ŞİFALI YAĞLAR…

Tamamlayıcı ve alternatif tıbbın parçası uçucu yağlar son yıllarda doğal tedavilerin popüler olmasıyla daha da hayatımızda. Yüzyıllardır var olan bu inanılmaz güçlü yağların aromalarını, kokularını ve faydalı özelliklerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam lütfen…

Esansiyel yağları öğrenmek istiyor, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, en popüler ve dolabınızda olmasını gerekenleri sizin için listeledik..

LAVANTA UÇUCU YAĞI:

Her derde deva lavanta yağı, cildi yenileme özelliği ile bilinir ve bu özelliği sayesinde akne problemleri, kırışıklıklar, yanıklar ve yaralar için bir destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Editörden Not: Uyku problemi olanlar, yatmadan önce bilek içlerine veya yastığınızın yüzünüzün değmeyeceği kısmına 2-3 damla damlatarak kullanabilirsiniz. En önemlisi migrenin de ilacı diyebiliriz..

ÇAY AĞACI UÇUCU YAĞI:

Avustralya’da yaşayanlar tarafından yüzyıllardır bilinen Hint defnesi bitkisinden elde ediliyor, çay ağacı yağı. Kuvvetli antiseptik özelliğe sahiptir. Sivilce izleri, yeni oluşan sivilceler (üzerine bir damla damlatarak kullanın), mantar tedavisi, saçta oluşan kepekler hatta baş belası bitlerden kurtulmak isteyenlerin yardımına anında yetişiyor.

Editörden Not: Çay ağacı yağıyla buhar banyosu yapıldığında ise soğuk algınlığı, grip, nezle ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara da çare oluyor…

ÖKALİPTÜS UÇUCU YAĞI:

Virüslerin etkisini azaltıyor ve yerleşmesini engelliyor. Yüzümüze taktığımız maskeye bir damla damlatarak hem daha iyi nefes alabilir hem de virüslerin etkisini biraz daha azaltabilirsiniz.

Editörden Not: Odaklanma sorunu yaşayanlar, akciğer rahatsızlıkları, sistit, candida gibi hastalıklar da kullanım alanlarından. Ayrıca muhteşem bir sinek ve böcek kovucu olarak biliniyor.

GREYFURT UÇUCU YAĞI:

Meyvenin kabuğundan elde edilen yağın en büyüleyici noktası kesinlikle kokusu. Toksinleri uzaklaştırması, ruh, zihin, beden dengesi ve canlandırıcı etkisi en bilinen kullanım alanlarından.

Editörden Not: Tüm narenciye yağları gibi cildinize direk uygulamayın, güneş lekesi oluşturabilir. Buhurdanlıkta yakarak, duş sırasında duşa kabinin içine veya bir mendile damlatıp koklayarak kullanabilirsiniz.

YLANG YLANG UÇUCU YAĞI:

Halk arasında parfüm ağacı olarak biliniyor.  Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile stres durumlarında, gevşetici ve sakinleştirici özelliğinden dolayı da masaj yağı olarak kullanılıyor.

Editörden Not: Afrodizyak etkisi, dişil enerjiyi arttırma özelliğine sahip. Libido düşüşünü dert etmeyin, yatak odasında yatağın kenarlarına birkaç damla damlatın bakalım.

UÇUCU VE SABİT YAĞLARIN FARKI NEDİR?

Elde edilme yöntemleri ve bitkilerin yağın elde edildiği bölümleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Uçucu yağlar genellikle su distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Sabit yağlar ise soğuk sıkım veya maserasyon yöntemleri kullanılır. Sabit Yağlar, cildimizin ve saçımızın yağ dengesini sağlama, cildimize elastikiyet kazandırma, yaralarımızın iyileşmesine katkıda bulunma, güneşin ve soğuğun zararlarına karşı koruma kalkanı oluşturma gibi amaçlarla kullanılır. Bunlar cildimize doğrudan temasa uygun oldukları için masaj yağı veya kozmetiklerde baz olarak kullanılabilirler.

Uçucu yağlar güçlü içerikleri sebebiyle sabit yağlar gibi cildimize doğrudan sürülmeye uygun değildir. Uçucu Yağları sadece güzel kokuları için kullanmayız. Fiziksel bedenimizi iyileştirirken ruhumuza ve zihnimize de iyi gelirler, istenmeyen enerjiler temizler, çakralarımızın dengelenmesine yardımcı olurlar. Sabit yağların büyük bir kısmı yemeklerimize rahatlıkla eklenebilirken uçucu yağlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

SEÇTİKLERİMİZ..

The Body Shop – Çay Ağacı Yağı
139 TL
Homemade Aromaterapi – Greyfurt Uçucu Yağı – 95 TL
Mis Bahçe – Okaliptus Uçucu Yağı 70 TL

Aklınızda olsun...

Cildinize herhangi bir ürünü uygulamadan önce daima kolun iç kısmında, ufak bir alanda test edin ve saf uçucu yağları güvendiğiniz markalardan satın alın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.