendirmemek

Çatlayan dudakların için yapabileceğin en güzel şey gün içinde nemlendirmektir.  Bazı rujlarda nemlendirici özelliğine sahip olduğu için bu tarz rujlarıda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dudaklarınıza peeling yapıp ölü hücrelerden kurtarmak da dudaklarınızdaki çatlaklardan kurtulmak için iyi  bir yöntemdir.

ÖNERİ

En İyi Dudak Nemlendiricileri

Burt’s Bees Dudak Bakım Kremi ( Bal özlü doğal dudak bakım kremidir. Formülündeki shea yağı ve hindistan cevizi yağı dudakları nemlendirerek yumuşaklık kazandırır. Stick formu sayesinde kolay uygulama sağlar.)

Nivea Essential Nemlendirici Dudak Kremi  (Dudaklarınızı nemlendirir ve yumuşatır. İçeriğinde bulunan Jojoba yağı ve Shea Butter özü dudaklarınıza yoğun bakım sağlar.)

DÖKÜLEN SAÇ

Mevsim değişikliği ve hava sıcaklığının aniden düşmesi  ile  saçlar sonbaharda daha fazla dökülüyor. Saçınızın bu dönemde daha fazla dökülmemesi için; saçınızı daha az şekillendirin. Yeterli, sağlıklı ve  düzenli beslenin. Saçı mümkün olduğu kadar boya, jöle, fön gibi  kimyasal içerikli ürünlerden uzak tutun.Saç bakımınızı ihmal etmeyin ve düzenli yapın.Eğer saç dökülmeniz mevsimsel değilse mutlaka altta yatan nedeni bulmak için bir doktora başvurun.

ÖNERİ

Saç Dökülmesine İyi Gelen Seri

Yves Rocher Saç Oluşumunu Destekleyen ve Dökülmeyi Engelleyen Saç Bakım Kürü ( Organik agav saç köklerinin derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Bitkisel beyaz acı bakla saç diplerinizin nefes almasını engelleyen ve saç dökülmelerini hızlandıran sebum salgısını kontrol altına alır.)

KIRIŞAN GÖZ ÇEVRESİ

Göz çevresi ince bir deriye sahiptir. Bu yüzden de kırışmaya en yatkın bölgedir. 30’lu yaşlardan itibaren göz çevresi dokusundaki kolajen oranı azalır. Vücutta azalan kolajen  miktarı  göz çevresini besleyemez ve böylelikle kırışıklıklar başlar. Göz çevresindeki kırışıklıklara sebep olan faktörler şunlardır: Güneş ışınlarına karşı gözlerimizi koruyamamak. Uykumuzun düzensiz olması.

Yüzüstü yatmak. Gözleri kısarak bakmak.Genetik yatkınlık. Gün içerisinde çok fazla mimik hareketlerinde bulunarak yüzü buruşturmak.

ÖNERİ

Kiehl’s Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream (Göz çevresindeki kırışıkları hedef alarak pürüzsüz bir görünüm sağlar. Göz çevresini nemlendirir ve kaz ayakları için de etkili bir bakım sunar.)

Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex Göz Kremi ( Çizgiler, şişkinlik ve kuruluk dahil olmak üzere göz çevresindeki yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.)

MATLAŞAN CİLT

Tatilden dönüş ve şehir hayatına alışma süreci derken stresli ve koşturmacalı günlerimize geri döndük.  Havaların soğumasıyla beraber cildimiz  daha kuru ,mat ve enerjisini kaybetmiş gözüküyor. Bu da daha bitkin ve mutsuz bir yüz görüntüsü ortaya çıkarabiliyor.  

ÖNERİ

Daha Parlak Bir Cilt İçin

Origins Rituali Tea Matcha Madness (  Maça ve yeşil çay içeriğiyle antioksidan özelliğe sahip olan pudra formlu bu maske ciltteki  doku eşitsizliklerine ve matlığa karşı savaş açıyor.

Clinique Turnaround Overnight Revitalizing Moisturizer ( Cildinizin sağlık ışıltısının ortaya çıkmasını destekler. Donuk, solgun cilt yüzeyinde yoğun bir arıtım yaparak daha canlı ve ışıltılı bir cilt görünümün ortaya çıkmasına yardımcı olur.)

KURUYAN ELLER

Pandemi döneminde sabun ve dezenfektanlara sürekli maruz kalan ellerimiz bir de havaların soğumasıyla kurumaya ve çatlamaya daha da müsait hale geldi. Soğuk günlerde ellerini sık sık yıkamak, sıcak suyla sürekli temas içinde olmak , yıkama sonrası  el kremi kullanmamak ellerindeki nemin azalarak  kurumasına neden olur. Ellerinize ihtiyacı olan nemi sağlayan ve kurumasını engelleyen el kremi önerilerimiz;

Neutrogena Konstantre Formül Parfümsüz El Kremi (Gliserinle zenginleştirilmiş olan kremin tek bir damlası bile çok kuru ve çatlamış ciltleri anında yumuşatarak rahatlatır ve korur.)

CeraVe Reparative Hand Cream ( Kurumuş ve   çatlamış elleri derinlemesine nemlendirir. Koku içermeyen bir formüle sahiptir ve hassas ciltler için uygundur.)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir