KIŞA YAKIŞAN ATIŞTIRMALIK: KESTANELİ GANAJ

Kıştan ilkbahar’a kadar bir çok kişi sevdiği yiyeceklerin cazibesinden kendini alamaz, yani daha fazla yemek yeme isteği ile dolar taşar. Bu yeme isteğinin havaların soğumasıyla beraber hayatta kalma içgüdüsüyle mi yoksa kalorili yiyeceklerin hep bu mevsimde ortaya çıkmasıyla mı alakalı olduğunu bilmiyorum, ama elimizde olan herşeyi doğru değerlendirebilir ve sağlıklı tarafından alırsak bunu zamanla değiştirebileceğimize inanıyorum.
Bu sefer mevsimin en güzellerinden biri olan kestaneyi ele aldım . Hem tatlı krizlerinde hem de yoğun spor antrenmanlarının öncesinde yemeyi önerdiğimiz ve tariflerini verdiğimiz  fıstık ve badem ezmesinin yerine bu kez kestaneyi koydum.
Tadı,  Paris’in meşhur kestaneli tatlısı Mont Blanc’a benziyor. Hem de içinde krema ve rafine şeker olmadan bu tadı yakalıyorsunuz, yapımı ise son derece kolay.

kestane 4
Kestaneli Ganaj tarifini davetlerinizde ‘finger food’  tatlı olarak sunabilirsiniz.  Ya da benim de yaptığım gibi  Beslenme Uzmanım Dyt.Seren Aksüsün de onayladığı üzere bir ara öğünüzde 1 tatlı veya çorba kaşığı yiyebilirsiniz. (Kalori değeri100-150 civarı) olacaktır.

kestane3

Malzemeler
1/2 Kilo kestane
2 Çorba kaşığı Agave Şurubu
1 Çay bardağı süt

Yapılışı:
Malzemelerin hepsini Krema kıvamına gelinceye kadar mutfak robotundan geçirin.

İşte hepsi bu;

Faydaları;

Kestane’nin en önemli özelliği tokluk hissi yaratması. İçerdiği yüksek protein ve potasyum sayesinde kasların yapılarının korunmasında önemli rol oynuyor. Kan dolaşımını düzenlemesi ve hızlandırması da  metabolizma üzerinde olumlu faydalar sağlıyor.
Ayrıca içerisinde bulunan C vitamini, Omega 3 ve 6 vitaminleri sayesinde mevsimsel depresyoların önüne geçerek diyetinize de bağlı kalmış oluyorsunuz.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir