KENDİ GÜZELLİK ANLAYIŞINI YARAT!

”Aynaya bak… Karşındaki, senin rakibin.” Bu cümle bana değil, kozmetikte çığır açmış bir kadına, Bobbi Brown’a ait. Başlıktaki özçekim kelimesini yanlış yerlere çekiştirip yeni selfie teknikleri öğreneceğinizi sanmayın, konumuz daha ziyade kendimize duyduğumuz çekimle, bir nevi otantik olmakla alakalı. Anlayacağınız bu satırlarda otantik, sizden çıkan, size değen, sizin gerçeğinizden gelen anlamında kullanılacak. Bu kavramı bir güzellik anlayışı olarak sahiplendiğinizde ise Bobbi Brown’un olmanızı istediği yere ışınlanacaksınız. Hayatım boyunca ünlü, yarı-ünlü, ”sıfır ünlü ama kendinden çok emin” bazı insanlardan müthiş tavsiyeler aldım, neredeyse hepsini uyguladım. Bazı tavsiyeleri dergi sayfalarından çaldım, onları da uyguladım. Memnuniyet sıralamama göre sempatik ve ”yapılabıl” bir seçkiyi buyurunuz, siz de tadını çıkarınız.

1.Doğru Ruju Bulmak İçin…

…Bakacağın yer meme uçların. Bu tavsiyeyi ünlü makyör Fred Farrugia’dan almıştım ve bana bu cümleyi kurduğu dakikalarda meme uçlarımın tam ne renk olduğunu hatırlayamadığım için büyük azap çekmiştim. Oracıkta iki saniye bakmama müsade etse dünyalar benim olurdu. Bu tavsiye sayesinde, kendime hiç yakışmayan soğuk tonlardan hep uzak durdum. İçinde dore tonları barındıran kırmızıları ve pembeleri, ama en çok da şeftali ve mocha skalasındaki rujları tercih ettim. Daha sonra işi allık ve bronzlaştırıcıya da taşıdım. Yanaklarım kızardığında ne renk oluyorsa o tona yükseldim.

Fabio Lara’ya ait meme uçları tablosu…

 

İşte a’dan z’ye tüm meme uçlarına ait renk skalası. Sizin ki hangisi?
M.A.C Lipstick in Mocha

 

2.Sana Uygun Tonu Bulamıyorsan

… Doğru karışımı kendin yapmaya ne dersin? Bu tavsiyeyi yetenekli makyör Fezi Altun’dan aldım. Fakat, şimdi hemen koşup makyaj çantanızdaki tüm ürünleri miksere atmayacaksınız neşeli ev hanımları gibi… Aynı dokudaki farklı tonları bir araya getireceksiniz. Örneğin Bobbi Brown Pot Rouge for Lips and Cheeks, benim en sevdiğim krem renklendiricilerin başında geliyor. Powder Pink rengini seviyorum ama tam aradığım renk değil… Onu Fresh Melon’la karıştırdığımda ise bana özel, tenime uygun bir ton yakalıyorum.

Bobbi Brown Pot Rouge in Fresh Melon& Powder Pink

3.Mevsim ne olursa olsun…

… Fondöteninin içine mutlaka bronzlaştırıcı jel ekle. Bu tavsiye, bana özel değildi. Tom Ford, Vogue’a verdiği röportajında For Men koleksiyonundaki ürünleri satmanın peşindeydi. Bu tavsiyeyi bir din gibi benimsedim ve yüzümün iki sezon öncesinin demode, gri süet ayakkabılarına benzediği günlerde, renkli nemlendirici + highlighter karışımıma mutlaka bir parça Tom Ford Bronzing Gel ekledim. Clarins Men Tanning Booster da hiç fena bir alternatif değil, üstelik daha ekonomik.

Tom Ford Bronzing Gel
Clarins Men Tanning Booster

4.Gözlerinin kahvesinin olduğundan daha sıcak ve canlı görünmesini istiyorsan…

… Göz kaleminde mücevher tonlarına yönel. Bu tavsiyeyi anneannemden aldım. Alt kirpik çizgisini yıllarca, askeri disiplinle, gözümle görmesem kullanacağına asla inanmayacağım, cıvıl cıvıl bir tavuskuşu mavisiyle doldurdu ve sonuç hep çok güzel oldu. Tevekkeli değil, Fendi ailesinin pek beğendiğim üyesi Delfina Delettrez de anneannemle aynı yoldan gidiyor. Shiseido Kajal InkArtist, müthiş bir seri. Favorilerim 07 Sumi Sky, 08 Gunjo Blue ve 06 Birodo Green.

5.Parfümünün kalıcı olmasını istiyorsan…

… Onu duştan çıkmadan önce, ıslak tenine sür. Bu tavsiyeyi çok sevdiğim ve güzellik alışkanlıklarına pek güvendiğim arkadaşım Esra Başıbüyük’ten aldım. Kendisi genelde hep misk aleminden süzülen, feminen ve ‘acaba ne kokuyor bu kadın’ dedirtecek şeyler sürer. Tavsiyesini dinledim, beğendim ve artırıyorum: Duştan çıkmadan, ıslak teninize önce kullandığınız parfümün vücut yağını ya da kremini sürün, sonra üstüne fıs fıs parfüm ve bingo!

Byredo Bal D’afrique parfüm set

6. Aynaya baktığında…

… Rekabetten ziyade sevgi duyduğun, en iyi arkadaşı olmak istediğin birini gör. Bu da benden size gelsin. Dediğim gibi, kolay iş değil, emek istiyor. Ama aynada gördüğünüz yüzü en güzel/en çirkin halinde bile, olduğu gibi kabullenerek sevebilirseniz, makyaj çantanızdaki malzemelerin ve banyo raflarındaki ürünlerin sayısının azaldığını, etkisinin ise kat kat arttığını göreceksiniz. İyi ki kadınız!

Grace Kelly

 

Sofia Loren

Editör: 10 dakika gecikiyorum makyajım bitmedi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir