BİLMENİZ GEREKEN 11 SAÇ TERİMİ

Ombre? Balyaj? Bronde? Bir süredir bu terimleri duyar olduk. Kuaför diline giren bu yeni terimleri KUM Agency saç artisti Yiğittan Demiralp ile buluşup masaya yatırdık ve mercek altına aldık, hem daha iyi anlamak hem de gittiğimiz kuaföre derdimizi daha iyi anlatmak için…

 

 • TEK RENK BOYA İŞLEMİ

Tek renge boyanan saçlar en kolayı gibi görünür, saç diplerinizden uçlara kadar aynı tondur ancak kuaförler saç dipleri ile uçlarının aynı renkte olmadığını ve farklı ısılara ihtiyaç duyduğunu bildiğinden önce uçları daha sonra dipleri boyayabilir. Tek renk boya işlemi saçlarında hafif beyaz teller çıkmaya başlayanlar için oldukça ideal bir yöntemdir. ama inandırıcı değildir, boya olduğu bellidir,  bir bebek saçı bile tek renk değildir, saç teli güneşin de etkisiyle farklı yansımalara ve tonlara sahiptir çünkü.

tek renk boya

 

 • IŞILTI İŞLEMİ (GÖLGE)

Bu işlemdeki ana özellik yüz çevrenizde bir çerçeve oluşturacak şekilde saçın ön kısımları ve uçları daha yoğun şekilde aydınlatmaktır. İnce telli ve katlı kesimli saçlar için ideal olan bu işlem,  saçı çok yıpratmaz ve karşıdan bakıldığında ilk göze çarpan kısım ışıltı katılmış ön kısımlar olduğu için yüze ışık taşır.

ışıltı işlemi

 • BRONDE

Bronde terimi Blonde – sarışın ve Brown – kumral kelimelerinin karışımından doğdu. Saç renginin ne olduğu tam anlaşılayan Taylor Swift’in de kullandığı bu ton ne kadar tercih edilecek zamanla göreceğiz.

bronde

 • BALYAJ

Balyaj terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Yiğittan’ın yeni nesil Ombre uygulamasının geçmişteki hali olarak nitelendirdiği balyaj,  saç diplerinden bir parmak boğumu bırakılıp,  krepelenmiş saçların 1 ila 6 ton açılarak tüm saçla bütünleşmesi olduğunu belirtiyor. Balyaj ile röfle arasındaki fark, balyaj tutamların röfleye oranla daha kalın olmasıdır.

balyaj

 

 • RÖFLE

Röfle, saçların baz renginin üzerine atılır. Genel görünümde bir kontrast yaratılır. Saçların aralarından tarak yardımı ile eşit küçük parçalar alınarak , diplerden 6-12 ton arasında yapılan açıcı renklendirmedir. Röflede balyaja oranla doğaldan uzak, oldukça ‘sarışın’ bir görünüm amaçlanır. Bu yüzden baz rengi gerçekten açık olanlara, koyu sarışın ya da açık kumrallara önerilir. ‘’Röfleli saçlar, baz renginizden oldukça açık tonlarda uygulanır, röfle  minimum 2 ila 3 ayda yenilenmelidir.’’

röfle

 • OMBRE

 Son senelerin en çok kullanılan ve muhtemelen artık kuaför sözlüğüne kazınmış olan bir terim ombre. Yaz – kış farketmeden herkesin istediği bu işlemin ana özelliği saçın kendi uzunluğuna göre ayarlanacak şekilde sadece uçlara doğru geçişli bir şekilde aydınlatılmasıdır. Yaz aylarında güneş ve deniz tarafından doğal yollarla açılmış bir saç efekti vermek isteyen kuaförler, bu saç trendi sayesinde son zamanların en hareketli yıllarını yaşıyor olabilir.

ombre

 • SOMBRE

Henüz yeni bir terim olan Sombre, Işıltı ve Ombrenin karışımı olarak yorumlanabilir. Ombre sadece saç uçlarına, ışıltı ise saçların ön çevresine odaklanıyor. Sombre her ikisinin de uygulandığı, saçın tepe bölgesinin baz renginde kaldığı bir işlemdir. ‘’Ombre’ye göre daha geçişli ve bütünleyici olan bu uygulama kişinin ten rengine ve yüz yapısına göre doğru uygulandığında oldukça hoş sonuçlar elde ediliyor.’’ diyor Yiğittan Demiralp.

sombre

 

 • DİP BOYA İŞLEMİ

Saç uzama hızınıza göre , 3 yada 4 hafta sonunda yapılması uygun olan boya işlemidir. Saç diplerinden ana renginizin ortaya çıkması ile oluşan renk karmaşasını düzeltmeye yarayan pratik bir işlemdir. İstediğiniz saç tonunu oturttuktan sonra kuaförünüz hızlıca boyanızı uygular .Yiğitten Demiralp’in önerisi bu işlemi yapacak olan kuaförünüze sadık kalmanız, ‘’Sık sık kuaför değiştirmek saç diplerinizde farklı renklere sahip olmak demek olabilir.’’ Bu arada dip boya yaptırmak aslında doğal görünümden uzaklaşmanızı hızlandırır.

dip boya

 

 • UÇLARDA RENK İŞLEMİ

Ombre işleminin naturel tonlar yerine pembe, lila, yeşil.. gibi cesur renkler ile uygulanması şeklinde açıklanabilir. Saç diplerine herhangi bir işlem uygulamadan sadece uçlara veya arkadaki tutamlara yapılır. Tercihen yarı kalıcı boyalar ile eğlenceli ve farklı bir hava katmakta olup 3-5 yıkama sonrasında eski haline dönmektedir. Bu işlemdeki en önemli adım saçlara renk vermek için rengini açmaya dayanıyor. Çünkü anck açık renk saçlar renk alabiliyor. Yani esmer biri mor tutamlar attırmak için o saçı önce sarıya kadar açtırıyor ardından da istediği  renge boyatıyor.  ‘Anlayacağınız sosyal medyada görüp hoşumuza giden farklı tonlardaki boyaları uygulatmak o kadar basit değil, çünkü yarı kalıcı ya da kalıcı cesur renkler daha çok açık tonlar üzerine uygulanıyor ve açma işlemi doğru yapılmazsa saçlarınızın yanma olasılığı artıyor.’

uçlarda renk

 • CİLA ATMAKSaç renginiz genellikle 3 hafta içerisinde eski ışıltısını kaybeder. Bu oksidasyon sebebiyle oluyor. Oksidasyon sadece ‘oryal’ yani açıcı ile açılmış sarışınların değil her türlü boya işlemi görmüş saçların belasıdır. Oksidasyon’un ana sebebinin güneş olduğu düşünülse de asıl gerçek yıkadığımız sudaki klor ve saç boyanız ile uyum sağlamayan şampuan ve saç kreminizdir. Cila işlemi kuaförünüzde oldukça hızlıca uygulanan, tüm saç renginize sihirli bir dokunuş yapar adı üzerinde cila gibi parlatır, renk bütünlüğü sağlar. Oksidasyon durumunu yaşamamak imkansız gözüküyor ama en aza indirmek için açıcı işlemler gören sarışınların Purple Shampoo yani Mor Şampuanlar kullanması olacaktır. Koyu renkli saçlar için önerimiz ‘Koyu renkli saçlar için’ üretilmiş özel şampuanlar kullanmak olabilir.cila işlemi

 

 • SÜNGER IŞILTISI

‘Henüz ülkemizde rastlamadığım bu uygulama gerçekten sünger ile yapılıyor. Saç artistleri saçı bir tuval gibi düşünüyor ve süngerin üzerine uygulanmış istenilen orandaki açıcı boya ile saçlara minik dokunuşlar yapıyor.’ diyor Yiğittan. Saçın sadece üst yüzeyine uygulandığı için oldukça naturel durduğu idda ediliyor, evde kendi kendine ombre uygulayan cesaretli kişiler için sünger ışıltısı yeni bir DIY deneyimi olabilir. Ancak dikkat sünger iyi bir el becerisi gerektirir, belli kısımlara daha çok belli kısımlara daha az boya sürebilirsiniz.

sünger ışıltısı
Jessica Alba’nın saçları süngerle yapılmış olduğuna dair bir fikrimiz yok zira sünger efekti bu tarz bir görünüm verdiğinden sadece örnek olarak kullanılmıştır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.