İLİŞKİDE MUTLULUK KÜÇÜK ANLARDA SAKLI…

Yazar: Uzman Psikolog Ece Bozdağ

Mutlu ve tutkunun canlı olduğu bir ilişkide olduğumuzu hissedebilmek için parterimizle aramızda olumlu bir iklim olmalıdır. İlişkiyi dengeli, güçlü ve korunaklı kılan etkileşimler ise özellikle küçük anlarda saklıdır.

Yapılan çalışmalar mutlu çiftlerin, ilişkisi mutsuz olan çiftlere göre 20 kat daha fazla etkileşimde olduğunu göstermiştir. Mutlu çiftlerin ortak özelliği, günlük hayatta birbirleriyle sıklıkla etkileşime geçmeleri. Nedir bu etkileşimler? Duyduğu bir haberi onun duyup duymadığını sormak, beğendiği bir kitaptan bahsetmek, partnerine övgüde bulunmak, kahve içmeyi teklif etmek gibi günlük hayatın içerisinde önemsiz gibi gözüken hamleler ilişki kalitesini ve iklimini doğrudan etkileyen bu etkileşimleri oluşturuyor.

Zamanla güçlenen ilişkilerde partnerler arasında güvenli ve gelişen bir bağ vardır. Çiftlerin birbiriyle etkileşimleri sırasında nazik, özenli bir dil kullanımı ile pozitif olma durumu bağ kurmanın kalitesini etkiler. Bu etkileşimler sırasında yanıt veren partnerin kapsayıcı tutumu önemsenme hissini doğurur – ki hepimiz ilişkimizde kollanmaya ve önemsenmeye ihtiyaç duyarız. Ufak ve sık etkileşimler çiftler arasındaki bağı güçlendirmek için oldukça etkilidir. Birbirine sık hamle çiftlerin ilişkisinde, kişiler ilişkide kendini güvende hisseder ve iki kişilik bir takım – biz olmayı tecrübe eder.

İlişkide Kaliteli Etkileşimi Artırmak İçin;

  • Tavsiye vermeden dinlemeyi pratik edin
  • Birlikte eski , mutlu fotoğraflara bakın
  • Ortak bir hedefe yönelik birikim yapın
  • Birbirinizin stresini azaltan olun
  • Ekransız (telefon, tablet, tv vs.) zamanlar yaratın
  • Sevgi ve takdiri sadece özel günlerde değil, her gün ifade edin

Stan Tatkin’in dediği gibi “Gelişen ve güvenli ilişkiler el ele ilerler.”

Herkese güvenli ve mutlu bir ilişki dilerim!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir