Mert Aslan’dan Işıl ışıl Bir Kutlama Koleksiyonu

Geçtiğimiz günlerde adL ile olan işbirliğinden doğan adL Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonunun 10.uncu yılını görkemli bir defileyle kutlayan moda direktörü ve artistik direktör Mert Aslan; fuşyaların, kırmızıların, altın payet ve kristal işlemelerin ağırlıkta olduğu zamansız parçalarla her kadından bir yıldız yarattı, yaz mevsiminin neşe ve coşkusunu tasarımlarına yansıttı. Çırağan Sarayı’nın şiirsel ortamında gerçekleşen defilede her bir parça adeta birer sanat eseri gibi saray ihtişamını temsil ederken izleyiciler muhteşem bir şova tanıklık etti. Mert Aslan ile “Dolce Vita” koleksiyonunu, modaya bakış açısını ve 2024 Yaz modasını konuştuk. Güzellik Yayında okuyucuları için verdiği özel stil tüyolarını okumadan yaz sahnesine çıkmayın!

 • Sevgili Mert, moda editörlüğü ile başlayan moda kariyerin, bundan 10 yıl önce yolunun adL ile kesişmesiyle yepyeni bir yola girdi ve bu özel buluşmadan Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonu ortaya çıktı. Bizlere kısaca Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonunun nasıl doğduğunu anlatır mısın?

Aslında bu hikaye daha eskiye dayanıyor. Uzun yıllar adL kampanya çekimleri için styling yaptım. Bu dönemde Zehra Işık benim koleksiyonlarla ilgili yorumlarım ve fikirlerimden yola çıkarak bir koleksiyon yaratmamız için bana teklifte bulundu. Bunun sonucunda Night Zoom MERT ASLAN yolculuğumuz başladı.

 • 10 yıldır kadınları giydirmeye devam eden Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonlarının DNA’sını nasıl anlatırsın? İnsanlar bir parçanın Night Zoom MERT ASLAN imzalı olduğunu nasıl anlayabilir?

    Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonları için “Zamansız Stil” vurgusuyla yola çıktık. Her koleksiyonda; zamanın ruhunu kaçırmayan, trendlerden stile uyarlanmış ama trendlerin kölesi olmayan, her yaştan ve her bedenden kadının sevip uzun yıllar giyebileceği tasarımlar yaratmayı görev biliyoruz. Her sezon koleksiyonların imzası haline gelen smokin takım, beyaz gömlek, ceket elbise, tulum gibi parçalar markamızın müdavimlerinde tutku haline geldi. Kumaş kalitesi, ince işçilik ve detaylardaki özenin fark yarattığına şüphe yok.  

Night Zoom MERT ASLAN koleksiyonları benim kafamda yarattığım yaşsız ve zamansız kadın imajını ve stilini gerçekleştiriyor. Bir yanda her sezon yenileyerek sunduğumuz ve 70’leri temsil eden smokin takım, ceket elbise, tulum gibi klasiklerimiz, bir yanda da trendleri yansıtan yenilikler öne çıkıyor. Maskülen ceketleri, pantolon ve gömlekleri feminen detaylarla birleştirmeyi seviyorum. Siyah, beyaz ve ekru; renk paletimizin temelini oluştururken kırmızı, kobalt mavisi, fuşya, zümrüt yeşili, mercan gibi canlı tonlar, leopar, puantiye ve çiçek desenleri ihtişam dozunu artırıyor. Kristal ve payet işlemelerle de ışıltılı dokunuşlara vurgu yapıyoruz.

Mert Aslan, 10. yıla özel, Night Zoom MERT ASLAN kodlarını “Dolce Vita” temasıyla daha ihtişamlı ve coşkulu bir şekilde yorumladıklarını, şeker pembeleri, canlı fuşyalar ve gelincik kırmızılarıyla modern siluetler yarattıklarını anlatıyor.

 • adL Night Zoom MERT ASLAN giyen kadını sen nasıl hayal ediyorsun? Nasıl bir profile sahip adL Night Zoom MERT ASLAN kadını? 

Her yaştan ve her bedenden kadının kendisini içinde mutlu, güvenli ve ihtişamlı hissedeceği zamansız koleksiyonlar yaratmak için çalışıyoruz.

 • Defile parçaları nerede satışta?

Parçalara adL mağazaları ve adL.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

 • adL Night Zoom MERT ASLAN markası dünden bugüne sürdürdüğü moda yolculuğunda nasıl dönüştü ve gelecekte sen markayı nerede, nasıl görüyorsun? Kısaca hedeflerin, hayallerin neler markanla ilgili? 

     Birlikte yaratmak, birlikte büyümek çok büyük bir keyif. Türkiye’nin en büyük kadın giyim markalarından biriyle her sezon daha başarılı ve ilgi gören bir koleksiyon hazırlamak insana daha çok çalışmak ve yaratmak için ilham veriyor. En büyük hedefim; bu başarıyı katlayarak büyümeye ve gelişmeye, bu ailenin parçası olmaya devam etmek.

Mert Aslan ve Adil Işık Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Işık, adL Night Zoom x Mert Aslan birlikteliğinin 10.uncu yılını kutlayan defile sonrası birlikte fotoğraf çektirdi.

“Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen bu defile ve koleksiyonla sadece 10. yılımızı değil Adil Işık Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Işık’la başlattığımız yolculuğumuzun ihtişamını da kutluyoruz. Altı aylık çok uzun bir çalışmanın ürünü bu defile. Biz ekip olarak her koleksiyon için aynı aşk, şevk ve özveriyle çalışıyoruz. Ama bu defile kocaman bir aile olmanın, birlikte neler başardığımızın bir kutlaması olarak çok özel, önemli ve anlamlıydı. Söz konusu yaz olunca kırmızılar, pembeler, fuşyalar, altın ışıltılar, güller ve puantiyelerle bir Dolce Vita düşü yaratmak bu kutlama koleksiyonuna çok yakıştı.”

 • Moda senin için ne ifade ediyor? 

Modanın değiştiren ve yenileyen gücü bana ilham veriyor. Modayı doğru bir araç olarak kullanarak dokunduğumu güzelleştirmek ve zamansız stiller için zamansız tasarımlar yaratmak sonsuz bir mutluluk veriyor.

 • Annenden ve anneannenden ilham aldığını okudum. Modayla ilgili ilk hatıraların nereye uzanıyor? 

    Çocukluğuma dair modayla ilgili hatırladığım ilk anı anneannemin Akçay’daki bahçemizde sarmaşık güllerin altında bir bambu sandalyede kahvesini içerken taşıdığı, lacivert üzerine yediveren güller bulunan ipek bluzu ve beyaz kloş eteği. Parfümünün gül ve yasemin kokusu hâlâ burnumda. Bir de anneme, Prenses Süreyya’nın terzisi olan üvey babaannemin hediye ettiği fuşya Dior terlikleri hiç unutmam. Ben 80’ler çocuğuyum; Maksim Gazinosu, assolistler, Ajda-Nükhet-Sezen, Yves Saint Laurent, Christian Lacroix ve Ungaro iliklerime işlemiş.  

 •  İlham kaynakların neler? 

Hayat. Tanıdığım ve tanımadığım, hayran olduğum kadınlar. Doğanın tüm güzel renkleri ve kokuları.

 • Türk modasının gelişimi ve dönüşümüyle ilgili neler söyleyebilirsin? 

    Türk modasının gerek yaratım gücü, gerekse bu topraklardan aktarılan eşsiz tarihi mirasla çok daha iyi yerlere geleceğine inancım sonsuz.

Mert Aslan, altın payetler ve kristal işlemelerle yaz gecelerinin yıldızlarını koleksiyona taşıdıklarını anlatıyor. Işıl Işıl bir koleksiyon, Dolce Vita.
 • Dünyadan en beğendiğin marka ve tasarımcılar kimler? 

Yves Saint Laurent, Christian Lacroix, Christian Dior, Emanuel Ungaro, Dries Van Noten, Miuccia Prada, Valentino Garavani, Roy Halston.

 • 2024 yaz modasında en beğendiğin trendler hangileri?

Üç boyutlu güller, transparan detaylar ve metalik ışıltılar.

 • Ve yeni sezonun en dikkat çekici beş parçasını sorsam…

Saint Laurent koleksiyonundan Safari elbise, Ninon “Bodrum” kaplan gözü kolye ve “Mehry” küpe, Bottega Veneta “Andiamo” deri ve kanvas çanta, Dries Van Noten gingko desenli her şey, Prada saten ayakkabılar.

 • Moda motto’n?

Başkası olma, kendin ol; böyle çok daha güzelsin!

MERT ASLAN’DAN STİL VE GİYİM TÜYOLARI

 • Vücut yapınıza uygun parçalarla saç ve ten renginize uygun renkleri tercih edin. 
 • Aksesuar kullanmaktan korkmayın. Doğru bir aksesuar en sade kıyafeti bile değiştirir. Yazın, rafya bir el çantası, parlak renkli bir sandalet ve gösterişli altın rengi küpeler hayat kurtarır.
 • Poplin beyaz gömlek ya da pamuklu beyaz tişört, iyi kesimli bir jean ve lacivert bir blazer ceket ile ufak stil dokunuşları yaparak şahane görünümler yaratabilirsiniz.
 • Güzel kokmak ve neşeli bir gülüş ihtişamlı bir stilin başlangıcıdır.

Written By
More from Selin Milosyan
Mob Wife Trendini Stilimize Nasıl Uyarlayalım?
TikTok’ta fırtınalar koparan, sosyal medya ve moda dünyasında şu sıralar sürekli karşımıza...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir